בני משפחת מפקד הכנופיה, כיפאח ע'נימאת: לא ידענו דבר

כיפאח ע'נימאת, שעמד בראש הכנופיה שרצחה את נטע בלאט-שורק וקריסטין לוקן, הגיע מהכפר צוריף, שהשקט בו הופך למאיים נוכח הגרפיטי של הג'יהאד האיסלמי והחמאס

אבי יששכרוף
צוריף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי יששכרוף
צוריף

יש משהו בשקט ברחובות הכפר צוריף, שנוגד כל כך את התדמית השלילית שלה הוא זוכה בקרב הישראלים. ממערב נשקף עמק האלה והגבעות המוריקות מסביב רק מגבירות את התחושה הפסטורלית. ובכל זאת, השקט הזה הופך לרגעים למאיים בעיקר לנוכח הסמטאות הריקות מאדם אך עמוסות כתובות הגרפיטי של הג'יהאד האיסלאמי והחמאס. מהכפר הזה יצאה בשנות ה-90 "חוליית צוריף", שחטפה ורצחה את החייל שרון אדרי וביצעה את הפיגוע בקפה אפרופו בתל אביב. ב-1948 גילו תושבי הכפר את מחלקת הל"ה בדרכה לגוש עציון והזעיקו את הכוח הערבי החמוש מאזור חברון כדי לפגוע בה. ואתמול, פרסמו השב"כ והמשטרה פרשה חדשה - חוליה של תושבי הכפר שאחראית לשתי רציחות, לשני ניסיונות רצח, אונס אחד, ניסיון אונס, שבעה מקרי שוד, שבעה מקרי התפרצויות לבתים וירי לעבר ג'יפ צבאי.

הדרך לצוריף מכביש צומת האלה-גוש עציון נחסמה על ידי כוחות הביטחון הישראליים. שורה של מכוניות פרטיות הוסבו למוניות מאולתרות כדי לאפשר מעבר מהיר לפועלים היוצאים לעבודה בשטחים או בישראל. מדובר בכפר של כ-14,000 תושבים שרובם מובטלים.

אנחנו שואלים היכן בית משפחתו של כיפאח ע'נימאת, ומגיעים לשם בתוך דקות. האח מוחמד מקבל את פנינו. הוא מכניס אותנו לבית מלא בילדים, כמה מהם בניו של מפקד החוליה כיפאח. עיסא, בן הדוד, האם סועאד והאח הבכור עימאד מצטרפים בזה אחר זה. איברהים ע'נימאת, חבר אחר בחוליה, התגורר לא הרחק מכאן וכך גם תושב הכפר השלישי שנעצר בפרשה - מחמוד ע'נימאת.

"אני לא יודעת על שום דבר", אומרת אמו סועאד. "כאשר ישבת אתו, הרגשת שמדובר בגבר גבר. כולם אהבו אותו כאן", היא מספרת. כיפאח היה הילד הרביעי מבין תשעה. במשך יותר משנה, מספרים בני משפחתו, היה מבוקש על ידי כוחות הביטחון הישראליים. לטענתם לא ידעו מה הוא עושה והיכן הוא נמצא. הוא לא ישן בבית בלילות אך הגיע מדי פעם לבקר את רעייתו.

אחיו הבכור עימאד אומר כי הופתע מהפרסומים. "תבין, שמענו מהחדשות, מהאנשים. לא ידענו על דבר. התקשרנו לצלב האדום והם אמרו לנו שהם לא יכולים לבקר אותו לעת עתה. עצרו אותו בלילה של 21 בדצמבר אך לא בבית".

לדבריו, בשנה האחרונה הגיעו החיילים יותר מפעם אחת לבית כיפאח וביקשו לעצור אותו. "פעם אחת אפילו עצרו את אשתו. לא היה לו רישיון עבודה בישראל אבל בצעירותו עבד כפועל בכפרים היהודיים בישראל. אני ראיתי אותו ממש לפני שיצאתי לניתוח בירושלים. ביקשתי ממנו שיסגיר עצמו לידי ישראל מאחר שהם עלולים לפגוע בו ועדיף שיהיה אסיר על פני הרוג".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ