הדיפלומטים מזדהים עם מחאת השגריר הפורש אך שומרים על שתיקה

אילן ברוך: מדיניות הממשלה מגבירה את הדה-לגיטימציה של ישראל בעולם

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

לא מעט דיפלומטים ישראלים חשו הזדהות עם מכתב הפרידה ששלח השגריר לשעבר אילן ברוך לעובדי משרד החוץ, שבו הצהיר שהוא אינו יכול יותר לייצג את מדיניות הממשלה. עם זאת, הרוב המוחלט של הדיפלומטים הישראלים נותרים דוממים וכשהם מותחים ביקורת הם עושים זאת לרוב בחדרים סגורים, מחשש שמשרתם תיפגע.

ברוך, ששימש עד לפני שנה וחצי שגריר ישראל בדרום אפריקה, עזב את משרד החוץ ויצא השבוע לפרישה מוקדמת. ביומו האחרון במשרד החוץ שיגר מכתב לעובדים ובו הסביר את הסיבות לפרישתו. "בשנתיים האחרונות התחדדו בפי קברניטי המדינה מסרים מדיניים ופוליטיים, המקוממים אותי ואינם נותנים לי מנוח", כתב. "אני מתקשה לייצג ולהסביר אותם ביושר".

בלשכת שר החוץ דחו אתמול את תוכן מכתבו של הדיפלומט הוותיק ואף טענו כי לפני שנה הוא הגיש מועמדות לתפקיד שגריר ישראל בקהיר, אך לא מונה. "הדברים של אילן ברוך מגוחכים לאור העובדה שקהיר היא אחת הבירות שבה ייצוג מדיניות ממשלת ישראל הוא החשוב ביותר", אמר מקור בלשכת שר החוץ. "זו ראיה לכך שהוא עזב כי לא קיבל את המינוי. הוא כבר חצי שנה במו"מ עם הנהלת המשרד לגבי תנאי פרישתו".

ברוך עצמו הוצף אתמול בבקשות לראיונות בתקשורת ובשיחות תמיכה מדיפלומטים ישראלים בעבר ובהווה. "אני לא הולך לנהל קמפיין ואיני קורא לחבריי לעשות כמוני", אמר ל"הארץ". "חשתי שאיני יכול לייצג את הממשלה ופרשתי. עם פרישתי, כשאני מסיים את תפקידי כעובד מדינה, נתתי ביטוי לתחושותיי". ברוך אינו מכחיש כי התמודד על משרת השגריר בקהיר. "עוד קיוויתי אז שדברים ישתנו ושתהליך השלום יתחדש אבל זה לא קרה. בסוף מונה לשגריר בקהיר אדם מתאים ממני שעושה עבודה טובה".

לדבריו, הסיבות שהביאו אותו לפרוש מתפקידו הדיפלומטי ולשגר את המכתב לעובדי משרד החוץ היו רבות - נאומו של שר החוץ ליברמן בעצרת האו"ם שבו אמר כי אין סיכוי בעתיד הנראה לעין להגיע לשלום עם הפלסטינים, המהלכים להקמת ועדת חקירה לארגוני שמאל, הדרת ערביי ישראל ומכתבי הרבנים נגד השכרת דירות לערבים. "העולם רואה את כל הדברים האלה ומדיניות הממשלה הזו מגבירה את הדה-לגיטימציה של ישראל בעולם", אמר ברוך.

ברוך ציין שיש במשרד החוץ תסכול רב שרוחש מתחת לפני השטח, אך הדגיש כי "לא מתנוסס מעל משרד החוץ דגל שחור ומדיניות ליברמן ונתניהו היא לגיטימית. עם זאת, אני לא מסכים לייצג מדיניות כזו". לדבריו, מחשבות התפטרות ממשרד החוץ עלו אצלו כבר בקדנציה הראשונה של נתניהו, אז שימש ראש הדסק הפלסטיני במשרד החוץ. "בסוף החלטתי להישאר ויצאתי לשליחות כשגריר לפיליפינים", סיפר. "אין לי משהו אישי נגד נתניהו, אלא מחלוקת על המדיניות".

ברוך הוסיף כי "הנורה האדומה" נדלקה אצלו ביום שבו נכנס ליברמן למשרד החוץ ונשא נאום שבו דחה את האפשרות לשלום עם הפלסטינים. "ליברמן התכחש לחלוטין לתרומה שלנו לכישלון בתהליך השלום", אמר ברוך. "התוצאה הלא טובה אינה רק בגלל ההתנהלות הפלסטינית".

עובדי משרד החוץ בארץ ובחו"ל שבעי רצון מהתקציבים הרבים שהביא ליברמן וכן מהעובדה שהוא משתף אותם לא מעט בפעילותו הדיפלומטית ומרבה להתייעץ עם השגרירים. מנגד, פעמים רבות מעוררת המדיניות שמכתיב ליברמן, ויותר מכך היעדר המדיניות של הממשלה בנוגע לתהליך השלום, ביקורת פנימית חריפה.

כמה שגרירים ישראלים בכירים התבטאו בחודשים האחרונים בצורה דומה לזו של השגריר לשעבר ברוך, אך עשו זאת לא לייחוס. "נעשה בלתי אפשרי להסביר את ישראל בימים אלה", אמר אחד השגרירים. "אין מדיניות ברורה ולכן קשה מאוד להדוף את הביקורת הבינלאומית".

שגריר אחר דיבר בצורה חריפה מאוד. "המצב מייאש ויש ימים שמתחשק פשוט לשים את המפתחות וללכת", ציין. "הקיפאון המדיני מסוכן למדינת ישראל ולא נראה שלראש הממשלה יש פתרון בדמות יוזמה מדינית. במצב כזה הקהילה הבינלאומית פשוט תכפה עלינו מהלכים".

"יש לישראל סגל דיפלומטי מעולה", אמר אתמול ברוך. "כלל יסוד בדיפלומטיה הוא להקשיב לידידים וליריבים שלך. אין בכך התרפסות. האמירה הזו של שר החוץ היתה מקוממת. בשנתיים האחרונות אנחנו מוצאים כל הזדמנות או התבטאות כדי להפוך מישהו ליריב וחושבים שאם כל העולם נגדנו אנחנו פטורים מדין וחשבון פנימי. הגיע הזמן שנבדוק את עצמנו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ