חוק החרם אושר בקריאה ראשונה במליאת הכנסת

על פי הצעת החוק של ח"כ זאב אלקין, יוטלו עונשים והגבלות על אזרחים וכן על חברות השותפים לחרם כלכלי, תרבותי או אקדמי על ישראל. בארגונים החברתיים מחו: במקום להתמודד עם ביקורת, הח"כים מנסים להשתיק מי שלא מסכים איתם

יהונתן ליס
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
ג'קי חורי

מליאת הכנסת אישרה הערב (שני) בקריאה ראשונה את חוק החרם, המטיל ענישה על אזרחים ישראלים השותפים לחרם כלכלי, תרבותי או אקדמי על ישראל. החוק מאפשר לבתי המשפט להטיל קנסות על ישראלים מטילי חרם לבקשת אישים או ארגונים שייפגעו על ידו. 32 חברי כנסת תמכו בהצעת החוק ו-12 חברי כנסת התנגדו לו.

במקרים אחרים החוק קורא לשר האוצר להדיר חברות ישראליות המשתתפות במכרזים ממשלתיים אם אלה חתמו על חוזים עם גופים המחייבים אותם להיות שותפים לחרם על ישראל. סעיף זה נולד לאחר שהתברר כי חברות ישראליות חתמו על חוזים לעבודה בעיר הפלסטינית רוואבי, במסגרתם הן התחייבו שלא לרכוש תוצרת של ההתנחלויות או להעסיק מתנחלים בעבודה הקשורה להקמתה של העיר.

את החוק יזם יו"ר הקואליציה, ח"כ זאב אלקין (ליכוד), ובמהלך הדיון במליאה הוא אמר, בין היתר, כי "הצעת החוק באה לתת מענה לקמפיינים של החרם נגד מדינת ישראל". לדבריו, "מי שמקבל תכתיב של חרם, יצטרך לוותר על מכרז ממשלתי". אלקין הזכיר בדיון כי בארצות הברית קיים חוק המטיל אחריות פלילית על מי שמטיל חרם על ישראל שדינו עד חמש שנות מאסר וקנס שיכול להגיע למיליוני דולרים. לעומת זאת, מדינת ישראל לא יכולה להעניש כיום ישראלי שקרא לאזרח ארצות הברית להחרים את ישראל ונענש בשל כך. "זאת הצעת חוק הגיונית וחשובה שתאפשר לנו להמשיך ולבקש מארצות הברית לנקוט בהליכים כלפי אזרחים שלהם שמחרימים את ישראל", הוסיף אלקין.

מליאת הכנסת. תצלום: אמיל סלמן

יו"ר סיעת קדימה, ח"כ דליה איציק, הבהירה שלא תתמוך בהצעת החוק. "אני נגד הדבר הזה. זה לא קשור לשמאל או ימין, לבעד או נגד ערבים. ח"כ אלקין, לא לזה התכוון המשורר. אם אני אזרח פרטי אתה רוצה להכניס אותי לכלא? לקחתם את ההצעה רחוק מדי. אני לא יכולה להצטרף להחלטה כפי שהיא".

ח"כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי) הודיע שסיעתו תתמוך בהצעה אך טען כי היא לא תסייע במקרה של החרם הבינלאומי על הבניה במעלה אדומים. ח"כ חנא סוייד מחד"ש אמר במהלך הדיון כי "זה חוק לא ראוי, שבא במסגרת השרשרת האין סופית של חוקים שמבקשים להכריע ויכוחים אידיאולוגיים על ידי רוב פרלמנטרי. יש היום רוב לימין הקיצוני שמאמין בכח ורוצה לנצל את ההזדמנות הזאת על מנת לעגן את הכיבוש הישראלי של השטחים הכבושים".

ח"כ דב חנין (חד"ש) התריע כי "החוק הזה אוסר על חרם, בלי להגדיר מה זה חרם. החוק הזה עוסק בנושא אחר: בהגנה על התנחלויות ומוצרי ההתנחלויות". חנין ציטט את ההגדרה של חרם על מדינת ישראל בחוק, הכולל גם "כל הימנעות מקשר עם אדם או גורם מחמת זיקתו לאזור הנמצא בשליטתה של ישראל". חנין הוסיף כי "כל תוצרת ישראלית שמיוצאת לחו"ל חייבת כיום להשתתף בסימון מוצרי התנחלויות. לכן התעשיינים בישראל שותפים בסימון של מוצרי התנחלויות, אם הם רוצים לשווק אותם בחו"ל".

בתוך כך, 53 ארגונים חברתיים קראו היום לכנסת לעצור את החקיקה בנושא. אסתי מיצנמכר, חברת הוועד המנהל של קואליציית נשים לשלום, אמרה בעקבות אישורה של ההצעה כי "מדובר בהצעת חוק נלעגת. במקום להתמודד עם ביקורת ציבורית על הכיבוש וההתנחלויות מבקשים חברי הכנסת מהימין להשתיק את כל מי שלא מסכים איתם. חשוב שחברי הכנסת ידעו: אנחנו נמשיך לפעול נגד הכיבוש בכל דרך - נפגין, נחתום, נפיץ מידע, נמחה וגם נחרים. גם אלף חוקים לא יעזרו. אנחנו ועוד רבים אחרים נפר אותם בגלוי ובגאווה".

מבין הארגונים המוחים, נמנים גם שלושים ארגוני זכויות אדם וארגונים חברתיים מרכזיים הפעילים בחברה הערבית בישראל. בתגובה לאישור ההצעה הם מסרו כי ימשיכו לתמוך בכל פעילות לגיטימית למען הכשלת הכיבוש לרבות פעילות הקוראת להחרמת ההתנחלויות והכלכלה שלהן. הם גם קראו לכל המדינות הדמוקרטיות בעולם להחרים "את המובילים העיקריים של החוקים הגזעניים נגד המיעוט הערבי בישראל וארגוני זכויות האדם".

כמו כן, מליאת הכנסת אישרה היום לקריאה ראשונה, את הצעת החוק של ח"כ דוד רותם וח"כ רוברט אילטוב (ישראל ביתנו), על פיה בסמכות בית המשפט לשלול את אזרחותו של מי שהורשע בעבירות של מעשה טרור, גרימה למלחמה, סיוע לאויב במלחמה, שירות בכוחות האויב, ריגול וריגול חמור. "בהצעת החוק אנו פועלים על פי הסייגים שכתובים באמנות הבינלאומיות של שלילת אזרחות. מדינה היא שותפות , ואם יש מי שפועל נגד השותפות, הוא איננו יכול להיות חבר בה. אזרחות תלויה גם בנאמנות", אמר ח"כ רותם בעת הדיון במליאה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ