ישראל מודה: המהנדס הפלסטיני דיראר אבו סיסי מוחזק בשטחה

בית המשפט בפ"ת, שדן בעניינו של דיראר אבו סיסי, הותיר על כנו צו האוסר לפרסם את נסיבות מעצרו בחודש שעבר ופרטי חקירתו

יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן

מדינת ישראל מודה לראשונה כי המהנדס הפלסטיני דיראר אבו סיסי, בן 42 מעזה, עצור בידיה ומוחזק בבית כלא לצרכי חקירה. הודאה זו עולה מדיון שהתקיים בבית משפט השלום בפתח תקווה ביום חמישי האחרון, שבו קיבלה סגנית נשיא בית המשפט, השופטת ליה לב און, החלטה המתירה להסיר באופן חלקי את צו איסור הפרסום על הפרשה.

בכך למעשה התירה השופטת לפרסם את העובדה כי אבו סיסי עצור בישראל לצרכי חקירה. עם זאת בהחלטתה נאמר כי "נאסר פרסומם של פרטי החקירה ונסיבות המעצר בשלב זה, למשך 30 ימים נוספים מהיום". הסרת הצו נעשתה לבקשת האגודה לזכויות האזרח בישראל.

מפרטי הדיון עולה עוד, כי רעייתו של אבו סיסי, אזרחית אוקראינית הנמצאת עתה במולדתה, שכרה את שירותיה של עו"ד סמדר בן נתן לייצג את בעלה. בכך מחליפה בן נתן את עורכת הדין שמונתה להגן עליו מטעם הסנגוריה הציבורית. עו"ד בן נתן אמרה ל"הארץ" כי היא נפגשה עם מרשה בבית הכלא שבו הוא עצור והתרשמה כי אף שמצבו הפיסי סביר, הוא סובל מבעיות בריאותיות קודמות.

(תצלום: רויטרס)

עם מעצרו לפני כחודש, ביקשו השב"כ ופרקליטות המדינה ומשטרת ישראל מבית המשפט להוציא צו איסור פרסום גורף בפרשה ובית המשפט נענה לבקשה. לפני כעשרה ימים הוסר חלקית צו איסור הפרסום הגורף והותר לפרסם פרטים שפורסמו בתקשורת הזרה. כעת, כאמור, הוסרה מגבלה נוספת על הצו.

על פי פרסומים זרים, אבו סיסי, שהיה מהנדס בכיר בחברת החשמל ובתחנת הכוח בעזה, נחטף בשעה שנסע ברכבת באוקראינה, מהעיר חרקוב לעיר קייב, כדי להיפגש עם אחיו המתגורר באמסטרדם שעמו לא נפגש שנים רבות. הוא הגיע לאוקראינה כדי להסדיר את האפשרות לקבלת אזרחות אוקראינית ולהשתקע במדינה. ששת ילדיהם של אבו סיסי ורעייתו נותרו בעזה.

לפי חלק מהפרסומים, מקורות בעזה טענו כי היו לאבו סיסי קשרים עם החמאס והוא נחשב איש אמונם. לעומת זאת, מקורות אחרים טענו לפי פרסומים אחרים, כי אבו סיסי עבד בחברת החשמל ובתחנת הכוח עוד מימי הרשות הפלסטינית וכי הוא מעולם לא היה פעיל פוליטי.

בפרסומים השונים נטען גם כי הוא נחטף על ידי סוכני מודיעין ישראלים והוטס לישראל שלא מרצונו. עם זאת לפי מקורות אחרים ניתן להעריך כי מעצרו והעברתו לישראל נעשו בידיעת שלטונות הביטחון של אוקראינה ובשיתוף פעולה מצדם. ראש ממשלת אוקראינה מיכאיל אזרוב שביקר בשבוע שעבר בישראל התחמק מלהשיב על שאלות בנושא זה וטען רק כי ממשלתו בודקת את כל הסוגיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ