פרשנות: הליך המינוי התמוה של ראש השב"כ הבא

גם בשב"כ לא יודעים מה התרחש סביב המינוי שגרם לנתניהו להעדיף את כהן על י'. בכל מקרה כהן יצטרך לעבור את ועדת טירקל ולהסביר מדוע חשף את שמו ותפקידו לפני 3 שנים

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיר אורן
אמיר אורן

שר הביטחון אהוד ברק, ח"כ אבי דיכטר ויועץ התקשורת של ברק (ולשעבר של דיכטר) ברק סרי, שוחחו אתמול בכנסת, בערך בארבע אחר הצהריים, על תוכניתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לחשוף בערב את זהות מועמדו לראש השב"כ הבא. ברק ודיכטר העלו זכרונות מחוויה משותפת. ב-15 במרס 2000 זימן אליו ראש הממשלה ושר הביטחון ברק את סגן ראש השב"כ דיכטר ואת קודמו בתפקיד ישראל חסון, והודיע להם כי דיכטר ייכנס, לאחר חודשיים, לתפקיד שממנו עמד לפרוש עמי אילון. עד לאותו רגע, לא ידעו שני המתמודדים מי מהם יזכה בתפקיד. ברק שקל, בינו לבינו, ובחר. דיכטר, חסון וגם סגן ראש השב"כ לשעבר גדעון עזרא חברים עכשיו בכנסת באותה סיעה, קדימה. בשעת שיחתם של ברק ודיכטר עדיין לא ידעו ראש השב"כ יובל דיסקין, סגנו הראשון יורם כהן וסגנו הנוכחי של דיסקין מי מהמתמודדים על ראשות השב"כ יסיים את הערב כזוכה המאושר. בעיני דיסקין, היה גם מועמד שלישי, ד', שהיה סגנו השני. מועמד נוסף היה ראש המרחב הדרומי לשעבר, ג', שהתראיין אצל נתניהו וברק אך לא נכלל ברשימה המצומצמת של דיסקין.

עד לימים האחרונים נראה המינוי מונח בכיסו של הסגן הנוכחי, י'. הציפייה הדרוכה והחיובית בשב"כ, אולי גם בלשכתו של דיסקין, היתה להחלטה של נתניהו בעדו. אבל דיסקין, עוד יותר מאחרים, ידע עד כמה נתניהו הפכפך וניתן להשפעה.

יורם כהן. תצלום: אמיל סלמן

רק לפני כארבעה חודשים התלבט נתניהו מי יהיה ראש המוסד לאחר מאיר דגן. הוא רמז לתמיר פרדו שהמינוי שלו. אחר כך, לנוכח הסתייגותו של ברק, פנה נתניהו לדיסקין בשאלה/הצעה. עוד דיסקין מתלבט, הזעיק אליו נתניהו את האלוף במילואים שלמה ינאי והפציר בו בסוד גדול לקבל את המינוי. כשינאי השיב שיהיה עליו לשקול ולאפשר למעבידיו ב"טבע" שהות נאותה להכין לו יורש, הופתע לשמוע שנתניהו פטר עצמו מחובת הסודיות והפיץ את ההצעה והמענה ברבים. אז חזר דיסקין לנתניהו ובלא להט עז נעתר למשאלה ההיא, בעניין המוסד, רק כדי לשמוע שהמינוי נמסר בכל זאת לפרדו.

בהנחה שראש הממשלה משתייך לקומץ הישראלים ששירות הביטחון אינו אמור לצותת לשיחותיהם, גם השב"כ אינו יודע מה ומי התרחש סביב נתניהו, שגרם לאותו שינוי על קוצו של יו"ד, מהמכהן לכהן. מליצי היושר של כהן יפארו את בקיאותו בעניין האיראני, שאין קרוב ממנו ללבו של נתניהו. מתנגדיו יתהו אם מעל לראשו של נתניהו נפרסה בהדרגה כיפת ברזל - עוזריו נתן אשל, גיל שפר ועכשיו גם יעקב עמידרור, מהם המחזיקים בנכס יקר ערך של קירבה לגברת שרה נתניהו, באים מרקע דתי, בדומה לזה של כהן. נקודות נפרדות, לא קשורות, המתחברות איכשהו לקו. "כבוד למגזר", אמר אמש מתנחל מרוצה, חבר ועד לאחרונה גם שכן של כהן.

לאהבת מרדכי יש להוסיף גם את שנאת המן: עמידתו של י', המועמד הנוסף, בראש האגף שאחת מחטיבותיו עוסקת ביהודים, בהם חשודים בטרור וברצח כדוגמת ג'ק טייטל, לא עוררה הערצה המונית מעבר לקו הירוק.

מותר לפקפק בהנמקה הביטחונית להעדפת כהן. נתניהו הוא לפני הכל ומעל לכל פוליטיקאי. הוא חושב בחירות, כולל בחירות פנימיות בליכוד והתמודדות עם גייסותיו של אביגדור ליברמן. גם אם עד סוף השבוע נטה למנות את י', צפוי שישווק את מינוי כהן כמתבקש מאין כמותו וכמדבר בשבח הממנה. כך הרי נהג בשעתו במינוי שאול מופז לרמטכ"ל, אף שהעדיף את מתחרהו מתן וילנאי. כשנכנע ללחצו של שר הביטחון יצחק מרדכי, חיפש נתניהו רווח פוליטי קל והתגאה במוצאו של מופז.

מינוי י' לראש השב"כ היה מאפשר לו מעבר נוח מתקופת דיסקין. כהן, ששלוש שנים פעל מחוץ לשב"כ ואחר כך כמתאם נושאים מוגדרים, בהמתנה להחלטה, אך במנותק מעיסוקיו הנרחבים של סגן ראש השירות, יידרש לדחוס לחפיפה קצרצרה חומר רב ולהמליץ על מינוי סגן חדש, במקום י' שיפרוש במהרה מהתפקיד ומהשירות.

מינוי כהן טעון אישור ועדת טירקל ובעקבותיה הממשלה. לאחר פרשות המינויים של הרמטכ"ל ונציב שב"ס, שום אישור אינו ודאי. חובת ההוכחה על תקינות ההליך ועל יסודיות הבדיקה מוטלת על נתניהו. הבכירות בשב"כ, כשלעצמה, אינה מלמדת דבר. רק באחרונה, כידוע, הופסק שירותו של ראש אגף המטה, בגלל קשר אישי-מקצועי בעייתי. בתחום אחד, שראוי לוועדת טירקל לנבור בו, מהווה כהן מופת שלילי. זאת, גם אם יימצא, כטענתו הרשמית של השב"כ, שהוא מצויד בניירת של דיסקין המחסנת אותו מפני חשד לעבירה. בשנים 2008-2009 היה עמית מחקר ב"מכון וושינגטון למזרח-הקרוב", בבירת ארה"ב. הוא הזדהה שם בשמו ובתפקידו הקודם, כסגן ראש השב"כ לשעבר, בין השאר בסדרת מאמרים ומחקרים שפרסם באתר המכון. ישראלי אחר, אילו העז לפרסם עובדה זו על יורם כהן, היה נענש בשלוש שנות מאסר, לפי סעיף 19 לחוק השב"כ. לצנזורה אין שיקול דעת בעניין זה: השב"כ הוא שקבע כי פרסום כזה מסכן את השירות, עבודתו ועובדיו. אבל מה שאסור לאזרח, מותר לראש השב"כ. תמוה מאד - כמו ההליך שבסופו בחר נתניהו בכהן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ