"מפעל ההנחות של נתניהו" - כבר בשנות התשעים

עוד לפני בחירתו לראשות הממשלה, חשף המקומון הירושלמי "כל העיר" התנהלות בעייתית מצד נתניהו. "זה לא ייתכן, אני איש ציבור", ענה למי שהתעמת עמו

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אילן ליאור
אילן ליאור

תחקיר ערוץ 10, בו נטען כי ראש הממשלה בנימין נתניהו, טס לחו"ל במימון אנשי עסקים וגופים פרטיים בעת כהונתו כחבר כנסת ושר אוצר, לא היה הראשון בו עלו טענות על התנהלות בעייתית לכאורה מצדו. עוד לפני בחירתו לראשות הממשלה בפעם הראשונה, חשף המקומון הירושלמי "כל העיר" התנהלות שנויה במחלוקת מצד נתניהו ובני משפחתו. במאי 1995 פרסמו יואב קווה ויואב אשכנזי תחקיר ובו עדויות רבות על כך שנתניהו, שהיה באותה עת חבר כנסת ויו"ר הליכוד, ניצל את מעמדו הציבורי לצורך קבלת הנחות והטבות משמעותיות מקבלנים, מסעדנים, מנהלי בתי מלון, יבואני רכב, בעלי עסקים וספקי שירותים.

על פי התחקיר, באוקטובר 1994 דאג נתניהו שרעייתו שרה תלד בלידה פרטית בבית החולים הדסה הר הצופים, אך לא שילם בעבורה. מחיר הלידה נע באותה עת בין 3,000 ל-4,000 שקלים, אך "כשנדרשה המשפחה לשלם עבור הלידה, סירבה", גילה התחקיר. בבית החולים סיפרו אז כי נתניהו טען ש"אין לו כסף" והעניק למיילד, פרופ' אריאל מילויצקי, שכיהן אז כסגן מנהל מחלקת נשים ויולדות בבית החולים, תיק עור קטן לאות הוקרה.

כשנתיים לפני פרסום התחקיר רכש נתניהו לרעייתו מכונית טויוטה קורולה חדשה. "הוא לחץ חזק לקבל הנחה על המכונית", סיפרו אז בחברה והוסיפו כי בשל המדיניות הנוקשה של טויוטה לגבי מתן הנחות, נאלץ נתניהו להסתפק בשי צנוע. מנהל המכירות הארצי של טויוטה באותה עת, יקי אנוך, אמר אז בתגובה כי "לא הייתה שום בקשה חריגה ברכישה".

מלצרית במסעדת "הצריף" בימק"א בירושלים, העידה כי נתניהו בא למסעדה פעמים רבות ולא שילם על הארוחה. באחד המקרים, כאשר בא למסעדה עם שרה ועם בנו יאיר, ניגשה אליו והטיחה בפניו את הטענות. "אמרתי לו שבכל הפעמים שנדמה לו שאנשים משלמים אחריו זה לא קורה, ואני נאלצת לשלם עליו מכיסי הפרטי".

נתניהו, שחזרה המלצרית, הגיב בפליאה. "זה לא ייתכן, זה לא יכול להיות שלא באים לשלם אחריי, אני איש ציבור וזה לא ייתכן", אמר. "בסוף הארוחה הוא אמר לי שמאוד לא נוח לו מכל העניין והוא דחף לי כסף על הארוחות הלא משולמות. 30 ש"ח הוא נתן לי. בדיחה. עדיף שלא היה נותן כלום". לאחר המקרה הזה, לדבריה, הקפיד לשלם אך השאיר טיפים "מעליבים". יוסי סיבוני, מבעלי "הצריף", אמר בתגובה לתחקיר: "לי לא ידוע על דבר כזה".

בעל מסעדה אחר סיפר כי בני הזוג נתניהו באו למסעדה שלו פעמים רבות, הזמינו מנה אחת לשניהם, התלוננו על גודל המנה ולא שילמו. "אין עלי כסף, אשלם בפעם הבאה", אמר לו נתניהו. אחרי כמה חודשים ביקש את החוב וקיבל אותו, אך נתניהו הפסיק לבוא.

עובד במלון הילטון בירושלים סיפר כי נתניהו נהג לשבת באקזקיוטיב לאונג', לארח אנשים ולקיים ישיבות, מבלי לשלם. דובר מלון הילטון אמר כי איננו יכול להתייחס לרשומות ישנות. במלון היאט העידו כי שרה נתניהו נהגה להסתפר במספרה במועדון הבריאות של המלון ודרשה הנחה, בשל היותה רעייתו של בנימין נתניהו. בהיאט סירבו אז להגיב.

נתניהו התעניין באותה עת גם ברכישת דירה חדשה בשכונת בית הכרם בירושלים. הוא התמקח עם סוכנות התיווך על המחיר ואחר כך פנה לקבלן יעקב קנופף, שביקש על הדירה 530 אלף דולר. על פי התחקיר, נתניהו תבע ממנו הנחה של 50 אלף דולר, בטענה שדייר בשיעור קומתו יוסיף יוקרה לפרויקט וימשוך קונים. העסקה לא התממשה.

שי בזק, דוברו של נתניהו בעת פרסום התחקיר, דחה את הטענות. הוא טען כי "כל העיר" מנסה לבצע רצח אופי בנתניהו על ידי פרסום תערובת של רכילות זולה, חצאי שמועות ושקרים גלויים: "נתניהו מעולם לא ביקש כל הנחה או טובת הנאה מתוקף מעמדו הפוליטי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ