חשש: הביטחון הפלסטיני מגביר אחיזה במזרח ירושלים

גורמי מודיעין ושב"כ חוששים ממעורבות גוברת של הרשות הפלסטינית

חיים לוינסון
חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים לוינסון
חיים לוינסון

גורמי מודיעין במשטרת מחוז ירושלים ובשב"כ חוששים ממעורבות הולכת וגוברת של של הרשות הפלסטינית ומנגנוני הביטחון שלה בנעשה במזרח ירושלים. בדו"חות מודיעיניים עלתה השנה הערכה כי גורמים פלסטיניים מיליטנטיים מעוניינים, בין היתר, למנוע הפעלה של מתנ"ס כדי שהצעירים ישוטטו ברחובות ויעסקו בהפרות סדר. במקרה אחר דווח על אדם שנעצר על ידי כוחות הביטחון הפלסטיניים בגלל סכסוך שכנים.

ממידע שהגיע לידי "הארץ" עולה כי גורמי המודיעין התריעו כמה פעמים בשנה האחרונה מפני התערבות של אנשי הביטחון המסכל של הרשות בעניינים אזרחיים וביטחוניים באזור. הגורמים הזהירו כי המשך מדיניות "עצימת העין" מצד ישראל משדר לפלסטינים מסר של חולשה - מה שעלול להביא לפגיעה בהרתעה וכרסום הריבונות הישראלית. המידע הוצג באחרונה בפני סגל הפיקוד הבכיר במשטרה וצמרת פיקוד מרכז בצבא, אך טרם ננקטו צעדים אופרטיביים.

כך למשל, מציינים הגורמים מעורבות של מנגנוני הביטחון בבתי ספר בשכונת א-טור בעיר והשפעתם על חלק מוועדי ההורים בבתי הספר. באחד הדו"חות נכתב כי ראש המנגנון המסכל ברשות הפלסטינית, מוחמד מוסא אלסייד, מנחה ישירות את הנציגים בוועד ההורים בבית הספר, שמטילים אימה על מי שלא הולך בדרכם.

במקרה אחד, איימו פעילים בשכונה על בעל מבנה, שביקש להשכירו למתנ"ס של עיריית ירושלים. בעקבות זאת, ביקשה העירייה להפעיל את המתנ"ס בבית ספר עירוני אחר - אך גם שם, קיבל מנהל בית הספר הנחיה שלא לאפשר את פתיחת המתנ"ס. על פי הערכת המשטרה, גורמים מיליטנטיים מעוניינים להביא לסגירת המתנ"ס כדי שהצעירים ישוטטו ברחוב ויעסקו בהפרות סדר.

בדיווח אחר נמסר כי הביטחון המסכל עוצר אנשים במזרח ירושלים. כך למשל במקרה של סכסוך שכנים על חניה בחודש יולי 2010. אחד הצדדים הגיש תלונה בתחנת המשטרה, שלא סייעה לו כפי שציפה. המתלונן הגיש תלונה ברשות, ואז הגיעו נציגי הביטחון המסכל למזרח ירושלים, עצרו את התוקף לארבע שעות והחזירו אותו לירושלים. במקרה אחר, פעיל פת"ח מוכר מסילוואן איים על אנשים שלא יתלוננו במשטרת ישראל, אלא רק אצל הביטחון המסכל ביריחו.

הדו"חות מתייחסים גם למאמציו של ראש הממשלה הפלסטינית, סאלם פיאד, לבסס את אחיזתו במזרח ירושלים. במחצית השנייה של 2010, כך נטען, שכר פיאד תמורת 4,000 דינר ירדני מתכנן ערים מענאתה, כדי שיכין תוכנית מתאר לשכונה. כל אחד מהתושבים התבקש להעביר 100 שקלים לטובת התכנון, ופיאד הבטיח להעביר 345 אלף דולר לתשתיות ובניית בתי ספר בשכונה. עד עתה הכסף טרם הגיע.

על פי הידיעות המודיעיניות, אשת הקשר המרכזית של הרשות במזרח ירושלים היא חברת הפרלמנט ממחנה פליטים שועפט, ג'יאהד אבו זנייד. לזנייד יש שני אחים בארצות הברית המעבירים לה כספים למימון פעולותיה. אבו זנייד מימנה הגנה משפטית לצעירים שהתפרעו במחנה הפליטים באמצע השנה שעברה. במקרה אחר, למשטרה נודע כי ביוני 2010 היא אירחה ברמאללה 25 פעילים פוליטיים מדובאי, קטאר וירדן, והבריחה אותם דרך מחסום שועפט לירושלים, למרות שלא היה להם אישור לכך. את תגובתה של אבו זנייד לא ניתן היה להשיג.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ