נתניהו יוצא למוסקווה מחר להיפגש עם מדוודב

חצר סרגיי, אחד האתרים ההיסטורים המרהיבים בבירה, יעבור לפני ביקורו לרוסים, כדי למנוע מבוכה דיפלומטית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מתחם חצר סרגיי שבלב ירושלים יועבר עד היום בערב לידי הממשלה הרוסית. אתמול פינו אחרוני פקידי משרד החקלאות שנותרו במקום את משרדיהם. דיפלומטים רוסים כבר באו אתמול למקום כדי לבחון את המקום. מחר ייצא ראש הממשלה בנימין נתניהו למוסקווה וייפגש ביום חמישי עם הנשיא מדוודב ועם ראש הממשלה ולדימיר פוטין. גורמים במשרד החוץ ציינו אתמול כי הוחלט לבצע את העברת חצר סרגיי לממשלת רוסיה לפני ביקור נתניהו, כדי להימנע ממבוכה ומטענות כי ממשלת ישראל אינה מקיימת הבטחות.

חצר סרגיי והמבנים שסביבה מוכרים כאחד האתרים ההיסטוריים והארכיטקטוניים היפים בירושלים. המתחם הוקם בסוף המאה ה-19 בידי הנסיך סרגיי, בנו של הצאר, בעבור עולי רגל רוסים. המתחם הולאם בידי שלטונות המנדט ומאוחר יותר על ידי ממשלת ישראל. במשך עשרות שנים שכנו במבנה אגף של משרד החקלאות, משרדי רשות הטבע והגנים ומשרדים נוספים. בעשור האחרון הגבירה ממשלת רוסיה את לחציה על ישראל להשיב לידיה את המתחם. באוקטובר 2008, בעת ביקור ראש הממשלה אהוד אולמרט במוסקווה הוא הודיע כי המבנה יוחזר לממשלת רוסיה. עתירה שהוגשה לבג"ץ נגד ההחלטה נדחתה, כך גם בקשתו של ראש עיריית ירושלים שהביעה דאגה מהעברת המבנה, אך ללא הועיל. בשנים האחרונות נכנסו הרוסים לאחד מאגפי המבנה ובימים הקרובים הם צפויים להיכנס לאגף הנותר. העברה טקסית של המבנה אמורה היתה להיעשות לפני כחודשיים בעת ביקורו המתוכנן של ראש ממשלת רוסיה, דמיטרי מדוודב בישראל. אולם הביקור בוטל בשל שביתת עובדי משרד החוץ.

לאחר פינוי משרד החקלאות ומשרדי המועצה לשימור אתרים, הישראלים היחידים שנותרו במקום הם אנשי החברה להגנת הטבע. על פי הערכות תבקש הממשלה הרוסית להקים במקום מרכז תרבות, או מרכז לשירותי הביון שלה. במשרד החוץ הדגישו כי במסגרת ההבנות עם הרוסים, משרדי החברה להגנת הטבע יישארו במתחם ובנוסף, הכניסה לחצר סרגיי תהיה פתוחה לקהל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ