הדיפלומטים מסוכסכים - ושגרירות ישראל במוסקווה לא מתפקדת

"ועדת חקירה" יצאה למוסקווה

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

משרד החוץ שיגר השבוע משלחת בכירה למוסקווה. השליחות לא נועדה לשיחות על הגרעין האיראני או על אספקת נשק רוסי לסוריה, אלא כדי לחקור תלונות להתנהלות מקצועית לקויה וכדי לשים קץ לסכסוך חריף בין הדיפלומטים בשגרירות ישראל. מקור במשרד החוץ ציין כי בשגרירות האסטרטגית, שנחשבת בעיני שר החוץ ליברמן לחשובה ביותר, שוררת זה כמה חודשים "אווירת תוהו ובוהו".

לפני חצי שנה נכנסה לתפקיד שגרירת ישראל במוסקווה דורית גולנדר. האחרונה, ששימשה קודם לכן מנכ"לית רדיו רק"ע בשפה הרוסית, היתה מינוי פוליטי של שר החוץ אביגדור ליברמן. שר החוץ, שמעניק חשיבות עליונה לשגרירות במוסקווה, מינה את גולנדר על רקע שליטתה בשפה ובתרבות הרוסית. מנגד, לא היה לגולנדר כל ידע או ניסיון קודם בסוגיות דיפלומטיות או בעבודת משרד החוץ.

בנוסף, בחודשיים הראשונים לתפקידה התעקשה גולנדר לדבר רוסית גם בישיבות פנימיות בשגרירות. הדבר הביא להתרעמות מצד יתר הדיפלומטים בשגרירות. הדיפלומטים בשגרירות סירבו לדבר עם גולנדר ברוסית והשיבו לשאלותיה בשפה העברית.

עקב חוסר ניסיונה של גולנדר, הפך סגן השגרירה לגורם דומיננטי יותר בניהול השגרירות ובעבודה מול שאר הדיפלומטים. לפני כמה חודשים החלו להיווצר מתיחויות רבות בשגרירות שהידרדרו לסכסוך חמור בין סגן השגרירה לבין שלושה דיפלומטים צעירים שהגיעו לשגרירות בשנה האחרונה לאחר סיום קורס הצוערים.

לפני כמה שבועות הגיע הסכסוך לשיא חדש כאשר שלושת הדיפלומטים הצעירים פנו לסמנכ"ל אירו-אסיה פנחס אביבי. האחרון, שממונה על השגרירות במוסקווה ומשמש גם משנה למנכ"ל משרד החוץ, שמע מהדיפלומטים הצעירים שורה של טענות קשות נגד סגן השגרירה.

הדיפלומטים הצעירים טענו שסגן השגרירה סובל מכשלים ניהוליים רבים ו"רודה" בהם. סגן השגרירה מצדו התלונן כי שלושת הדיפלומטים סובלים מבעיות מקצועיות קשות ואף טען כי אינם עומדים במשימות המוטלות עליהם. "נוצר מצב שהשגרירות פשוט לא תפקדה", אמר מקור במשרד החוץ.

לפני כמה ימים הבינו במשרד החוץ כי יש לשם קץ לאנרכיה בשגרירות במוסקווה ושיגרו לשם משלחת של נציג בכיר מהאגף למשאבי אנוש, ראש מחלקת רוסיה במשרד החוץ וראש מחלקת ההדרכה במשרד החוץ. השלושה הגיעו לשגרירות והחלו לתחקר בנפרד כל אחד מהעובדים בשגרירות בניסיון לגבש נוהלי עבודה, לפייס בין הניצים ולהחזיר את השגרירות לתפקוד מלא.

מקור במשרד החוץ ציין כי הבלגן בשגרירות נבע משילוב בין שגרירה חסרת ניסיון שאיבדה שליטה על המצב, סגן שגריר שקיבל עוצמה רבה מדי לידיו והחלטה של מטה משרד החוץ לשגר בפרק זמן קצר לשגרירות החשובה והרגישה שלושה דיפלומטים צעירים שלהם זו השליחות הראשונה בחו"ל.

ממשרד החוץ נמסר בתגובה: "לנוכח העובדה שבשגרירות מרכזית וחשובה כמו במוסקווה נשלחו בחודשים האחרונים שלושה עובדים מוכשרים אך חסרי ניסיון קודם, מצא המשרד לנכון לשגר לנציגות משלחת שתעמוד מקרוב על השתלבותם בעבודה המעשית. אך טבעי שבמקום שבו עובדים אנשים יהיו דעות וגישות שונות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ