הכנסת אישרה חוק השולל דמי פנסיה מח"כ לשעבר עזמי בשארה

על פי הצעת החוק שאושרה, ניתן לשלול תשלומים מח"כ שלא מתייצב לחקירה במשטרה. במרכז המשפטי עדאלה טוענים: זוהי גזילה בלתי חוקית של קניין

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

מליאת הכנסת אישרה היום (שני) בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק "עזמי בשארה", השוללת תשלומים ובהם דמי פנסיה מחבר כנסת המסרב להתייצב לחקירה משטרתית בגין חשדות חמורים, שבוצעו בשעה שכיהן כח"כ. החוק נתפר לפי מידותיו של חבר הכנסת לשעבר עזמי בשארה (בל"ד), שנמלט מישראל לאחר שהתברר לו כי הוא דרוש לחקירה בחשד לביצוע שורה של עבירות ביטחוניות.

את החוק יזמו, בין היתר, חברי הכנסת משה (מוץ) מטלון (ישראל ביתנו), ישראל חסון (קדימה) ויריב לוין (ליכוד).

בהתאם לנוסח חוק, חבר הכנסת החשוד יוכל לקבל את כספו בחזרה אם יתייצב לחקירה או למשפט בתוך שנה מיום החלטת הכנסת, שכן, "אין מדובר כאן בענישה, אלא ברצון להניע את חבר הכנסת לשתף פעולה עם רשויות החוק ולהיענות לזימון שנמסר לו".

כמו כן, נקבע בחוק כי הסמכות לשלול תשלומים תחול רק כאשר חבר הכנסת או חבר הכנסת לשעבר חשוד או נאשם בעבירה פלילית חמורה, שעונשה עשר שנות מאסר או יותר, ואשר בוצעה בעת שכיהן כחבר הכנסת.

מבדיקה שערך ח"כ מטלון עולה כי מאז התפטרותו ובריחתו מישראל, "עלה" בשארה למשלם המסים למעלה מחצי מיליון שקלים. עם התפטרותו קיבל בשארה "מענק הסתגלות" בגובה שש משכורות - 195,524 שקלים. בנוסף קיבל פנסיה חודשית בסך 7,246 שהצטברה ל-316,993 שקלים.

"בגידה לא תהיה עסק משתלם"

לדברי מטלון, "למדינה דמוקרטית יש כללי משחק בסיסיים. אחד מהם הוא חובתו של כל אדם - על אחת כמה וכמה נבחר ציבור - להתייצב לחקירה כאשר הוא נקרא. עזמי בשארה, החשוד בבגידה ובריגול בעת מלחמת לבנון השנייה, יושב כעת בשם הליברליות של כולנו בבירות מדינות ערב ונהנה ממענקי הסתגלות כחול-לבן".

לדברי ח"כ יריב לוין, "גם לטירוף יש גבול - לא ייתכן שבוגד יקבל כספים מאותם אזרחים אשר לבתיהם כיוון את טילי חיזבאללה. אישור החוק שם סוף להפקרות ולמצב האבסורדי שבו אדם אשר בגד במדינה, עשה שימוש ציני בזכויותיו כחבר כנסת וזלזל ברשויות, ממשיך לקבל ממדינת ישראל אלפי שקלים מדי חודש. בגידה לא תהיה עסק משתלם, ואנו מחויבים לרדוף את הבוגדים ולא לממן את הנאות החיים שלהם".

ח"כ ישראל חסון אמר לאחר ההצבעה כי "כבודה של כנסת ישראל ניצל היום. החוק שעבר נותן מענה לסיטואציה המקוממת והמביכה שנוצרה. אני לא מכיר שום מדינה שנמצאת בעימות ומשלמת לסוכן שמשרת את האויב מעל ל-500 אלף ש"ח במצטבר. חוק זה נועד לתקן את העיוות שהגענו אליו".

המרכז המשפטי עדאלה הודיע עוד בזמן הדיונים בגיבוש הצעת החוק כי יעתור לבג"ץ עם כניסתו של החוק לתוקף, בשמם של אשתו וילדיו של בשארה בשל גזילת קניינם האישי. בארגון טענו אז כי שלילת הפנסיה היא בבחינת גזילה לא חוקית של קניינו של אדם ומשפחתו, ולכן היא אינה חוקית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ