בעקבות ביטול מינויו של יואב גלנט לרמטכ"ל: קריאות בכנסת להאריך כהונת אשכנזי

במערכת הפוליטית מתחו ביקורת חריפה על החלטת נתניהו וברק למנות את יאיר נווה לרמטכ"ל זמני: "ברק מתנהג כאילו צה"ל הוא החצר הביזנטית שלו"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

יו"ר ועדת החוץ והביטחון, שאול מופז, הודיע הערב (שלישי) כי הוא מתנגד למינויו של סגן הרמטכ"ל, האלוף יאיר נווה, לתפקיד הרמטכ"ל הזמני של צה"ל. לדבריו, יש לפעול להארכת מינויו של הרמטכ"ל המכהן גבי אשכנזי עד אשר ימונה רמטכ"ל קבוע. מופז הודיע כי בכוונתו לכנס מחר את ועדת החוץ והביטחון לדיון חירום בעקבות ביטול מינויו של יואב גלנט לתפקיד הרמטכ"ל.

"אני פונה לראש הממשלה ולשר הביטחון לקבל החלטה על הארכת כהונתו של הרמטכ"ל גבי אשכנזי במידה שלא ניתן להביא את מינויו של האלוף גלנט לקו הגמר. על ראש הממשלה ושר הביטחון להאריך את כהונת הרמטכ"ל הנוכחי ככל שידרש, עד אשר תיקבע זהות הרמטכ"ל ה-20 של צה"ל. אין מקום למינוי ממלא מקום".

גם ח"כ נחמן שי (קדימה) תקף הערב את ברק ונתניהו על החלטתם למנות את נווה לתפקיד רמטכ"ל זמני. "ברק מתנהג כאילו צבא ההגנה לישראל הוא החצר הביזנטית שלו וראש הממשלה מחרה מחזיק אחריו. מינויו של ממלא מקום רמטכ"ל בעת הזאת הוא מעשה חסר אחריות שנוגד את ההיגיון והשכל הישר".

(אשכנזי. עצומה להשאירו בתפקיד. תצלום: תומר אפלבאום)

שר הביטחון לשעבר, ח"כ עמיר פרץ, פנה גם הוא לנתניהו ולברק בבקשה שיאריכו את כהונתו של אשכנזי במקום למנות את נווה תחתיו. ח"כ איתן כבל הודיע כי בכוונתו להחתים את חברי הכנסת על עצומה הקוראת להאריך את מינוי אשכנזי.

השר משה יעלון, אמר בתגובה כי "הליך מינוי הרמטכ"ל, שהובא לממשלה על ידי שר הביטחון בחופזה ובאופן מעורר תהיות היה שיאה של התנהלות שפגעה באופן קשה בצה"ל ובמפקדיו, וגרר את הצבא בחודשים האחרונים לטירוף מערכות חסר תקדים. צר לי על האלוף יואב גלנט. יואב הוא לוחם ומפקד מהטובים שיש, וזכויותיו רבות. במשך השנים הוביל יואב לוחמים ומפקדים למבצעים מורכבים ומסוכנים, וגילה קור רוח ומנהיגות. אך במצב שנוצר, לנוכח העובדות שנחשפו לגבי התנהלותו, התגלתה בעיה ערכית שמנעה ממנו להיות רמטכ"ל".

שר הפנים אלי ישי בירך הערב על החלטתם של נתניהו וברק ואמר כי לא ניתן היה ולא נכון היה להתעלם מבדיקתו המעמיקה והיסודית של המבקר והודעת היועץ המשפטי לממשלה. אסור היה להותיר את צה"ל תחת הטלטלה ואי הוודאות וזאת לאור האירועים האזוריים והאתגרים הצפויים".

אלון טל, יו"ר מפלגת התנועה הירוקה, שעתרה לבג"ץ נגד הליך מינויו של גלנט, מסר בתגובה להחלטת נתניהו וברק, כי "אנו מברכים על היום החשוב לשלטון החוק, שבו הוצב רף מוסרי גבוה לתפקידים ביטחוניים בכירים. יחד עם זאת, המידע על התנהלותו של גלנט התפרסם בשנים האחרונות בתחקיריו של העיתונאי קלמן ליבסקינד, וכן הוגשו לא מעט תלונות בנושא לגורמים ברשויות השונות. אנו מצרים על כך, שלמרות כל המידע, נדרשה עתירה לבג"ץ והתמשכות הליכים של ארבעה חודשים וחצי, שהביאו את מדינת ישראל לכך שבתקופה רגישה מבחינה ביטחונית נוצר חוסר יציבות בצה"ל ומעמד תפקיד הרטמכ"ל נפגע".

ח"כ יואל חסון, יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, אמר בתגובה לביטול מינויו של גלנט, כי צעד זה ממחיש את כוחו של מוסד ביקורת המדינה. "כאשר גם ועדת טירקל, גם הדרג המדיני וגם המערכות המשפטיות כשלו בהתנהלותן ולא הגיעו לחקר האמת, הצליח מבקר המדינה לבדוק את הממצאים בעניינו של גלנט ולהציג מידע חיוני בשאלת מיניו ברגע המכריע", אמר חסון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ