ויקיליקס: ישראל העדיפה שעומר סולימאן יירש את נשיא מצרים חוסני מובארק

ממסמך שפורסם באתר ההדלפות עולה כי עוד ב-2008 בכיר במשרד הביטחון העיד שבי-ם מאמינים שסולימאן יכהן כנשיא הזמני של מצרים אם מובארק ימות

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סוכנויות הידיעות

עוד ב-2008 העדיפה ישראל שעומר סולימאן יהיה זה שיירש את נשיא מצרים חוסני מובארק, כך עולה ממסמך מסווג שפרסם הלילה (שלישי) אתר ההדלפות ויקיליקס. סולימאן מונה לסגן נשיא מצרים באחרונה בעקבות ההפגנות הסוערות במדינה. ב-2008 ההנחה הרווחת היתה שבנו של מובארק, גאמל, יהיה יורשו.

מהמסמך עולה כי בכיר במשרד הביטחון אמר לדיפלומטים אמריקאים שבירושלים מאמינים שסולימאן יכהן לכל הפחות כנשיא הזמני של מצרים אם מובארק ימות או ייבצר ממנו למלא את התפקיד.

במסמך מאוגוסט 2008 מסכם הדיפלומט האמריקאי את רשמי חברי משלחת משרד הביטחון, בראשות אהוד ברק, מביקורם במצרים. דוד חכם, יועץ בכיר במשרד הביטחון, מצוטט כאומר שחברי המשלחת "נדהמו" ממראהו הזקן של הנשיא מובארק ודיבורו הלא ברור. לעומת זאת חכם "שיבח" את שר המודיעין דאז סולימאן ואמר כי חילופי הדברים המהותיים לא התקיימו מול מובארק, אלא מולו.

לפי המסמך, ציין חכם כי ישנו קשר יומיומי בין משרד הביטחון לבין שירותי המודיעין המצריים, וסיפר כי לעיתים הוא עצמו מדבר עם סגנו של סולימאן מספר פעמים ביום. "אין ספק כי ישראל מעדיפה שסולימאן יירש את מובארק", נכתב.

סולימאן וברק. תצלום: אריאל חרמוני / משרד הביטחון

המסמך המסווג מתפרסם ימים לאחר פתיחת משא ומתן בין סגן הנשיא סולימאן לנציגי האופוזיציה במדינה. בין השאר, נפגש סולימאן עם חברי האחים המוסלמים ועם חברי קבוצת "6 באפריל", שלקחו חלק בהפגנות. אחד מראשי "האחים המוסלמים" טען כי האופוזיציה ממשיכה לדרוש את סילוקו של הנשיא חוסני מובארק מתפקידו.

זוהי הפעם הראשונה שמתנהל דיאלוג מעין זה בשנים האחרונות בין נציגי הממשל לבין חברים באחים המוסלמים, לאחר שהארגון הוצא מחוץ לחוק ב-1954.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ