איראן על ספינת הנשק: ישראל משקרת

מפקד צבא איראן דחה היום את ההאשמה כי היא זו שעומדת מאחורי ספינת הנשק "ויקטוריה" שנתפסה אתמול, והעריך: ישראל תשקע במי הים התיכון

הארץ
שירות ""
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ
שירות ""

מפקד צבא איראן דחה היום (רביעי) את ההאשמה הישראלית כי איראן היא זו העומדת מאחורי ספינת הנשק "ויקטוריה" שנתפסה אתמול על ידי חיל הים. "ישראל היא משטר המבוסס על שקר, ומייצרת שקרים ופיברוקים", אמר הגנרל עטאללה סאלחי.

חיל הים סיכל אתמול הברחה גדולה נוספת של נשק איראני לרצועת עזה. על סיפונה של אניית הסוחר "ויקטוריה", שלוחמי הקומנדו הימי השתלטו עליה בים התיכון, נמצאה כמות גדולה של אמצעי לחימה ותחמושת, ובהם גם טילי חוף-ים מתוצרת סין. הטילים אמורים היו לאפשר לארגוני הטרור ברצועה יכולת פגיעה בספינות חיל הים, בנמל אשדוד ובמטרות ישראליות נוספות.

מפקד הצבא האיראני התייחס גם לתמורות בעולם הערבי, וכיצד אלו ישפיעו על ישראל. "המשטר הציוני יטבע במי המזרח התיכון, לאחר קריסתה של מצרים העתיקה", אמר הגנרל סאלחי, שהוסיף כי ישראל היא הנפגעת היחידה מהתעוררות העולם המוסלמי במזרח התיכון ובצפון אפריקה.

הספינה "ויקטוריה" שנתפסה אתמול. תצלום: MarineTraffic.com

ראש מטה חיל הים, תת-אלוף רני בן יהודה, אמר אמש כי הטילים שנתפסו היו "בלי ספק נשק אסטרטגי" וביכולתם להציג איום משמעותי על אתרי תשתית ישראליים בחוף ובלב ים. הטיל, מדגם סי-704, הוא בעל טווח של 35 קילומטרים וראש מכ"מי (המסוגל להתביית על מטרה לאחר שיגורו בכיוון הכללי שלה). ניתן לשלב טיל כזה בהפעלת מכ"ם יבשתי, אולם הדבר אינו הכרחי. משקלו של הטיל (כ-360 קילוגרמים) מאפשר לו ניידות גבוהה יחסית ובמקרים מסוימים אף את העמסתו על כלי שיט.

טילים דומים נמצאים בידי איראן וכנראה גם בידי חיזבאללה, אבל עד היום לא היו בידי הארגונים הפלסטיניים. תפיסת המשלוח האיראני - הרביעית בעשור האחרון - היא הצלחה גדולה לחיל הים ולקהילת המודיעין. עם זאת, נראה שהמאמץ הישראלי למנף את ההישג הצבאי בזירה הבינלאומית יזכה לתשומת לב מועטת בלבד, כי עניינה של התקשורת העולמית ממוקד כעת ביפאן, לאחר רעידת האדמה שם.

איראן, שהגבירה באחרונה במידה ניכרת את הסיוע שהיא מעבירה לרצועה, ניסתה כנראה לחקות את מה שעלה בידה לעשות בעבר בלבנון. ביולי 2006, יומיים לאחר פרוץ מלחמת לבנון השנייה, ירה חיזבאללה טיל סי-802 שפגע בספינת הטילים הישראלית אח"י חנית וכמעט הטביעה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ