כך מתנכלת המשטרה למנהיג המחאה מסילוואן

ביום שישי שוחרר מוביל המאבק במתנחלים במקום ממעצר שווא נוסף, לאחר שבית המשפט קבע שהמשטרה כשלה בחקירתה

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניר חסון
ניר חסון

דווקא צילומים ממצלמות האבטחה של המתנחלים הוכיחו שמשטרת ירושלים מתנכלת לפעיל הפלסטיני. ג'וואד סיאם, עובד סוציאלי ומי שעומד בראש "מרכז המידע" - ארגון מקומי בסילוואן שנאבק נגד מתנחלים - נעצר בחודשיים האחרונים כמה פעמים בשל תלונות על תקיפה, שהוגשו על ידי פלסטיני המתגורר במערב ירושלים. עם זאת, בכל פעם משוחרר סיאם בשל כשלים בחומר הראיות נגדו, רק כדי שהמשטרה תוכל לשוב ולעצרו.

ביום רביעי שעבר שוחרר סיאם ממעצר בית בו שהה מאז אמצע ינואר, לאחר שבחומר החקירה שהוגש נגדו נכלל גם דיסק הכולל תמונות ממצלמות המעקב שהציבו מאבטחי המתנחלים מול ביתו. מן הצילומים עלה כי בזמן שבו טען המתלונן כי סיאם איים עליו, הוא לא יצא מפתח ביתו. לדברי השופט שמעון פיינברג מבית משפט השלום בירושלים, יש בצילומים "כדי להחליש באופן משמעותי את ראיות התביעה". פיינברג הורה על שחרורו של סיאם ממעצר הבית.

שעות לאחר שחרורו עוכב סיאם שוב על ידי המשטרה, אך לבסוף שוחרר מבלי שנחקר. לאחר מכן, ביום חמישי בבוקר - פחות מיממה לאחר ששוחרר על ידי השופט - הוא נעצר שוב. לטענת המשטרה, המעצר התבצע בשל תלונה חדשה שהוגשה נגדו על ידי אותו מתלונן.

ביום שישי ביקשה המשטרה להאריך את מעצרו של סיאם עד תום ההליכים נגדו, אך שופט בית משפט השלום, עודד שחם, דחה את בקשת המשטרה והורה על שחרורו למעצר בית. זאת לנוכח הכשלים בתלונות הקודמות של המתלונן, ולאחר שקבע שהמשטרה לא בדקה את טענת האליבי של סיאם. השופט קבע שיש לשחרר את סיאם עד השעה שלוש אחר הצהריים, אלא אם כן תבחר המשטרה לערער למחוזי. המשטרה לא ערערה, אך גם עיכבה את השחרור. אשתו של סיאם, אזרחית גרמניה שבאה למשטרה כדי לשחררו, עוכבה בעצמה לחקירה. לדבריה, השוטרים החתימו אותה על הודאה בעברית על אף שאינה יודעת לקרוא את השפה, ואמרו לה שאם לא תחתום לא ישוחרר בעלה. בסופו של דבר שוחרר סיאם שעתיים לאחר המועד שקבע השופט.

כאמור, אין זו הפעם הראשונה שסיאם משוחרר ונעצר שוב מיד לאחר מכן. מעצרו הראשון היה בגין תלונה על תקיפה, שהוגשה נגדו על ידי אותו המתלונן ב-4 בינואר. לאחר בקשת המשטרה להאריך את מעצרו, הוא שוחרר למעצר בית יומיים לאחר מכן על ידי בית המשפט. עוד באותו היום זומן סיאם לחקירה פעם נוספת, שוחרר וזומן שוב יומיים לאחר מכן. ב-20 בפברואר הוגש לבית המשפט תסקיר חיובי של שירות המבחן שהמליץ על שחרורו ממעצר בית. בתסקיר מצוינת לחיוב פעילותו של סיאם לשיקום נערים המועסקים בשוק מחנה יהודה. בעקבות התסקיר הסכימה התביעה לשחררו ממעצר הבית, אך יום לפני הדיון הוא נעצר שוב, בשל תלונה חדשה - שוב של אותו המתלונן. שלושה ימים אחר כך הוא שוחרר למרות בקשת המשטרה להאריך את מעצרו עד תום ההליכים נגדו.

שבועיים לאחר מכן, שוב נמצאו כשלים בגרסת המתלונן ובית המשפט הורה על הקלות בתנאי מעצר הבית שלו. "כל פעם, יום לפני הדיון הוא הולך ומגיש נגדי תלונה שאני איימתי עליו או נתתי לו מכות. זה נראה לך הגיוני שיום לפני שיש דיון בשחרור שלי אני אצא ממעצר הבית ואלך להרביץ לו? מה שמשגע אותם זה שמרכז המידע מספר את מה שקורה פה בכפר", אומר סיאם. סיאם גם מספר שבחקירותיו הוא נשאל רבות על פעילותו הפוליטית ולא רק על התקיפות לכאורה.

עו"ד לאה צמל המייצגת את סיאם, גם מוחה על כך שמאבטחי המתנחלים, המועסקים על ידי משרד השיכון, הציבו מעקב אחר סיאם. מהצילומים עולה כי למאבטחים ישנה הנחיה למקד את המצלמה בדלת הבית ולעקוב באמצעות עדשה מקרבת אחרי אנשים שנכנסים ויוצאים מהבית. "למאבטחים אין כל סמכות לחדור לפרטיותו... לנהל מעקבים או לבצע פעולות שיטור", היא כתבה במכתב תלונה שנשלח ליועץ המשפטי לממשלה בנושא.

ממשטרת ירושלים נמסר בתגובה כי בעקבות שתי תלונות על תקיפה עוכב סיאם לחקירה, נחקר ושוחרר בתנאים וכי החקירה נגדו נמשכת. במשטרה הוסיפו כי אין קשר בין השחרור של סיאם ממעצר הבית לבין המעצר המחודש שנעשה בעקבות תלונה שהתקבלה לאחר השחרור. ביום שישי, טוענים במשטרה, התבקשה אשתו להיחקר כדי לבדוק את טענת האליבי של סיאם וכי שחרורו לא עוכב.

לגבי טענותיה של אשתו של סיאם נמסר מהמשטרה כי היא אינה דוברת אמת, וכי היא נחקרה על בעלה, מסרה גרסה ושוחררה, וכל פעולות החקירה נעשו על פי דין.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ