חיים לוינסון
חיים לוינסון

צוות הבדיקה של המשטרה שבחן את אירועי פינוי מאחז חוות גלעד בסוף החודש שעבר - פינוי שהוגדר על ידי המתנחלים כאלים - קבע כי השוטרים פעלו באופן מקצועי ומידתי. התחקיר בוצע על ידי סגן מפקד מחוז ש"י, תנ"צ שוקי זיסו, והוגש היום (ראשון) למפכ"ל המשטרה רנ"צ דודי כהן.

על פי התחקיר, לפעולה היה בסיס חוקי - צווי ההריסה הוכנו על ידי המינהל האזרחי ונחתמו על ידי אלוף פיקוד מרכז. צוות הבדיקה קבע כי להריסה קדמה עבודת מטה, שכללה סיורי שטח, הכנת קבוצת פקודות ותדריכים לכוחות, וכי המשימה בוצעה על פי התכנון.

עוד נקבע בתחקיר כי השימוש באמצעים לפיזור הצעירים שהיו במאחז היה "כפי שמוגדר במשטרת ישראל ומחייב את כלל השוטרים". בתחקיר נאמר כי השוטרים ירו כדורי הצבע (ממשגר שנקרא אפ"ק - אמצעי פחות קטלני - FN303) בשני מוקדים שבהם נזרקו אבנים ובקבוקי זכוכית על הכוח ובזמן הפרעה בביצוע מעצר. מתחקור השוטרים שפינו את המאחז, הסיק הצוות כי הם מיומנים ומאומנים וביצעו את תפקידם ללא דופי.

"ביחס לגודל האירוע, מורכבותו, רגישותו ואירועי הסדר השימוש באמצעים היה מידתי, מאופק ומקצועי", קבע צוות הבדיקה.

ראש המועצה האזורית שומרון, גרשון מסיקה, מסר בתגובה לפרסום התחקיר כי "אם לאחר כל התמונות והעדויות מעיזה המשטרה לטעון שהכל נוהל כיאות, הדבר מוכיח יותר מאלף מונים כי רק ועדת חקירה חיצונית תשיב את אמון הציבור במשטרת ישראל ובדרגי הפיקוד בגופים השונים - כולל בצה"ל. תרבות השקר והטיוח שנחשפות במשטרה חמורות לא פחות מעצם האלימות הקשה שהיא הפגינה".

מסיקה ציין כי היום נערך בוועדת המשנה לענייני אזור יהודה ושומרון של ועדת החוץ והביטחון של הכנסת דיון בפינוי המאחז. בדיון הציגו המתנחלים תמונות וצילומי וידיאו, הסותרים, לדידם, את טענות המשטרה. לדברי מסיקה, השוטרים ירו "ירי מסיבי ומתוכנן של כדורי פלסטיק העלולים לסכן חיים" ולא כדורי צבע.

יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין, אמר בתגובה לתחקיר כי "מישהו כאן התבלבל לגמרי, המשטרה איננה השופט במקרה זה אלא הנאשם. אין שום ערך לזיכוי העצמי שלה על סמך נרטיב מופרך שאינו תואם את העובדות הברורות והמתועדות היטב. ממצאי התחקיר מזכירים לא מעט דיווחים של פרבאדה מן הימים הרעים ההם".

18 בני אדם נפצעו באורח קל

עימות אלים פרץ בסוף החודש שעבר בין שוטרים למתנחלים בחוות גלעד. 8 שנים וחצי מאז הפינוי האלים של המאחז, חזרו אליו כוחות הביטחון כדי להרוס מבנים לא חוקיים. הפעילות התקבלה בהפתעה בקרב המתנחלים, שחשבו כי המינהל מאפשר למאחז להתפתח באין מפריע, ובין הצדדים התפתחה במהרה תגרה רבת משתתפים. במהלך האירוע, ירו השוטרים במתנחלים כדורי צבע. 18 איש נפצעו באורח קל, ושמונה נעצרו. לאחר מכן פרצו שורה של מהומות בשטחים ובירושלים.

במשטרה הסבירו שירי כדורי הצבע נעשה בתגובה ליידוי אבנים לעבר הכוח. מעדויות המשתתפים וסרטונים שצולמו עולה תמונה מעט שונה: מתוך 13 שנפגעו מירי, 2 נפגעו בגבם. תושב החווה שאחז במצלמה, יהודה שומרון, נורה מטווח קצר בשתי ברכיו, ללא שהיווה איום כל שהוא על השוטרים.

בימין זעמו על השימוש בכדורי הצבע, וראש המועצה האזורית שומרון גרשון מסיקה, החליט לבטל אירוע הצדעה לחטיבת שומרון שתוכנן, וקרא "להדיח את נותני הפקודה לירות ביהודים". ח"כ אריה אלדד (איחוד לאומי) ביקש לזמן לוועדת הפנים את מפכ"ל המשטרה לתת הבהרות לאופן השימוש בנשק.

בתגובה לאירוע, ארגנו פעילי ימין שורה של פעילות מחאה, לרוב חסימות כבישים וצמתים, בירושלים ובשומרון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ