הרמטכ"ל הזמני יאיר נווה: הקצין הדתי הבכיר ביותר בצה"ל

מאזרחות לרמטכ"לות - דרכו של האלוף יאיר נווה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

עד לפני ארבעה חודשים היה יאיר נווה אלוף במיל', משוחרר למעלה משלוש שנים מצה"ל ועמוק בחיים האזרחיים כמנכ"ל חברת "סיטי-פאס", זכיינית הרכבת הקלה בירושלים. ספק אם העלה בדעתו שבזמן כה קצר ימצא את עצמו מכהן כרמטכ"ל בפועל של צה"ל, כפי שמונה אתמול על ידי ראש הממשלה ושר הביטחון.

פרשת "מסמך גלנט" והסכסוכים בצמרת המערכת הביטחונית סביב מינוי הרמטכ"ל הבא החזירו את נוה לצבא. לאחר ההחלטה על מינויו של יואב גלנט סירב האלוף גדי אייזנקוט לשרת כסגנו, והיה צורך לגייס מישהו מבחוץ לתפקיד. שר הביטחון ברק וגלנט הציעו לנווה את התפקיד והוא נעתר.

נווה, בן 53, הוא הקצין הדתי הבכיר ביותר ששירת בצה"ל. הוא החל את דרכו בחטיבת גולני, ולימים פיקד על החטיבה. בתחילת האינתיפאדה השנייה החליף את גלנט כמפקד אוגדת עזה, ובשנת 2003 קודם לדרגת אלוף ומונה למפקד פיקוד העורף. ב-2005 מונה לאלוף פיקוד מרכז, ובתפקיד זה נאלץ ליישם את תוכנית ההתנתקות בצפון השומרון, לה התנגד. בהמשך אף פיקד על הפינוי האלים בעמונה. נווה הפך למושא להתקפות מצד הציבור הדתי-לאומי: הוא ספג איומים, מול ביתו נערכו הפגנות והשב"כ הצמיד לו שמירה צמודה.

עם השנים השמיע נווה לא מעט התבטאויות שנויות במחלוקת. באפריל 2001 גרם לתקרית דיפלומטית כשאמר לעיתונאים בזמן מבצע צבאי כי המבצע "יימשך ככל שיידרש: ימים, שבועות ואפילו חודשים". בהזדמנות אחרת, אמר בראיון לערוץ 2 כי "ההרתעה של הטרור צריכה להיעשות דרך האמ-16 ולא דרך האף-16".

בשנה שעברה עלה שמו של נווה לכותרות בפרשת ענת קם, לאחר שהתברר כי החיילת לשעבר בלשכתו הוציאה ממנה כ-2,000 מסמכים מסווגים והעבירה אותם לעיתונאי "הארץ", אורי בלאו. אותם מסמכים שימשו את בלאו בהכנת תחקיר "מוסף הארץ" ב-2008, שמצא כי ראשי צה"ל ובראשם האלוף נווה אישרו חיסולים ממוקדים בניגוד לכאורה להוראת בג"ץ. בתחקיר צוטט נוה באומרו: "עזוב אותי מהנחיית בג"ץ, אני לא יודע מתי יצאו הנחיות בג"ץ ומתי לא. אני יודע שסיכול ממוקד מאושר ואני מקבל את ההוראות מאגף המבצעים".

לאחר מינויו של נוה לסגן הרמטכ"ל הגישו ארגוני שמאל עתירה לבג"ץ בדרישה לבטלו. בעתירה, שהוגשה באמצעות עורכי הדין עומר שץ ויפתח כהן, נטען כי נווה לא יכול לשמש בתפקידו עקב ממצאי התחקיר.

העתירה נידונה בימים אלה, ואתמול הגיש נווה לבית המשפט מכתב הבהרה ובו כתב "אין ולא היתה בכוונתי להביע כל סוג של זלזול בבית המשפט העליון או התעלמות מקביעותיו, ואם השתמע כך הרי שאני מצר על כך".

ביחס לציטוטים המיוחסים לו, כותב נווה כי "דברים אלה, אשר איני מכחיש כי אכן נאמרו על ידי, הוצגו בכתבה באופן שעלול להשתמע ממנו זלזול בבית המשפט העליון בכלל ובפסיקתו בעניין חוקיות הסיכולים הממוקדים בפרט. קריאה שכזו שגויה, פסולה ומקוממת בעיניי. היא מסלפת את כוונתי ומוציאה דברים מהקשרם".

לדבריו, "כמפקד פיקוד המרכז, קיבלתי החלטות ונתתי פקודות בהתאם להנחיות שגובשו על ידי גורמי המטה הרלוונטיים בצה"ל. הנחיות אשר להבנתי שיקפו במדויק את קביעותיו של פסק הדין".

עוה"ד שץ וכהן אמרו אמש בתגובה: "האלוף נווה לא מכחיש כי אמר ?עזוב אותי מבג"ץ' בתשובה לטענה כי הפר את פסק דין החיסולים והתנקש בחיי אנשים שהיו בני מעצר. ואם הוא לא מכחיש את דבריו, לא ברור כיצד הם סולפו".

כתבות מומלצות

ערן זהבי במדי מכבי תל אביב. הוא חוזר

"הלב לא נתן לי לבחור משהו אחר": ערן זהבי חתם במכבי תל אביב

"ג'ניפר לופז: מחצית". חזקה, חרוצה, לא פראיירית

הסרט על חייה של ג'ניפר לופז עושה תיקון לשנים של יחס מבטל כלפיה

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

כשחייה התרסקו, הציעו לה עבודה לא נחשקת, והיא מצאה בה יעוד

Grandmaster Flash The Message

אחד השירים המשפיעים בתולדות המוזיקה חוגג 40, והוא נוקב מתמיד

מלון מנדרין. עסקת מנדרין היא הרכישה הראשונה של הקרן אחרי השלמת גיוס של יותר מ-2 מיליארד שקל

קרן JTLV רכשה את מלון מנדרין בצפון תל אביב ב-190 מיליון שקל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ