המח"ט שנחקר על הרג אזרחים פלסטינים יבחן את הוראות הפתיחה באש בגדה

אל"מ אילן מלכא קיבל הערה פיקודית בעקבות שימוש בארטילריה בעופרת יצוקה בשכונה בעזה

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אנשיל פפר
אנשיל פפר

בפיקוד מרכז הוקמה בימים האחרונים ועדה מיוחדת שתבחן את הוראות הפתיחה באש במסגרת פעילות מבצעית של כוחות צה"ל בגדה המערבית. הוועדה הוקמה בעקבות שני אירועים שבהם נורו אזרחים פלסטינים בלתי-חמושים בחודש שעבר בשטחים. בראש הוועדה יעמוד אלוף משנה אילן מלכא, שנמצא בעצמו במוקד חקירת מצ"ח על אירוע שבו אישר ירי מהאוויר אל עבר בית שבו נהרגו 21 בני משפחה אחת במהלך מבצע עופרת יצוקה. כמו כן, למלכא נרשמה בעבר הערה פיקודית בעקבות שימוש באש ארטילרית במהלך פעילות בשכונת תל אל-הווא בעזה.

מפקד פיקוד מרכז, האלוף אבי מזרחי, החליט על הקמת הוועדה בעקבות מקרה שבו הרגו לוחמי דובדבן אזרח פלסטיני בן 65 במהלך מבצע לתפיסת עצורים בחברון, וכן בעקבות מקרה שבו נהרג צעיר פלסטיני שהגיע למחסום בבקעת הירדן כשהוא מנופף בבקבוק זכוכית. מהתחקירים המבצעיים שנערכו עלה כי החיילים נהגו על פי הנהלים מכיוון שסברו שמדובר ב"סכנת חיים". עם זאת, לאחר מכן התברר שלא נשקפה סכנה מהאזרחים שנורו. דבר הקמת הוועדה מתפרסם היום בגליון החדש של "במחנה". בין היתר תבחן הוועדה האם יש צורך לשנות את הגדרת "סכנת חיים" בנהלי הפתיחה באש על פיהם אמורים לפעול היחידות המוצבות בשטחים.

אלוף משנה מלכא אחראי במסגרת תפקידו על ההיבטים המבצעיים של הכוחות המוצבים בגזרות של פיקוד מרכז. מלכא שימש עד לפני שנה וחצי כמפקד חטיבת גבעתי והוביל את חייליו במבצע עופרת יצוקה בעזה. הוא נתון כעת בחקירת מצ"ח על מעורבותו באירוע בו נהרגו 21 בני משפחת א-סאמוני בעיירה זייתון ונפצעו עוד 19. על פי החשד, מלכא נתן אישור לתקיפה מהאוויר על אף מידע שהיו במקום אזרחים, טענה אותה הוא הכחיש עד כה בחקירות מצ"ח. מדובר במקרה בו נהרגו מספר האזרחים הגדול ביותר במהלך המבצע. כמו כן, מלכא הוא הקצין הבכיר ביותר שנחקר בחשדות כאלה.

בעקבות החקירה, שמו של מלכא לא עלה בדיוני השיבוצים במטכ"ל כמועמד לקידום לדרגת תת-אלוף. עם זאת, מלכא זוכה להערכה רבה בפיקוד המרכז על תפקודו כקצין אג"מ, כולל גיבוי מוחלט מצידו של האלוף מזרחי שבחן את חומר החקירה וטען שהוא פעל "בתחום שיקול הדעת הסביר".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי מדובר בקצין מקצועי ומנוסה שפיקד על חטיבה סדירה בשגרה, באימונים ובלחימה. הניסיון לחבר בין חקירה שטרם הסתיימה לבין הלגיטימיות לבצע את תפקידו פסול, מקומם ואין לו מקום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ