אבו מאזן מצמצם נזקים: ממשלת הרשות התפטרה

הרש"פ

אבי יששכרוף צרוב
אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי יששכרוף צרוב
אבי יששכרוף

יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן) קיבל אתמול את הודעת שרי ממשלת סלאם פיאד על התפטרותם. בישיבת הממשלה הפלסטינית אתמול בבוקר הוחלט על פיזור הממשלה. הכוונה מאחורי הצעד של פיאד ועבאס היא ככל הנראה לחזק את מעמד הרשות הפלסטינית, שנפגע לאחרונה מהדלפת מסמכי המשא ומתן הישראלי-פלסטיני לערוץ אל-ג'זירה ומהמהפכה במצרים, מאחר שעבאס נחשב לאחד מבעלי בריתו הגדולים ביותר של מובארק. אבו מאזן אמר אתמול כי הוא מברך את העם המצרי, אך הזהיר כי "לא ניתן לדעת מי הבא בתור".

יו"ר הרשות הטיל שוב על פיאד את מלאכת הקמת הממשלה החדשה. ככל הנראה יכהנו בה לפחות שבעה שרים חדשים, כך מדווחת סוכנות הידיעות הפלסטינית מען. לפי מקורות פלסטיניים בכירים, בכוונת פיאד למנות שרים משלל המפלגות החברות באש"ף, תושבי רצועת עזה במקור, הגדה ומזרח ירושלים, כמו גם לאישים מהאקדמיה וממוסדות חברתיים שונים. בתוך עשרה ימים עד שבועיים תוכרז הממשלה החדשה.

אתמול החליט עבאס לפזר גם את יחידת הסיוע למשא ומתן באש"ף, שבראשה עמד עד לא מכבר סאיב עריקאת. ההחלטה התקבלה אחרי שהתברר כי מקור ההדלפה של מאות המסמכים לאל-ג'זירה היה ככל הנראה מהמחלקה. פיזור יחידת הסיוע נעשה לאחר שעריקאת הודיע בסוף השבוע על התפטרותו בעקבות הדיווחים על מעורבות אנשיו בהדלפה. עריקאת אמר כי הוא לוקח אחריות מלאה להדלפה. טרם הובהר אם אבו מאזן מתכנן לקבל את התפטרותו של עריקאת, אך האחראי על המשא ומתן אמר כי הוא נחוש שלא להישאר בתפקידו. ביחידת הסיוע של המשא ומתן עבדו מאז הקמת הרשות עשרות זרים שנחשפו למסמכים השונים. הם נחשבו לצעירים מבריקים, רובם פלסטינים שמשפחותיהם חיו בגולה או התחנכו שם. תחילה היחידה היתה שלוחה של חברת ייעוץ בריטית פרטית. בשנים האחרונות האו"ם הוא שמפעיל אותה.

צעד נוסף שעשתה הרשות לאחרונה כדי להרגיע את הביקורת היתה ההכרזה כי הבחירות לנשיאות ולפרלמנט ייערכו בחודש ספטמבר, ללא הסכמת החמאס. ואכן, הארגון האיסלאמי השולט בעזה כבר הודיע כי אין בכוונתו להשתתף בבחירות או לכבד את תוצאתן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ