ח"כים: מש' הביטחון מסתיר מאתנו מידע בניגוד לחוק

ח"כ אריה אלדד (האיחוד הלאומי) הגיש בשבוע שעבר תלונה לנציב שירות המדינה נגד רות בר, עוזרת שר הביטחון, בטענה שהיא האחראית לסחבת

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

משרד הביטחון מסתיר מהכנסת מידע על פעילותו בניגוד לחוק, ובכך מונע פיקוח וביקורת על תפקודו - כך טוענים ח"כים ועובדי מרכז המחקר והמידע של הכנסת. ח"כ אריה אלדד (האיחוד הלאומי) הגיש בשבוע שעבר תלונה לנציב שירות המדינה נגד רות בר, עוזרת שר הביטחון, בטענה שהיא האחראית לסחבת. לדברי אלדד, בר התעכבה בהעברת החומרים שביקש למעלה משנה, ובמקרים אחרים התנתה את העברת החומר בחשיפת זהות הח"כ שביקש את המידע - בניגוד לחוק.

הח"כים ועובדי המרכז מציגים שתי דוגמאות לטענותיהם: במשך שנה המשרד לא העביר מידע על אכיפת חוקי התכנון והבנייה בהתנחלויות; ולא הועבר מידע הנוגע לתקציב משרד הביטחון "משום שראש לשכת השר כעס על העיסוק של הכנסת בנושא".

מבדיקה שנערכה בכנסת עלה כי רק רבע מהפניות למשרד זכו למענה בזמן סביר. מ-28 פניות, משרד הביטחון לא השיב לשש בקשות מידע במשך שנה, ובשני מקרים המידע לא הועבר עד למועד הישיבה בכנסת שבה הח"כים היו אמורים לדון בנושא. בעשרה מקרים נוספים הועבר המידע רק כעבור כמה חודשים. על פי חוק, כל משרדי הממשלה מחויבים למסור מידע לכנסת ללא דיחוי, אלא אם יש במידע כדי לסכן את ביטחון המדינה, או שהפקתו מצריכה הקצאת משאבים בלתי סבירה.

יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, זעם על יחס משרד הביטחון: "הכנסת אינה רק רשות מחוקקת, אלא מלווה ומבקרת את הממשלה. שר הביטחון מטפל בענייניה הרגישים ביותר של המדינה, אך אין הדבר מוריד מחובתו לכבד את תפקיד הכנסת".

בר, שנגדה הוגשה התלונה בעניין, דחתה את הטענות בתוקף. במכתב ששיגרה לראש מטה השר כתבה: "אין בסיס לתלונה הכללית, נהפוך הוא. למרות הפניות הרבות והמעמסה הכרוכה בהכנת החומרים, מערכת הביטחון פועלת כל העת להעברת המענה המבוקש, פעמים רבות במאמץ ניכר, משום שהנתונים המגובשים מחייבים ליצור אותם יש מאין".

ממשרד הביטחון נמסר כי בדרך כלל הפניות לקבלת מידע מורכבות, וכי בר פונה מיד לקבל נתונים: "לא תמיד הנתונים זמינים ויש להשקיע משאבים רבים על מנת להשיב על אותן שאלות".

במרכז המידע של הכנסת דחו את ההסברים והבהירו שבמקרים רבים טוענים במשרד הביטחון שהם אינם יכולים לספק את הנתונים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ