שר הביטחון אהוד ברק: נשיא סוריה אסד נכון לשקול הסדר מדיני

שר הביטחון התייחס גם למהומות בעולם הערבי ואמר כי "אין איום מבצעי מיידי על ישראל אך יש סיכונים מסוימים ועלינו להיות עירניים כלפי המתרחש"

הארץ
שירות ""
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ
שירות ""

שר הביטחון אהוד ברק אמר היום (שני) בראיון לקול ישראל כי ישנה כנראה נכונות של נשיא סוריה בשאר אל-אסד לשקול הסדר מדיני.

לפני כמה ימים נחשף כי יו"ר ועדת החוץ בסנאט האמריקאי ומקורבו של נשיא ארה"ב ברק אובמה, הסנאטור ג'ון קרי, מגבש בחודשים האחרונים עם נשיא סוריה אסד מתווה לחידוש המשא ומתן עם ישראל. עם זאת, נודע גם כן כי ראש הממשלה בנימין נתניהו, שעודכן על המגעים בין קרי לאסד, מסתייג מהם ואינו סבור כי אסד רציני בכוונותיו להגיע לשלום עם ישראל.

בראיון לירון דקל בקול ישראל אמר שר הביטחון כי אם יסתבר שהנשיא הסורי אכן מתכוון לכך ברצינות ושוקל משא ומתן דו-צדדי אמיתי הוא ימצא את ישראל מוכנה. בסיור בעיר באר שבע לאחר נפילת הגראד בשבוע שעבר התייחס שר הביטחון לחזית הסורית ואמר כי "ישנם אנשים במערכת הביטחון, ואני בראשם, שחושבים שמשא ומתן עם הסורים הוא דבר חיובי למדינת ישראל, אבל כמובן אנחנו צריכים הסכמה של שני הצדדים למשא ומתן כזה".

שר הביטחון בסיור בבאר שבע לאחר נפילת הגראד, בשבוע שעבר. תצלום: אלי הרשקוביץ

שר הביטחון הוסיף כי יש לנסות ולחזק את התהליך המדיני עם הפלסטינים, אך סירב לפרט אם ישנה תוכנית מדינית חדשה על הפרק. ברק הדגיש כי ישראל "תגן על האינטרסים הביטחוניים שלה בכל הסכם".

בסוף השבוע נחשף ב"הארץ" כי ראש הממשלה נתניהו הבטיח לקנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, כי הוא עומד בפני מהלך שיקדם את השלום, והוסיף כי בחודש הבא יישא נאום שבו יציג תוכנית מדינית חדשה. זאת לאחר שמרקל נזפה בו כי אינו עושה דבר לקידום השלום.

"אין איום מבצעי מיידי על ישראל"

ברק התייחס גם למהומות בעולם הערבי ואמר כי "אין איום מבצעי מיידי על ישראל אך יש סיכונים מסוימים ועלינו להיות עירניים כלפי המתרחש". הוא הוסיף כי הוא לא רואה סיכוי לדמוקרטיה מלאה בעולם הערבי בשנים הקרובות.

עם זאת, לדבריו, "מדובר בכיוון חיובי לפתיחות, ליותר זכויות אדם וזכויות מיעוטים ולהתפתחות כלכלית. איני רואה סימנים למהפיכה דוגמת חומייני בגלל עוצמתו של צבא מצרים והיותו חלק מהעם המצרי".

ברק התייחס גם למעבר ספינות המלחמה האיראניות בתעלת סואץ ואמר כי "אם היתה אוניה הנושאת נשק לארגון חמאס או לחיזבאללה, ישראל היתה מונעת זאת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ