יואב גלנט איבד את הרמטכ"לות, אהוד ברק את שארית אמינותו

גלנט שגה בניהול המשבר ותפקיד הרמטכ"ל נשמט בין ידיו. שר הביטחון שהיה ראש מחנה תומכיו איבד עוד מכוחו והשפעתו הפוליטית

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיר אורן
אמיר אורן

בסיפור הזה אין צדיקים, אבל יש בו בהמה, "אולימפוס", לשעבר סוס תחרויות הקפיצה של גלי, בתם של רונית וגבי אשכנזי. לפני כארבע שנים, כשהגיע אולימפוס בצליעה לגיל מופלג, 14 שנה, חיפש לו ידיד של משפחת אשכנזי, ארז צוקרמן, מושב זקנים. הוא פנה לאחד משכניו בעמיקם וקישר בינו לבין גלי אשכנזי. הטבע היטיב עם הסוס (מיל'), ששמו שונה בינתיים ל"ריי", אך ברבות הימים נשלח לאורווה אחרת. צוקרמן, שבתוקף היכרותם מימי פיקודו על סיירת "אגוז" גונן עליו אלוף פיקוד הצפון אשכנזי כאשר לבג"ץ הוגשה עתירה נגד מינויו למפקד שייטת 13, משתייך למחנה הנגדי, של אלוף יואב גלנט. איכשהו, פשט סיפורו של אולימפוס לרחבי העיתונות הישראלית, בתקווה להראות זיקה כלשהי בין אשכנזי - שמעולם לא פגש את מארחו של הסוס - לבין צרותיו של גלנט.

אבל מאז אתמול, כאשר ראשות המטה הכללי נשמטה מידי גלנט, אין תועלת למחנה גלנט, שבראשו עומד שר הביטחון אהוד ברק, בליהוק אשכנזי לתפקיד נבל הפועל נגד גיבור. הודעתו של מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, מיקדה את הזרקור בגלנט לבדו. אולי זה היה מועד לקרות בעוד יום, בעוד שבוע; אבל הטקטיקה התמוהה של מחנה גלנט, המשך לסדרת טעויות שלו לאורך שנה ויותר, גרמה לכך שזה קרה עוד לפני הכרעת בג"ץ ואף לפני גיבוש עמדתו של היועץ המשפטי, יהודה וינשטיין, בתשובתו לבג"ץ לעתירה נגד מינוי גלנט לרמטכ"ל.

כמועמד מוביל לרמטכ"ל, בזכות תמיכתו הברורה של ברק, היה על גלנט להעביר לנאמנות, לבוררות או למסגרת אחרת כלשהי את ענייניו הפרטיים השנויים במחלוקת ולהתמקד במשימותיו הצבאיות, כדי שלא להיחשף לתקיפת מינויו בעתירה לבג"ץ. גם לא אצה לו הדרך לדיון בעתירה. ההנחה המובלעת היתה שככל שיתקרב מועד תום כהונתו של אשכנזי יירתעו השופטים מלבטל מינוי רמטכ"ל. אתמול בבוקר התנדבו דוברי גלנט להציג את מבקר המדינה כמרוצה למדי מהגרסה שמסר לו גלנט. כביכול, שוכנע המבקר שלא כצעקתה. במשרד המבקר קראו את מצג-השווא והחליטו למחות: כן כצעקתה.

כך העמיס גלנט על כתפיו נטל כבד מנשוא. שוב לא העותרים נגדו הם שצריכים להוכיח את פגמיו, אלא הוא שמוכרח לתרץ את פעולותיו ויותר מכל את חתימותיו הבעייתיות על מסמכים שהאמת רחוקה מהם. אפילו יימצא, בדוחק, תירוץ שיניח את דעת וינשטיין, ייתקל בספקנות השופטים אסתר חיות, עוזי פוגלמן ויצחק עמית. הרכב חריף ובקי זה מסוגל בנקל ללכת בעקבות השופטים ברק, גולדברג ומצא בבג"ץ נגד מינוי יוסי גינוסר למנכ"ל משרד השיכון. אז נכרכה בפסילת פעולתה של ועדת המינויים גם פסילת המועמד.

וינשטיין ובעקבותיו השופטים אינם אמורים לאשר או לפסול את גלנט כרמטכ"ל. במוקד העתירה עומד הליך המינוי, שהתאפיין במחדלים חמורים והמשווע למקצה שיפורים. מצבו של גלנט כה קשה, עכשיו, עד שמוטב לו, כדי שלא לספוג ביקורת אישית חריפה, שהיועץ המשפטי יודיע לבג"ץ על כניעה, ביטול המינוי והחזרתו לממשלה לסבב חדש, שיתבסס על המידע הרב והרע שנאסף מאז ההליך הכושל של אוגוסט 2010. וינשטיין עצמו, הוא ומעמד היועץ המשפטי, עלול להיות נפגע נוסף, אם יהמר על סובלנותו הרגילה של בג"ץ כלפי שיקול-הדעת שלו. למרות הנטייה הטבעית להציל מועמד לרמטכ"ל, וינשטיין מוכרח תחילה להציל את היועץ.

טירקל, בעשרות שנות שיפוט, התרגל לתגובות זהירות ואפופות כבוד ויראה. המתקפה על רשלנותו במינוי גלנט הביכה אותו. ברשלנות דומה נהגה הממשלה בהרכבת ועדת טירקל, לשלוש שנים. גילה פינקלשטיין מהמפד"ל, למשל. לשעבר חברת-כנסת בינונית, שעסקנים כגון זבולון אורלב הפצירו בשרי אוצר ובאחרים, למצוא לה "סידור" - ולא לתפילה. הסידור נמצא לה אצל נתניהו: למנות רמטכ"ל לצה"ל, מפכ"ל למשטרה וראשי מוסד ושב"כ.

לטירקל ושות' יש עכשיו רק חלופות רעות: להתפטר; להסכים לדון מחדש במינוי, להתעקש לאשר אותו שוב ולהיחשף לתקיפה נוספת בבג"ץ; לפסול את המינוי ולטעון שבפעם הקודמת הוטעו (בידי גלנט) ולא הטעו (את הממשלה).

ברק ינסה לגרור את בנימין נתניהו להתחפרות כפייתית בקו-ההגנה, אבל שרידי אמינותו שקעו יחד עם אובדן תפקיד הרמטכ"ל של גלנט וכוחו הפוליטי דעך. השפעתו הביטחונית על נתניהו אינה מסנוורת שרים שהתבזו בגללו ומקנאים בהצלחת מרדנותו של מיכאל איתן. החוק, המתיר רק לשר הביטחון להציע מועמד לרמטכ"ל, אינו מונע מחברי הממשלה לתבוע הקמת ועדת שרים, שתסרס את שר הביטחון באמצעות דיון מוקדם במועמדו.

השאלה מעולם לא היתה אם יש לגלנט זכות מוקנית להיות רמטכ"ל, אלא איזה נזק ייגרם למדינה - להבדיל מאהוד ברק, ויש הבדל - אם גלנט לא יתמנה. הבוקר, כשהתשובה מובנת מאליה, עומדת שאלת זהותו של הרמטכ"ל הבא. ברק טען, כשהמליץ על גלנט, שהבחירה "לא היתה פשוטה והיא נעשתה מבין מועמדים מוכשרים וראויים, מפקדים מצוינים ובעלי שיעור קומה" וביניהם, לצד גלנט, אלוף גדי אייזנקוט. הוא לא יצליח להסביר עכשיו התעלמות מהם.

שאלה מיידית יותר היא מה יקרה ביום האהבה, יומו של הקדוש ולנטיין, ה-14 בפברואר. אם ברק מקווה שאשכנזי יסרב להישאר זמן-מה בתפקידו, להסדרת רציפות וחפיפה עם הרמטכ"ל הבא, אכזבתו מובטחת. אשכנזי ייעתר לבקשת הממשלה - מחוזקת בוודאי בפנייה של הנשיא שמעון פרס - ויראה בשבועות הנוספים בתפקידו מעין שירות מילואים.

כזאת אמנם עוד לא אירע במדינת ישראל, ש"דורי" היה בה פעם שמו של הרמטכ"ל הראשון, והיום זהו פרקליטו של הרמטכ"ל הבא שהפרס הגדול נשמט מידיו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ