צה"ל צפוי להעביר את מכללותיו למזרח ירושלים

עיריית ירושלים החלה לתכנן בסיס צבאי גדול שיוקם על הר הצופים בטענה כי מדובר בשטח שבתוך הקו הירוק. בדיקת "הארץ" גילתה אחרת

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניר חסון
ניר חסון

עיריית ירושלים החלה לתכנן את הקמתו של בסיס צבאי גדול על הר הצופים, אשר אמור לאכלס את מכללות צה"ל. בעירייה ובמשרד הביטחון טוענים כי הבסיס מתוכנן להיבנות בתוך תחומי הקו הירוק, אולם מבדיקת "הארץ" עולה כי התוכנית כפי שהוכנה על ידי משרד אדריכלים ששכרה העירייה נערכה על שטח שמעבר לקו הירוק.

מכללות צה"ל הכוללת את מכללת פיקוד ומטה, המכללה לביטחון לאומי והאקדמיה הצבאית שוכנות כיום בבסיס גלילות. בעוד שרוב היחידות בבסיס אמורות לעבור במסגרת תוכנית העברת צה"ל לנגב, הוסכם בין צה"ל, משרד הביטחון ועיריית ירושלים, להעביר את המכללות לבירה. בכדי לקדם את המיזם הטילה לאחרונה העירייה על האדריכל אלי אילן להכין תוכנית ראשונית לפרוייקט.

המסמך שהגיע לידי "הארץ", כולל ניתוח ראשוני של הדרישות מהמתקן החדש ואת מיקומו. המיקום המתוכנן הוא בהר הצופים, בין האוניברסיטה המורמונית לבין בית החולים אוגוסטה ויקטוריה, לא הרחק מקמפוס האוניברסיטה העברית. על פי המסמך אמור הבסיס להשתרע על פני שטח של 32 דונם ולהכיל מתקני לימודים, בריכת שחיה, אולמות ספורט ועוד. אולם מדובר בתוכנית בשלבים ראשוניים בלבד שטרם הוצגה לוועדות התכנון.

במשרד הביטחון ובעיריית ירושלים טענו כי השטח הוא בתוך תחומי הקו הירוק. אולם בדיקת "הארץ" העלתה כי השטח שבו סומן הבסיס על פי המסמך של העירייה נמצא רובו ככולו מעבר לקו הירוק. אזור הר הצופים היה בין מלחמת השחרור למלחמת ששת הימים מובלעת בשליטה ישראלית. רוב שטחי האוניברסיטה העברית, למשל, מצויים בחלקו הישראלי של הקו הירוק. אולם ממפות הקו בין מלחמת השחרור למלחמת ששת הימים עולה כי השטח בו מתוכנן הבסיס היה ברובו שטח בשליטה ירדני, אם כי על פי הסכמי שביתת הנשק הוא היה מפורז מנשק ובחלקו הקטן שטח הפקר בין הקווים.

השטח המדובר בירושלים. תצלום: תומר אפלבאום

בניית בסיס צבאי בשטחי מזרח ירושלים צפויה לעורר ביקורת נוקבת מצד ארה"ב ומדינות אירופה שרואות בכל בנייה במזרח ירושלים כפגיעה בתהליך השלום ובסטטוס קוו, לא כל שכן בבנייה למטרות צבאיות.

מאיר מרגלית, חבר מועצת העיר ממרצ, אמר בתגובה: "לכאורה לא מפתיע שבונים בסיס צבאי במזרח ירושלים כי כל מזרח העיר כבר הפך לשטח צבאי וכל החיים שם מתנהלים תחת שלטון צבאי ומשטרתי. יחד עם זאת אני מתייחס למהלך הזה בחומרה רבה כי זה עוד צעד לקראת הנצחת הכיבוש במזרח ירושלים".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "מערכת הביטחון מבצעת עבודת מטה להעברת המכללות הצבאיות מגלילות לירושלים. במהלך עבודת המטה עם עיריית ירושלים הוצעה החלופה של אזור הר הצופים. כאמור אפשרות זאת טרם אושרה, ונמצאת עדיין בבדיקה של מערכת הביטחון ועיריית ירושלים."

מעיריית ירושלים נמסר כי "המיקום המיועד הינו במתחם הר הצופים אשר נמצא בתוך תחומי הקו הירוק. יחד עם זאת, בשלב זה טרם החל הליך התכנון על ידי העירייה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ