בג"ץ ידון מחר בעתירת גלנט להשיב את עניינו לטירקל

נדחתה בקשת גלנט לצו ביניים שיקפיא את הליך ביטול המינוי

תומר זרחין-צרובה
תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תומר זרחין-צרובה
תומר זרחין

האלוף יואב גלנט לא מוותר: זמן קצר לפני ישיבת הממשלה אתמול בבוקר עתר לבג"ץ בדרישה למנוע את ביטול מינויו לרמטכ"ל. גלנט דרש כי הדיון בסוגיה יושב לוועדת טירקל, הפעם כשעל שולחנה מונחים ממצאי מבקר המדינה והיועץ המשפטי לממשלה בפרשת הקרקעות במושב עמיקם.

שופט בית המשפט העליון אליקים רובינשטיין דחה את בקשת האלוף להוציא צו ביניים שיקפיא את הליך ביטול המינוי, וקבע כי הדיון בעתירה יתקיים מחר - בפני אותו הרכב השופטים שדן בעתירת התנועה הירוקה ופעילי סביבה נגד מינוי גלנט.

כשהוא מצויד ביועץ התקשורת רונן צור (ראו תיבה נפרדת) ובעורכי דין חדשים - שירה דונביץ ופרופ' מני מאוטנר (קרוב משפחה של גלנט, ת"ז) - טען גלנט בפני השופטים כי אין בסמכותה של הממשלה לבטל את מינויו לרמטכ"ל מנימוקים הנוגעים לטוהר מידות. זאת כל עוד טרם התקבלה חוות דעתה של ועדת טירקל לבחינת מינויים בשירות הציבורי.

בעתירתו הבהיר גלנט כי אין בכוונתו למנוע מהממשלה לאשר מועמדים נוספים לתפקיד, שיופנו גם הם לוועדת טירקל לבחינת כשרותם. אם ועדת טירקל תמליץ בדיון החוזר בעניינו שלא לאשר את מינויו לרמטכ"ל, טען גלנט, אז ניתן יהיה למנות ללא שיהוי מועמד אחר שאותו תבדוק הוועדה.

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, כתב בתשובה לבקשת גלנט להקפיא את ביטול מינויו, כי לדעת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר הביטחון, אהוד ברק, בנסיבות שנוצרו קיים הכרח לקבל החלטת ממשלה "כבר אתמול" ביחס לבחירת הרמטכ"ל ה-20 של מדינת ישראל.

"החזרת עניינו של העותר לוועדת טירקל ביחד עם מועמדים נוספים כמבוקש על ידו, משמעותה יצירת אי-ודאות ממשית וקשה ביותר בשאלת מועמדותו של הרמטכ"ל הבא של צה"ל", נכתב בתגובתו של וינשטיין לבג"ץ.

עוד ציין וינשטיין כי הממשלה היא שהחליטה ב-2006 על הקמתה של ועדת טירקל, במטרה לבחון סוגיות של טוהר מידות בנוגע למועמדים למספר משרות ציבוריות. על כן, לדבריו, בסמכותה של הממשלה להשתחרר מהגבלה זאת באמצעות החלטת ממשלה מאוחרת יותר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ