ראש אמ"ן, האלוף אביב כוכבי: החלטה איראנית תוביל לגרעין תוך שנתיים

ראש אמ"ן הבהיר, עם זאת, כי ההחלטה לא צפויה להתקבל בשנה הקרובה בשל דאגה ליציבות השלטון והחשש מתקיפה צבאית

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש אמ"ן הנכנס, האלוף אביב כוכבי, אמר היום (שלישי) במהלך ישיבת ועדת חוץ וביטחון כי "מרגע שמנהיג איראן ייתן את ההנחיה, הם יוכלו להגיע לפצצה גרעינית בתוך שנה עד שנתיים".

לדברי כוכבי, "השאלה היא לא מתי תהיה לאיראן פצצה, אלא כמה זמן ייקח עד שהמנהיג האיראני יחליט לשבור את הכלים ולהורות על העשרת הצנטריפוגות ל-90%" . כוכבי הבהיר, עם זאת, כי ההחלטה לא צפויה להתקבל בשנה הקרובה בשל החשש ליציבות השלטון באיראן, שמתווסף להכבדה כלכלית משמעותית ולחשש מתקיפה צבאית. "לפי שעה, לא כדאי לאיראן לקדם את התכנית".

כוכבי. גרעין תוך שנתיים. תצלום: אלון רון

ראש אמ"ן הוסיף כי "המשטר האיראני שומר על יציבות למרות הסנקציות שמופעלות נגדו. הוא שומר על בסיס הכח שלו. הסנקציות לא פוגעות בתהליך הגרעין ובהתעצמות הצבאית של איראן. מנגד, לסנקציות יש השפעה בתחום הכלכלי-אזרחי". לדברי כוכבי, "צמצם המשטר האיראני באופן דרסטי את הסובסידיות שנהג לתת לציבור, בעיקר במחירי הדלק, אך מחירי הנפט והדלקים בעולם, שעלו בתקופה האחרונה, הוסיפו לתקציב האיראני 600 מיליון דולר".

האלוף כוכבי התייחס גם למצב במצרים וההפגנות הצפויות ואמר כי ?האחים המוסלמים במצרים אינם מאורגנים מספיק כדי לתפוס את השלטון. הם לא מצליחים להתלכד לכדי מהלך משמעותי. אין כרגע חשש ליציבות השלטון של מובארק?.

ראש אמ"ן נגע בדבריו גם בהתפרקות הממשלה בלבנון וכתב האישום הצפוי בפרשת רצח ראש הממשלה חרירי. לדבריו, מלחמת אחים אפשרית, אף כי חיזבאללה ישתדל להימנע ממנה בינתיים. ?למרות האינטרס הכלכלי והתיירותי, הדבר לא ימנע התלקחות של מלחמת אחים בעיקר בשל האינטרס והכוחות שיש לאידיאולוגים?.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ