בכיר במינהל האזרחי לשכניו המתנחלים: אנחנו הורסים אוהלים - לא מבני קבע

במכתב ששלח לתושבי פדואל חושף סגן ראש יחידת הפיקוח במינהל, רמי זיו, כי המדינה הורסת בעיקר "אוהלים, פחונים וסככות"

חיים לוינסון
חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים לוינסון
חיים לוינסון

אכיפת עבירות הבנייה של המתנחלים מתמקדת בפחונים ואוהלים, ולא במבני קבע בעלי חשיבות - כך כותב בכיר המינהל האזרחי רמי זיו, המשמש סגן ראש יחידת הפיקוח במנהל. זיו כתב את הדברים באחרונה לתושבי ההתנחלות פדואל, שבה הוא מתגורר.

זיו עובד ב-20 השנים האחרונות ביחידת הפיקוח של המינהל, שמשמשת האחראית בשטחים על אכיפת דיני התכנון והבנייה, שמירה על הטבע, רוכלות בדרכים ועוד. בשנים האחרונות מתנהל נגד זיו קמפיין של ארגון "מהרסייך", תנועה של תושבי יצהר היוצאת נגד פקידים ועובדי מדינה שלוקחים חלק בהריסת יישובים. הקמפיין נולד בין היתר בעקבות הריסת שלושה מבנים בחוות גלעד שבשומרון. פעילי ימין אף הפגינו בבית הכנסת בפדואל שבו זיו נוהג להתפלל.

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף איתן דנגוט, ניהל באחרונה שיחה קשה עם ראשי ההתיישבות בשומרון, שבה דרש שייצאו להגנת זיו וימנעו את המשך ההפגנות נגדו ביישובו.

בשבוע שעבר הופצו בכמה התנחלויות בגדה המערבית כרוזים שעסקו בזיו. הכרוזים הופצו בעקבות תצהיר שהגיש לבג"ץ ובו הביא נתונים על פעילות יחידת הפיקוח. זיו חשף כי מספר הריסות המבנים במגזר היהודי בשטחים גבוה ממספר ההריסות של מבנים פלסטיניים. זאת על אף שמספר עבירות הבנייה של פלסטינים גדול יותר.

יהושע הס מיצהר, יו"ר תנועת "דרך חיים" שהפיצה את הכרוזים, הסביר כי "נוכחנו לראות כי רבים מבין אלו העוסקים בהחרבת בתי יהודים, במיוחד ביחידת הפיקוח של המינהל האזרחי, הם יהודים המתגוררים ביישובי יהודה ושומרון ומנהלים אורח חיים דתי. מצד אחד הם פוגעים ומחריבים בפועל את ההתיישבות, ומצד שני הם מקבלים חיי קהילה איכותיים דווקא ביישובי יהודה ושומרון".

בעקבות הכרוז החליט זיו לפרסם בעלון של פדואל מכתב לתושבים, שבו הוא מפרט את עמדתו. במכתב מנסה זיו להסביר שהריסות הבנייה בשטחים הן הריסות של מבנים לא משמעותיים. עיקרי הדברים הובאו באתר "הקול היהודי", שמפעילים תלמידי הרב יצחק גינזבורג מיצהר: "מעת לעת מבוצעות פעולות הריסה נגד מבנים כאלו, שברובם המכריע אינם בתי קבע, אלא אוהלים, סככות, פחונים, מבני ארעי ומבני קלה, שבמקרים רבים אינם מאוכלסים, ונמצאים בשלב בנייה כזה או אחר".

זיו הוסיף: "אני נשאל לעתים מדוע אני מאשר הריסת מבנים של יהודים. התשובה לכך היא פשוטה. אני, כמו כל עובד מנהל אזרחי אחר, לא מאשר באופן אישי הריסת בית זה או אחר. ישנה מערכת שיקולים ענפה בדרגים בכירים, ללא כל אלמנט של זלזול וקלות ראש, מה ייהרס ומה לא ייהרס. ההפגנות וההסתות נגדי הן בבחינת חיפוש המטבע מתחת לפנס. יש ממשלה בישראל, שנבחרה בבחירות דמוקרטיות. ממשלה זו מקבלת החלטות. אני רואה עצמי כנאמן לתורת ישראל, עם ישראל, וארץ ישראל, ופועל לפי העקרונות המתחייבים מנאמנות זו. קיבלתי גושפנקה מרבנים ואישי ציבור להמשיך בתפקידי הנוכחי ולשרת את עם ישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'קי לוי

"הדביקו לי דימוי של ירושלמי. זרמתי עד שהבנתי שאנשים מאמינים בזה"

מפונים ממריופול לצד בדלנים פרו־רוסים בכפר בזימנה, בחודש שעבר. חלק מהפליטים נשלחו לסיביר

הם פונו מאזורי המלחמה לשטחי רוסיה. הבעיה: לא כולם רוצים להיות שם

תחרות "גו " רפיד באוניבסטיה הסינית הבינלאומית בפתח תקווה
ו
  


מילום :תומר אפלבאום

 
האונ'
סינים
סיני
סין
משחק
משחקים
צחרות

קפצנו לאליפות ישראל ב"גו" באוניברסיטה הסינית בפתח תקוה

לפיד ושר החוץ הטורקי, אתמול באנקרה. ראש ממשלת המעבר יצטרך להתנהל בזהירות, ובידיעה שברחבי המזרח התיכון עוקבים אחרי כל צעד

כרה"מ לפיד יעדיף להימנע מהסתבכות צבאית, אבל עשוי לפזול שמאלה

בנט בלשכת ראש הממשלה בירושלים, בינואר

רוצים לדעת מי יהיה מנהיג המרכז הבא? בידקו את מצב הביטקוין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ