שר הביטחון אהוד ברק: אנו עומדים בפני צונאמי מדיני

שר הביטחון התריע מפני המשך הקיפאון המדיני, מתח ביקורת על רה"מ נתניהו וקרא לציפי לבני להצטרף לממשלה

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

שר הביטחון, אהוד ברק, הזהיר הערב (ראשון) כי המשך הקיפאון המדיני עלול להביא לבידודה של ישראל בעולם. "לקראת חודש ספטמבר אנו עומדים בפני צונאמי מדיני שרוב הציבור לא מודע אליו. יש תנועה בינלאומית שתכיר במדינה פלסטינית בגבולות 1967. זאת טעות לא להבחין בצונאמי הזה. הדה-לגימטציה של ישראל באופק, גם אם האזרחים לא רואים זאת. זה מסוכן ביותר ודורש פעולה - יוזמה מדינית תקטין את הסיכונים בהמשך הדרך", אמר ברק.

ברק גם מתח ביקורת עקיפה על ראש הממשלה בנימין נתניהו והתנהלותו בכל הקשור לתהליך המדיני. "בשנתיים האחרונות לא ניסינו לשים את כל נושאי הליבה על השולחן. על ישראל לומר שהיא מוכנה לדיון על גבולות הביטחון, פליטים וירושלים ויהיה לכך סיכוי. אם זה לא יצליח האחריות תוטל על הצד השני", כך לדברי ברק.

ברק. נושאי הליבה על השולחן. תצלום: מוטי מילרוד

בנוסף, קרא שר הביטחון ליושבת ראש האופוזיציה ציפי לבני להצטרף לממשלה באופן מיידי כדי לקדם את התהליך המדיני. לדברי ברק, "הליכה לבחירות בשלב זה היא ברירה גרועה".

"יש יועצים"

בנאומו במכון למחקרי ביטחון לאומי בתל אביב, אמר עוד ברק כי "צירוף קדימה לממשלה מתבקש וצריך לקרות כבר במהלך ראשון. זה לא פשוט כי יש יועצים והם אומרים (ללבני): 'קודם תסתכלי מבחוץ ואז תחליטי' (אם להצטרף לממשלה)".

ברק הוסיף ש"אולי זה כבר לא מעשי, כי בסוף מדובר כאן בבני אדם, אבל תמיד תהיה אפשרות (לקדימה) - אם לא תהיה התקדמות מדינית עד חודש ספטמבר - לצאת מהממשלה וללכת לבחירות". ברק ציין כי במקרה של בחירות, האזרחים ישלמו את המחיר. "בחירות זו תקופה של הטפשה קולקטיבית, מפסיקים לעסוק במה טוב למדינה ומתעסקים במה יביא יותר קולות. הציבור מחכה להובלה. אני אומר כל פעם לנתניהו: 'אל תתיעץ עם השרים, תוביל'. אנחנו נדרשים כעת להכרעות גם בפוזיציה וגם באופוזיציה", אמר ברק.

שר הביטחון גם מתח ביקורת על תוכניתו של שר החוץ, אביגדור ליברמן, להסדר ביניים ארוך טווח. "אלו חלומות באספמיה", אמר ברק, וציין כי "גם במידה ומדברים על הסדר ביניים, הוא יהיה חייב לכלול גם תיאור של פתרון הקבע העתידי".

מוקדם יותר הערב, קראה לבני לנתניהו להגיע להסדר עם הגורמים המתונים ברשות הפלסטינית ולא להגיע למסקנות פוליטיות בעקבות הרצח באיתמר. "יש את אלו שמנסים לקחת את האירוע ולהגיע למסקנות פוליטיות במגרש הפוליטי - אסור לנו לעשות את זה. עלינו לדרוש מאחרים דרישת גינוי, מהקהילה הבינלאומית וגם מהפלסטינים ולעסוק במקביל בהחלטות שאנו צריכים לקבל בנוגע לחזון. לא מספיק לקרוא לעולם לגנות את הטרור. היכולת שלנו לקבל לגיטימיות לפעולה נגד הטרור תלויה בזה שננסה להגיע להסדר עם הגורמים הפרגמטיים במקביל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ