מנהיגי הקהילה היהודית בארה"ב: אובמה רמז כי על ישראל לעשות חשבון נפש

50 ממנהיגי הקהילה היהודית בארה"ב נפגשו עם אובמה, שלדבריהם רמז כי ישראל גוררת רגליים, וכי הפלסטינים לא בטוחים לגבי רצינותו של נתניהו

הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, נפגש אמש (שלישי) עם משלחת של 50 ממנהיגי הקהילה היהודית בארה"ב ועל פי דיווחי המשתתפים, העביר דרכם מסר לישראל לפיו עליה לעשות חשבון נפש לגבי תהליך השלום. לדבריהם, אובמה גם הדגיש את "תמיכתה הבלתי מעורערת של ארה"ב בביטחון ישראל" ואת התנגדותו לכל נסיונות הדה לגיטימציה שלה.

משתתפי הפגישה, שארכה כשעה, סיפרו כי אובמה רמז על כך שישראל גוררת רגליים, ושהפלסטינים לא בטוחים לגבי רצינותו של נתניהו כלפי הוויתורים הטריטואליים, בעוד יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן) יהיה מוכן לקבל הצעה רצינית.

חלק מהמשתתפים במפגש לא אהבו את דבריו של אובמה על כך שהשכונות הערביות של ירושלים יישארו בידי הפלסטינים במסגרת הסכם עתידי, אך מנהיגי ועידת הנשיאים של הארגונים היהודיים המרכזיים הגדירו את השיחה כ"פרודוקטיבית" והודו על "ההזדמנות יוצאת הדופן".

מנהיגי הקהילה היהודית בפגישה עם אובמה. תצלום: הבית הלבן

מהבית הלבן נמסר ל"הארץ" כי הנשיא רוצה לשמוע תגובות מכל הקהילות באומה האמריקאית ישירות. אולם נדמה כי הקהילה היהודית משמשת בעיני הבית הלבן כמתווך בין וושינגטון לירושלים, במיוחד בתקופות כשיש חריקות ביחסים - אז פתאום מתגברת התדירות של התדרוכים לבכירי הקהילה.

את המסר לפיו נתניהו אינו רציני הדגיש היום גם ראש המשלחת הדיפלומטית הפלסטינית בוושינגטון, מען רשיד עריקאת. במפגש עם תלמידי מרכז טאוב ללימודי ישראל באוניברסיטת ניו יורק, אמר עריקאת כי "אנחנו חייבים לדעת מה צפוי בסוף התהליך. כל כך הלכנו לאיבוד בפרטים הטכניים ב-20 השנים האחרונות, שאנחנו לא מצליחים להגיע לשאלה הפשוטה לעמיתינו הישראלים - איך אתם רואים את המדינה הפלסטינית? באילו גבולות?".

עריקאת תהה עוד "איך אתם מצפים מהמנהיגות הפלסטינית לנהל משא ומתן כשבכל פעם שאנחנו מתכוונים לצאת לשיחות, עיריית ירושלים מכריזה על עוד תוכנית בנייה? איזו אמינות יש לכם, ועוד כשאנשים שמדברים בגלוי על טרנספר של הפלסטינים, יושבים בממשלה?".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ