ועדת הכנסת אישרה הקמת ועדות חקירה לארגוני השמאל

הוועדות, שיבדקו "מעורבות ממשלות זרות במימון ארגונים ישראלים וברכישת קרקעות בישראל", לא יאויישו במלואן

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת הכנסת אישרה הבוקר (רביעי) את הקמתן של שתי ועדות חקירה פרלמנטריות לארגוני השמאל. 10 חברי כנסת תמכו במהלך, לעומת שבעה מתנגדים.

הוועדות, שיבדקו "מעורבות ממשלות זרות במימון ארגונים ישראלים וברכישת קרקעות בישראל", לא יאויישו במלואן, שכן חלק מהמפלגות לא שלחו נציגים מטעמן. יו"ר הוועדה, ח"כ יריב לוין, הבהיר בתגובה כי הוא אינו מתכוון "לכפות על מפלגות להששתף בניגוד לרצונן".

הדיון בוועדת הכנסת, אתמול. תצלום: תומר אפלבאום

לפי הצעת יו"ר הקואליציה, זאב אלקין (ליכוד), ועדת החקירה הפרלמנטרית בראשות ח"כ פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו) תורכב מח"כי הליכוד אלקין ומירי רגב, אורי מקלב מיהדות התורה ונסים זאב מש"ס. בוועדת החקירה של דנון יהיו חברים הח"כים ציפי חוטובלי (ליכוד), אנסטסיה מיכאלי (ישראל ביתנו), אריה אלדד (האיחוד הלאומי), ואברהם מיכאלי (ש"ס). ח"כ מיכאל בן ארי (האיחוד הלאומי) ודוד רותם (ישראל ביתנו) לא ימונו לחברים בוועדות.

ועדות חסרות שיניים

אתמול הפתיע היועץ המשפטי לכנסת, עו"ד איל ינון, בדיון ועדת הכנסת, כשהבהיר שהוא מתנגד עקרונית להקמתן. בחוות הדעת שגיבש לדיון, קבע ינון כי "הוועדות המוצעות עוסקות לראשונה בנושאים אידיאולוגיים מובהקים, ומבקשות לטפל בגופים המזוהים רק עם צד אחד של המפה הפוליטית המצוי כיום באופוזיציה".

היועץ המשפט הוסיף כי "הוועדות הללו, בניגוד לוועדות שהוקמו בעבר, מבקשות לעסוק במה שמתפרש כהצרה והגבלה של זכויות יסוד במשטר הדמוקרטי, ובהן זכות היסוד לחופש הביטוי, חופש המחאה וחופש ההתאגדות הפוליטית - זכויות שהן בלב לבו של משטר דמוקרטי".

ינון הבהיר כי הקמת הוועדות היא חוקית, אבל "ללא ספק, מדובר בתקדים המעורר שאלות יסוד בדבר אופיין של ועדות חקירה פרלמנטריות והיקפן של זכויות המצויות בליבת המשטר הדמוקרטי". ינון קרא לוועדה לשקול בזהירות את הנזק לעומת התועלת שבהקמת הוועדות.

בדיון הבהיר ינון שהוועדות שיקומו יהיו חסרות שיניים. "ועדת חקירה פרלמנטרית כשמה לא כן היא", אמר. "היא נושאת שם מרשים ומחייב, שמעורר הקשרים של חקירה מעין שיפוטית, אך בפועל היא נעדרת כל סמכות שמאפיינת ועדת חקירה ממלכתית או גוף מעין שיפוטי אחר. סמכותה פחותה משל ועדה רגילה בכנסת, כי היא אינה מוסמכת לחוקק. ככלי פרלמנטרי, היא מסווגת במסגרת כלי הפיקוח של הכנסת על הממשלה, אך מבחינת סמכויותיה ותכניה היא מוגבלת לדיון ציבורי בלבד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ