רה"מ שוקל להציג ביום א' את המועמד לרמטכ"ל; מסתמנת המלצה על בני גנץ

בניגוד לתוכנית להעביר לבדיקת ועדת טירקל רשימת מועמדים ולמנות את נוה כרמטכ"ל זמני, שוקלים רה"מ ושר הביטחון להציג מועמד בישיבת הממשלה הקרובה

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמוס הראל
עמוס הראל

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אהוד ברק שוקלים להודיע כבר בישיבת הממשלה ביום ראשון על מועמדם לתפקיד הרמטכ"ל הבא. זאת, בניגוד לתוכניתם הקודמת להעביר לבדיקת ועדת טירקל רשימת שמות של כמה מועמדים ולמנות את האלוף יאיר נוה כרמטכ"ל בפועל לתקופת ביניים. המועמדים המובילים לתפקיד הם האלופים בני גנץ וגדי אייזנקוט. במערכת הביטחון מעריכים כי מסתמנת עדיפות לגנץ.

גם היום נמשכו מגעים קדחתניים בין נתניהו וברק בשאלת המינוי. סביבת ראש הממשלה רמזה בשעות האחרונות לעיתונאים כי תיתכן הודעה על בחירת המועמד (ככל הנראה גנץ) הערב לקראת 20:00, אולם מאחורי הקלעים הופעלו לחצים על נתניהו להמתין עם פרסום ההודעה ועם הבחירה הסופית.

האלוף גנץ. מינויו נחשב פשוט יותר לביצוע. תצלום: אילן אסייג

האלוף יואב גלנט, שנתניהו וברק הודיעו לו ביום שלישי על ביטול מועמדותו לרמטכ"ל, עדיין לא ויתר על ההתמודדות ודורש להכלילו גם ברשימת המועמדים החדשה. גלנט התראיין הערב במקביל בערוצי הטלוויזיה (חלק מן הראיונות הוקלטו מראש) וחזר על טענתו כי מינויו נפסל שלא בצדק וכי לא ניתן לו זמן תגובה מינימאלי להאשמות שהועלו נגדו.

מינויו של גנץ נחשב לפשוט ביותר לביצוע, משום שאינו מחייב שינויים גדולים במערכת. האלוף נוה יישאר כסגן רמטכ"ל, אייזנקוט ימשיך לשמש כאלוף פיקוד הצפון וגנץ עצמו, שכבר שימש כסגן הרמטכ"ל ונמצא בחופשת שחרור, יוכל להיכנס לתפקיד החדש בצורה קלה יחסית. מרכיב הזמן הוא כנראה שיקול מרכזי בעיני נתניהו לטובת מינוי גנץ. עם זאת, כמה שרים בכירים ואלופים בדימוס המליצו לנתניהו בימים האחרונים למנות את אייזנקוט, שלדבריהם הוא בעל הכישורים המתאימים ביותר לתפקיד.

נתניהו הגביר מאוד בימים האחרונים את מעורבותו בסוגיית מינוי הרמטכ"ל, לאחר כישלון מינויו של גלנט. אף שכרגע נראה כי גנץ הוא המועמד המוביל, מוקדם עדיין לפסול אפשרות שברק ינסה להציג מועמד מפתיע חדש (למשל, אלוף בדימוס - באחרונה הוזכרו שמותיהם של משה קפלינסקי ודן הראל) גם כדי לחזור ולהכתיב את מהלך האירועים.

אם אכן יובא שמו של מועמד אחד לממשלה מחרתיים, יועבר המינוי לאישור ועדת טירקל במהירות האפשרית. כיוון שברק עדיין עומד על כך שכהונת הרמטכ"ל הנוכחי גבי אשכנזי לא תוארך מעבר ליום שני, ה-14 בפברואר ייתכן מצב שבו הרמטכ"ל הבא ימונה כרמטכ"ל זמני לתקופה בת שבוע או יותר, עד לאישורו הסופי בידי טירקל והפיכת המינוי לקבוע.

האלוף גלנט ממשיך לנהל את מאבקו בכמה מישורים. אחרי מכתב הפרופסורים למשפטים והפרקליטים הבכירים בעניינו מאתמול, נשלח היום מכתב חדש ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין. חתומים עליו שני מרצים בכירים, הפרופסורים אריאל בנדור ויואב דותן. השניים טוענים כי הממשלה נטולת סמכות משפטית לבטל את מינוי גלנט לרמטכ"ל. לדבריהם, כיוון שהטענות נגד גלנט מתמקדות בהאשמות בדבר טוהר המידות, זוהי סוגייה שהממשלה חייבת להתייעץ עליה עם ועדת טירקל. בתוך כך, מתגבשות כעת יוזמות נוספות להתארגנויות פומביות בעד גלנט.

גלנט, מסרב לוותר על ההתמודדות. תצלום: איציק בן מלכי

במשרד המשפטים הבהירו היום כי הבדיקה החדשה, בקשר לשאלה אם לפתוח בחקירה פלילית נוספת בפרשת הרפז, אינה נוגעת למסמך הרפז, אלא לחשדות בדבר שחיתות העולים מבדיקת מבקר המדינה ונוגעים להתנהלותו של סא"ל (מיל') בועז הרפז. בקרוב צפוי כתב אישום נגד הרפז בעבירה המקורית המיוחסת לו: זיוף המסמך, במטרה להשפיע על המרוץ לרמטכ"לות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ