המג"ד מפרשת הירי בנעלין, סא"ל עמרי בורברג, לא יורד בדרגה

בית דין צבאי גזר היום את דינו של סא"ל עמרי בורברג, מג"ד השריון שהורשע בפרשת הירי על מפגין פלסטיני כפות בנעלין; החייל שירה הורד בדרגה

הארץ
שירות ""
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ
שירות ""

סא"ל עמרי בורברג, מג"ד השריון שהיה מעורב בפרשת הירי על מפגין פלסטיני כפות בנעלין, לא יורד בדרגה. כך פסק היום (חמישי) בית דין צבאי מיוחד בקריה בתל אביב. יחד עם זאת, נגזרו על סא"ל בורברג עיכוב של שנתיים בדרגה, מתוכם שנה של שירות ללא תפקיד פיקודי.

לפני כחצי שנה הורשע בורברג באיומים ובהתנהגות שאינה הולמת קצין בגין תפקודו באירוע בנעלין לפני למעלה משנתיים. במהלך האירוע ירה פקודו של בורברג, לאונרדו קוריאה, כדור גומי לעבר פלסטיני כפות, שנעצר במהלך הפגנות במקום. החייל ירה ופגע בקרקע ליד רגליו של העצור, אשראף אבו רחמה, שנפצע קל מנתז.

סא"ל בורברג הודח מתפקידו לאחר האירוע. קוריאה השתחרר מהצבא והורשע בשימוש בלתי חוקי בנשק ובהתנהגות שאינה הולמת. על קוריאה לא נגזר היום מאסר בפועל, כפי שדרשה התביעה, אולם הוחלט להורידו לדרגת טוראי.

הרכב השופטים בראשות אלוף-משנה יואל צור, הגדיר היום את מעשיו של סא"ל בורברג "הפרה של ערכי היסוד של רוח צה"ל". עם זאת, השופטים הדגישו כי הוא מילא תפקיד מורכב בשירותו. השופטים ציינו בדבריהם כי במעשיו "הכשיל את פקודו ותרם לנזק התדמיתי שנגרם".

עוד כתבו השופטים בהחלטתם כי "לפנינו מקרה מורכב מאוד, אך אין ספק שהסיטואציה שצולמה היא כזו שדוקרת את העין ומקוממת את הלב". בנוסף ציינו השופטים כי "המג"ד בורברג ביקש להרחיק את אבו רחמה מהאזור, בדרך של הפחדה. יש במעשים אלו בכדי לפגוע בעקרון טוהר הנשק, אולם לאור העומס הרב שהיה על המג"ד באירוע ועל רקע ההפגנות והאירועים שהיו באחריות המפקד, יש בהם כדי להקל. עם זאת, הוא כשל כישלון מוסרי ופיקודי והכשיל את קוריאה".

עם הקראת גזר הדין היום, פרץ סא"ל בורברג בבכי ואמר: "אני שמח שהאירוע הזה נגמר. אני מקבל לחלוטין את הכרעת הדין. הדבר היחיד שמעניין אותי הוא לחזור למשפחתי ואחרי זה לצבא להמשיך לתרום".

ארגון בצלם מסר בתגובה לגזר הדין כי הוא מקווה שהצבא יפנים את קביעת השופטים שהירי בנעלין היה אירוע חמור ובלתי ראוי, שהפר את "ערכי היסוד של צה"ל". "הארגון מבקש להזכיר כי בשנים האחרונות נחשפו מקרים חמורים בהרבה של פגיעה בפלסטינים על ידי כוחות הביטחון אולם מערכת אכיפת החוק הצבאית בחרה להתעלם מהם. מדיניות זו של אי מתן דין וחשבון על פגיעות בפלסטינים, בה נוקטת הפרקליטות הצבאית מזה שנים ארוכות, היא שאיפשרה למקרה הירי בנעלין ולמקרים רבים אחרים להתרחש".

החייל היורה בחקירתו: המג"ד אמר לי שלוש פעמים - תירה בו הבת צילמה - האב נשלח למעצר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ