הימין צעד ביפו; 16 פעילי שמאל נעצרו

הצעדה, בראשות בן ארי, בן גביר ומרזל, יצאה מכיכר השעון ביפו במחאה על מה שהם מכנים "השתלטות התנועה האסלאמית על יפו"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

צעדת הימין ביפו החלה הבוקר (רביעי) בראשות ח"כ מיכאל בן ארי, איתמר בן גביר וברוך מרזל. הצעדה יצאה מכיכר השעון בעיר אל פינת הרחובות יפת ויהודה מרגוזה, במחאה על "השתלטות התנועה האסלאמית על יפו".

"האויב חדר ללב הארץ", קרא הבוקר מרזל במהלך ההפגנה. "התנועה האסלמית חזקה מאוד ביפו. יש פה מכה ואנחנו רוצים לגרש את האויבים".

פעילי שמאל ותושבי יפו ליוו את ההפגנה, וקראו קריאות בגנות המפגינים. השוטרים הרחיקו אותם בכוח מפעילי הימין. לאורך כל הצעדה יצרו השוטרים שרשרת סביב המפגינים ולא אפשרו לאיש להתקרב אליהם.

"אני קורא לאזרחי יפו הנאמנים, הניפו את דגלי ישראל על בתיכם", קרא ח"כ בן ארי לתושבים הערבים. "אני מוכן לספק לכם את הדגלים, ואפילו לבוא לתלות אותם בעצמי. צריך להיות דגל ישראל מעל כל בית נאמן ביפו".

תצלום: טל כהן

המשטרה נערכה מבעוד מועד למנוע עימותים בין הצועדים לבין ערביי יפו, וכבר לפני שהחלה הצעדה, עצרה 16 פעילי שמאל, שהגיעו לאזור למחות נגד קיום הצעדה.

בשל התהלוכה, נסגר לתנועת כלי רכב בין השעות 10:00-13:00 רחוב יפת בשני הכיוונים בקטע שבין רחוב ד"ר ארליך לכיכר השעון. כמו כן יחסמו לתנועת כלי רכב כל הרחובות המובילים לאזור זה.

ראשי האוכלוסייה הערבית ביפו אומרים כי החליטו להסתפק בפעולות מחאה סמליות בתגובה. מנהיגי הקהילה התכנסו הבוקר בגן השניים כדי לעמוד מקרוב אחר המתרחש. כמו כן, בזמן הצעדה, השביתו ערביי יפו את עסקיהם. "מאז ומתמיד חיו יהודים וערבים יחד ביפו, בקיום משותף וכבוד הדדי", אומר חבר מועצת העיר תל אביב יפו, אחמד משהראוי (מרצ), "התהלוכה של האנשים האלו חושפת את הפרצוף האמיתי שלהם, המכוער. כל עוד הם לא יפגעו בשגרת החיים של התושבים, אנחנו לא ניתן להם את התענוג לקבל כותרות על חשבוננו, שיימצאו להם מקום אחר".

ראש עיריית תל אביב יפו, רון חולדאי, אמר לפני כמה ימים כי הוא "מגנה בחריפות את ניסיונות גורמי הימין שבאים מחוץ ליפו להפר את מרקם החיים המשותף על ידי פרובוקציות. נפעל בכל דרך חוקית על מנת למנוע זאת מהם ועם זאת אני קורא לנהוג באיפוק ואורך רוח".

בעת האחרונה יש מתיחות רבה בין יהודים לערבים ביפו. מעברה של אוכלוסייה דתית לאומית ליפו ופעילותן של כמה קבוצות ימין בעיר עוררה זעם בקרב תושבים ערבים. לפני כחודש וחצי צעדו עשרות צעירים דתיים ברחובות יפו, הניפו דגלי ישראל וקראו קריאות בגנות האוכלוסייה הערבית. כמה מהם אף השליכו אבנים לעבר מסגד נוזהא בשדרות ירושלים. בתגובה, הפגינו לפני כחודש כאלף מערביי יפו נגד הגרעין התורני הפועל בעיר. המפגינים נשאו שלטים בגנות הגזענות וכמה מהם הניפו דגלי פלסטין וקראו "בדם וברוח נפדה את יפו". הנואמים בעצרת שקיימו ערביי יפו הזהירו מפני הסלמה ביחסים בין יהודים וערבים בעיר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ