נתניהו לאובמה: דרוש ממצרים לכבד את הסכם השלום עם ישראל

ישראל מתחילה להיערך לשינוי המשטר במצרים. רה"מ ביקש משורה של מנהיגים להציב למצרים תנאי ברור: לא לפגוע בשלום

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ישראל מתחילה להיערך לשינוי המשטר במצרים. ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקש בימים האחרונים מנשיא ארה"ב ברק אובמה ומשורה של מנהיגים במערב להציב לממשלה המצרית החדשה תנאי ברור ולפיו עליה לכבד באופן מלא את הסכם השלום עם ישראל ולא לפגוע בו.

לדברי פקידים בכירים בירושלים, נתניהו מעוניין שהקהילה הבינלאומית תבהיר לממשלה המצרית החדשה שעליה לעמוד בשורה של תנאים כדי לקבל לגיטימציה במערב, בדומה לאלה שהוצבו לחמאס לאחר ניצחון התנועה בבחירות. הקוורטט דרש ועדיין דורש מהחמאס לנטוש את הטרור, להכיר בישראל ולהתחייב להסכמים הקודמים עמה כדי לקבל הכרה בינלאומית.

נתניהו אינו משווה בין החמאס לבין ממשלה חדשה במצרים, אולם מעוניין שלצד תנאים כמו דמוקרטיה וכיבוד זכויות אדם, אחד התנאים הבינלאומיים לממשלה המצרית החדשה יהיה עמידה בכל ההסכמים הבינלאומיים שלהם התחייב משטר מובארק, בדגש על הסכם השלום עם ישראל. "העניין הובהר לאמריקאים ולמדינות רבות אחרות", אמר פקיד בכיר בירושלים. "אנחנו לא נגד דמוקרטיה במצרים, אבל חשוב לנו לשמר את הסכם השלום".

אתמול פרסמה לשכת ראש הממשלה הודעה מיוחדת כדי להבהיר את עמדת ממשלת ישראל כלפי המצב במצרים. "ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי האינטרס של ישראל הוא לשמר את השלום עם מצרים", נמסר בהודעה. "ישראל מאמינה כי על הקהילה הבינלאומית לדרוש מכל ממשלה מצרית לשמר את הסכם השלום עם ישראל".

עוד נמסר בהודעה כי ישראל היא דמוקרטיה ושהיא מעודדת את קידומם של ערכים חופשיים ודמוקרטיים במזרח התיכון. "קידום ערכים אלה יועיל לשלום", נמסר בהודעה, "אולם אם יתאפשר לכוחות קיצוניים לנצל תהליכים דמוקרטיים כדי לעלות לשלטון ולקדם יעדים אנטי-דמוקרטיים - כפי שקרה באיראן ובמקומות אחרים - התוצאה תהיה פגיעה בשלום ופגיעה בדמוקרטיה".

העמדה החדשה של נתניהו מצביעה על כך שחרף הנסיונות לתמוך בנשיא מובארק ובמשטרו, התגבשה הבנה בירושלים כי שינוי המשטר הינו בלתי נמנע. לאור המצב החדש, על ישראל להתמקד בביצור הסכם השלום, שהוא האינטרס החשוב ביותר בשעה זו.

ארה"ב מחזיקה במעמד של "עדה" להסכם השלום בין ישראל למצרים שנחתם בבית הלבן במארס 1979. בנוסף, ארה"ב לקחה חלק מרכזי בניסוח הנספח הביטחוני להסכם, במסגרתו הוקם כוח המשקיפים הרב לאומי (MFO) בסיני. מנכ"ל כוח המשקיפים הוא דיפלומט אמריקאי ומתוך 1,600 חיילי הכוח, שליש הם חיילים אמריקאים. תפקיד הכוח הוא לפקח על יישום ההסכם לפירוז חצי האי סיני מנשק כבד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ