קדימה היידי מוזס: בתו של הח"כ החרדי נאבקת למען הנשים

היידי מוזס, בתו של יו"ר סיעת יהדות התורה, מנחם אליעזר מוזס, מתכוונת להתמודד על מקום ברשימת קדימה. תפישת העולם שלה רחוקה מזו של אביה: "אני לא חרדית. אני לא חיה בהגדרות. תמיד הייתי טום בוי"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

24 מחברי הכנסת שכיהנו בכנסת לאורך השנים היו בנים לחברי כנסת, כך לפי אתר הכנסת. אל ציפי לבני, דן מרידור, יצחק הרצוג, עוזי לנדאו ומאיר פרוש - כולם דור שני בבית המחוקקים - עשויה להצטרף בבחירות הקרובות גם היידי מוזס, בתו של ח"כ מנחם אליעזר מוזס, יו"ר סיעת יהדות התורה. אלא שמוזס בת ה-28, גרושה ואם חד-הורית לשני ילדים, מתכוונת להתמודד דווקא על מקום ברשימת קדימה, ותפישת העולם שלה רחוקה מאוד מזו שאותה מקדם אביה.

"מאוד חשוב לי לקדם נושאים הנוגעים למעמד האשה. האשה לא הגיעה לעולם רק כדי לשרת מישהו, אלא כדי להיות כאן בזכות עצמה. אני יודעת שאני הולכת להיאבק עבור כל הנשים", היא אומרת. מוזס נחשבת תומכת נלהבת של ציפי לבני. "אני מאמינה שאם לבני תנהיג ממשלה, האמון הציבורי בשלטון יחזור. לבני היא אשה ישרה. אנחנו צריכים את היושר שלה".

מוזס נטשה את העולם החרדי לפני כחמש שנים, לאחר שנים ארוכות שבהן חשה שהסביבה הזו אינה מתאימה לה. "השינוי, מבחינתי, החל כבר בגיל שמונה. הדברים לא התיישבו לי אז בצורה שמצאה חן בעיני. כשהייתי נערה בת 14, הייתי משחקת כדורגל בשכונה. טום בוי. ואז ההורים שלחו אותי לאנגליה ללמוד במסגרת חרדית, עם עוד בנות לא בדיוק חרדיות".

לדבריה, "אני לא חרדית. אני לא נכנסת להגדרות. זה סתם מגביל. אני יהודייה בגדול. מאמינה. מאמינה באחדות העם. אנחנו דומים כולם, זה רק הענין של הלבוש שממתג אותנו. אני ההוכחה לכך".

החיידק הפוליטי קינן בה מגיל צעיר. "גדלתי באווירה פוליטית, בבית פוליטי. אבא שלי תמיד היה מקורב לעולם הזה. זה נראה חלום שאני רוצה להגשים. הייתי תמיד אדם פעיל חברתית". לפני כמה שנים היא ראתה תמונה של ציפי לבני בכתבה בעיתון והחליטה להצטרף לקדימה. "אז עוד הייתי במראה החרדי שלי. אמרתי לאבא שאני מצביעה קדימה ושלבני עוד תהיה ראש ממשלה. אבא שלי אמר לי, ?אם את אומרת, אתך אני לא מתווכח'. אני חושבת שהייתי היחידה ששמה פתק של קדימה בקלפי בבר אילן".

כשהתמודד בבחירות, אביה התלבט כיצד להגיב לשאלות הציבור על אורח חייה של בתו. "הוא אמר לי, ?היידי, מה יהיה? יש לי בת שנוהגת לא כפי שחינכתי את שאר הילדים'. אמרתי לו בצורה מאוד ברורה שהוא לא יכול להסתכל על הפוליטיקה רק דרך המפלגה שלו, ובסוף הוא השתכנע. ?ברגע שהציבור הרחב, שמורכב מחרדים וחילונים, יראה את הכבוד שיש לך אליי ואל דרך החיים שלי, הציבור יעריך ויכבד אותך'". מבחינת מוזס, זה פתר את ההתלבטות לגמרי: "אנחנו כל כך קרובים כיום".

אביה ושאר בני המשפחה למדו, עם השנים, לקבל את השינוי בחייה. "היום הם כבר מפרגנים. ברגע שראו שלקחתי את הדברים לכיוון הפוליטי וזו הסיבה לעזיבה, הם קיבלו את זה בצורה מכובדת. אנשים מאמינים אוהבים לומר שלכל אדם יש תפקיד בעולם. זה כנראה התפקיד שלי".

מסדרונות הכנסת אינם זרים לה. מדי שבוע היא מגיעה למשכן כדי לקדם שורה ארוכה של נושאים חברתיים שמדאיגים אותה. "לא הייתי קוראת לזה ?לובינג' ממש. אני מנסה לקדם נושאים חברתיים, לעזור לאנשים". היא הקימה ארגון המסייע לנערות חרדיות הסובלות מאלימות במשפחה, ולאחרונה הצליחה לרתום שורה של חברי כנסת כדי לסייע לאשה שאותה איתרה באמצעות האינטרנט, לקבל תרופה מצילת חיים לטיפול במחלתה. "הבאתי אותה לכנסת, ואז תפסתי את ליצמן ואמרתי לו ?יקירי, היום האשה הזאת חיה ומחר לא. האחריות שלך לפעול למענה'".

היו פעמים שבהם ניצלה את הקרבה המשפחתית כדי לנסות ולשכנע את אביה. כך, למשל, בהצבעה על חוק הפרוות שאמור למנוע ייבוא וסחר בפרוות בעלי חיים בישראל.

"רונית תירוש, שהיא חברת כנסת משכמה ומעלה, פנתה אלי בעניין חוק הפרוות שיזמה וביקשה שאעזור לה. החרדים סירבו לקדם את החוק מחשש לפגיעה בשטריימלים. פניתי לאבא שלי והסברתי לו שמדובר בצער בעלי חיים. שאלתי אותו, ?מה פתאום בשביל הנאה של בני אדם פוגעים בבעלי החיים?'. הוא אמר לי שהוא יודע את זה, אבל אמר שהוא מייצג ציבור שלם שכולל גם את הסוחרים שייפגעו מהחוק הזה".

במקביל לניסיונות השכנוע של הח"כים החרדים, היא פעלה כדי לפוגג את הביקורת שנמתחה על הציבור החרדי בשל ההתנגדות לחוק: "חסמתי את כל האמירות הגזעניות כלפי הציבור החרדי. אמרתי שזה לא יעלה על הדעת". השבוע היא צפתה מן היציע על אביה, במהלך דיון סוער שיזמה האופוזיציה בהשתתפות ראש הממשלה. בקרוב, היא מקווה, היא תוכל להשתתף בדיונים האלה מתוך אולם המליאה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ