מסתמן: רוב זניח בכנסת להקמת ועדות החקירה לבדיקת ארגוני השמאל

שבוע לפני ההצבעה במליאה, בדיקת "הארץ" מגלה כי 61 חברי כנסת תומכים במהלך בעוד 59 מתנגדים. היועמ"ש של הכנסת: הוועדות מבקשת לעסוק במה שמתפרש כהצרה והגבלה של זכויות יסוד במשטר הדמוקרטי

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

מליאת הכנסת צפויה להצביע על אישור הקמתן של שתי ועדות החקירה הפרלמנטריות לבדיקת ארגוני השמאל ביום שני הבא. זאת, לאחר שיו"ר ועדת הכנסת, ח"כ יריב לוין (ליכוד), העביר היום (ראשון) את בקשתו לעריכת ההצבעה ליו"ר הכנסת. הוועדות צפויות לבחון את מקורות המימון של הארגונים השונים המבצעים "דה לגיטימציה" לצה"ל וקוראים להשתמטות וכן לבחון רכישת קרקעות בישראל בידי מדינות זרות.

על פי בדיקת "הארץ", יחסי הכוחות בין התומכים בהקמת הוועדות למתנגדים הם כמעט שקולים והקואליציה נהנית כיום מרוב זניח בלבד. על פי הבדיקה, 61 חברי כנסת נחשבים לתומכים במהלך בעוד ש-59 חברי כנסת הבהירו שבכוונתם להצביע נגדו. במתנגדים: סיעת קדימה (28 חכי"ם) שהכריזה על משמעת קואליציונית בנושא, סיעת העבודה (8 חכי"ם), עצמאות (5), סיעת חד"ש (4), מר"צ (3), רע"מ תע"ל (4) ובל"ד (3).

למתנגדים יש להוסיף את יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, שאמר כי הוא יצביע נגדו ואת שלושת שרי הליכוד דן מרידור, בני בגין ומיכאל איתן, שהבהירו גם הם כי יצביעו נגדו. גורמים בכנסת העריכו כי תוצאות ההצבעה יוכרעו על בסיס יכולתן של הקואליציה והאופוזיציה לגייס יותר תומכים לעמדתן שיגיעו ויצביעו ביום שני הקרוב.

בתחילת החודש אישרה ועדת הכנסת ברוב של עשרה תומכים מול שבעה מתנגדים את הרכבן של שתי ועדות החקירה הפרלמנטריות שיפעלו לבחינת פעילות ומקורות המימון של הארגונים החוץ-פרלמנטריים. ועדת החקירה הפרלמנטרית בראשות ח"כ פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו) תורכב מחברי הכנסת זאב אלקין ומירי רגב מהליכוד, אורי מקלב מיהדות התורה ונסים זאב מש"ס. בוועדת החקירה בראשות דני דנון מהליכוד, יהיו חברים חברי הכנסת ציפי חוטובלי (ליכוד), אנסטסיה מיכאלי (ישראל ביתנו), אריה אלדד (האיחוד הלאומי), ואברהם מיכאלי (ש"ס). חרף דרישת הסיעות הערביות, חברי הכנסת מיכאל בן ארי (האיחוד הלאומי) ודוד רותם (ישראל ביתנו) לא ימונו לחברים בוועדות.

למרות התנגדותו, יו"ר הכנסת הודיע כי לא יעכב את ההצבעה במליאה על החלטת ועדת הכנסת להקים את הוועדות. בד בבד פנו לריבלין חברי הכנסת אורית זוארץ ושלמה מולה (קדימה) כדי שיעצור את הליך אישור הוועדות בעקבות חוות דעתו של היועץ המשפטי של הכנסת, איל ינון, שקבע כי "הוועדות המוצעות עוסקות לראשונה בנושאים אידיאולוגיים מובהקים, ומבקשות לטפל בגופים המזוהים רק עם צד אחד של המפה הפוליטית המצוי כיום באופוזיציה".

היועץ המשפטי הוסיף כי "הוועדות הללו, בניגוד לוועדות שהוקמו בעבר, מבקשות לעסוק במה שמתפרש כהצרה והגבלה של זכויות יסוד במשטר הדמוקרטי, ובהן זכות היסוד לחופש הביטוי, חופש המחאה וחופש ההתאגדות הפוליטית - זכויות שהן בלב לבו של משטר דמוקרטי".

אפקט מצנן על חופש הביטוי

פרקליטות המדינה קובעת כי להקמת ועדות החקירה הפרלמנטריות לחקר ארגוני השמאל עלול להיות "אפקט מצנן" על חופש הביטוי או חופש המצפון. בתגובה שהעבירה המדינה לעתירה שהוגשה לבג"ץ נגד הקמת הועדות, המדינה מגבה, עקרונית, את החלטת הכנסת להקים את הועדות אך מאשרת כי קיימת בעייתיות עקרונית בחקירת ארגוני זכויות האדם.

שרון רוטשנקר, סגנית בכירה לפרקליט המדינה, כתבה בתגובתה לעתירה כי "ועדות חקירה פרלמנטריות הנן גוף פנימי של הכנסת וסמכויותיה מוגבלות. כך, למשל, מדובר בוועדה שהיא, כך נראה, נטולת סמכויות כפייה כלפי גופים אזרחיים כגון הסמכות לזמן עדים, לכפות את התייצבותם של עדים בפני הועדה או הסמכות לחייב את העדים למסור לוועדה מידע או מסמכים. כמו כן, נראה כי מסקנות הוועדות הפרלמנטריות משמשות בעיקר כבסיס לדיון ציבורי או תשתית ליוזמת חקיקה ואין בכוחן לכפות פעולה קונקרטית, בוודאי שלא על מי שאינו חלק מהרשות המבצעת". אלא שלדבריה, "עם זאת, לא ניתן להתעלם מ"האפקט המצנן" שעלול להיות לועדות חקירה מהסוג המוצע, היה ותוקמנה, על זכויות יסוד כגון חופש הביטוי, חופש המצפון וחופש ההתאגדות".

למרות הביקורת, פרקליטות המדינה ביקשה לדחות את העתירה בנימוק שההצבעה על הקמת הועדות כלל לא התקיימה עדיין.

הפגנה נגד הקמת ועדות הבדיקה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ