פרשנות: גול עצמי לשער של יואב גלנט

נדמה שתומכיו של המיועד לתפקיד הרמטכ"ל, העומדים מאחורי מודעת התמיכה בעיתונים, השיגו תוצאה הפוכה מהמקווה

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמוס הראל
עמוס הראל

בעוד הרמטכ"ל המיועד, האלוף יואב גלנט, מנסה לשכנע את היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, להגן על מינויו בבג"ץ, למרות הדו"ח הקשה של מבקר המדינה, נדמה שדווקא תומכיו מבקיעים לו גול עצמי. המודעה שהתפרסמה אתמול בעיתונות, חתומה בידי "אזרחים שאינם מכירים את גלנט אישית אבל מודאגים מהפוטש בקריה", שיקפה התפתחות חריגה, המזכירה קמפיינים פוליטיים ולא התמודדות על התפקיד הבכיר ביותר בצה"ל. בפרסומה השיגו מזמיני המודעה תוצאה הפוכה מהמקווה, דווקא ביום קריטי לרמטכ"ל המיועד.

הפרקליט הצבאי הראשי, האלוף אביחי מנדלבליט, פנה למשנה לפרקליט המדינה, עו"ד שי ניצן, בבקשה לבחון אם יש מקום לפתוח בחקירה פלילית, "לבירור זהותם של הגורמים העומדים מאחורי הפרסום". מנדלבליט, מסר דובר צה"ל, סבור כי "המודעה האנונימית כוללת אמירות לא ראויות באשר למספר נושאי תפקידים בכירים במטכ"ל". לדעתו, הטענה שהרמטכ"ל גבי אשכנזי ודובר צה"ל, אבי בניהו, קשרו קשר לסכל את מינוי גלנט, מהווה לכאורה הוצאת לשון הרע וייתכן שאף העלבת עובד ציבור.

הפצ"ר הוסיף שלפי חקירת המשטרה, בניהו לא היה מעורב בפרשת מסמך הרפז וכלל לא ידע על קיומו. מקורבי גלנט מסרו אמש, בשמו, כי לאלוף אין קשר למודעה ושזו נוסחה בלא ידיעתו ובלא הסכמתו. משרד הפרסום מקאן אריקסון, שהפיץ את המודעה, סירב למסור מי הזמין אותה.

אם ביקשו מזמיני המודעה להשפיע על היועץ וינשטיין, רגע לפני ההכרעה, למה היה דחוף להם לטעון שהיועץ נתון להשפעת התקשורת והמבקר, "המנסה להופכו למריונטה שלו"? ומה התועלת בהתקפה הישירה על מבקר המדינה "תאב הפרסום האישי", אויב נחוש בפני עצמו? גם ההתאגדות תחת דגל האזרחים המודאגים משונה במקצת. מיהם אותם אזרחים, שאף שאינם מכירים את הרמטכ"ל המיועד, הוציאו מכיסם כמה מאות אלפי שקלים תמורת פרסום מודעות עמוד בעיתונים הגדולים, רק בשל דאגתם להליך הדמוקרטי? ספק אם היו אלה תושבי באר שבע ושדרות, חרף ההערכה שהם רוחשים לתפקודו של גלנט כאלוף פיקוד הדרום בעופרת יצוקה.

יש הרבה צדק בטענות של גלנט נגד הלהיטות המופרזת של חלק מהעיתונאים להרשיעו ולגזור את דינו. מי שעשה 30 שנה בחוד החנית של צה"ל אינו ראוי ללינץ' ציבורי בגלל מחלוקת על כמה דונמים בעמיקם. אבל גלנט עצמו, בהתנהלותו הציבורית, כמעט מזמין את ההתקפות עליו. זה מתחיל בסירוב המתמשך להגיב בהרחבה ולהתמודד עם ההאשמות, מאז פורסמו לראשונה לפני יותר מחמש שנים, וזה נמשך במענה התקשורתי הנוכחי שלו, הלוקה בחסר.

דובר צה"ל המיועד, ליאור לוטן, מנוע מלהתערב בפומבי בטרם נכנסו הוא וגלנט לתפקידיהם. פרקליטו של גלנט, עו"ד דורי קלגסבלד, אינו מתראיין לתקשורת. מי שהופיעו באולפנים הם ידידיו המושבניקים, שחלקם שקועים בעצמם בסכסוכי שכנים מסובכים בעמיקם, ורעיו לשייטת, המודים שאינם בקיאים בפרשת הקרקעות.

אתמול זכה גלנט למליץ יושר חדש. פרקליט הצמרת רם כספי התנדב להסביר בראיון לרדיו שמדובר ב"זוטי דברים". רק זה עוד היה חסר לגלנט, שהאיש המזוהה ביותר בעיני הציבור עם הגנה על שועים ורוזנים יתייצב בפינה שלו ויתייג אותו אוטומטית עם אנשי ההון והשלטון.

מה השלב הבא? הודעת תמיכה משותפת של אהוד אולמרט ועמרי שרון? כל זה מסתיים בשקשוקה גדולה, שאינה מסייעת לאלוף הנלחם כעת בקרב המאסף על הקריירה הציבורית שלו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ