נתניהו יצא לברלין - בלי שרה אך עם הרבה לחץ מדיני

בתזמון מצוין מבחינתו, טס אתמול ראש הממשלה לפגישה עם קאנצלרית גרמניה, שעתיים לפני ששודר חלקו השני של התחקיר על נסיעותיו לחו"ל. בפגישה יסביר נתניהו למרקל את עקרונות התוכנית המדינית שלו

הארץ
ברק רביד
שליח "" בפמליית רה"מ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ
ברק רביד
שליח "" בפמליית רה"מ

ברלין. ראשי ממשלה ישראלים אוהבים לטוס לביקורים מדיניים בחו"ל כאשר הם רוצים להשתחרר לכמה ימים מהלחצים הפנימיים בבית. ברוב הפעמים מדובר בחקירות משטרה, בבדיקות מבקר או בתחקירים עיתונאיים מביכים. בבירות העולם מתקבל ראש ממשלה ישראלי בדרך כלל בכיבודים רבים, ויכול לדון בסוגיות הרות גורל כמו תהליך השלום או האיום האיראני.

נסיעתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שנחת אתמול בברלין, אינה שונה בהרבה. הביקור בגרמניה ובצ'כיה נקבע כבר לפני חודש, אולם נתניהו המריא אתמול שעתיים לפני שידור חלקו השני של תחקיר ערוץ 10 על נסיעותיו, שכבר זכה לשם האלמותי "ביבי-טורס".

יועציו של נתניהו הפגינו חזות רגועה ואפילו מעט שאננה לפני ההמראה. לטענתם, הם נתנו לערוץ 10 את כל התשובות לשאלות שהוצגו וכי כמו בפעם הקודמת, לא נפל כל פגם בהתנהלותו של נתניהו.

במקרה או שלא, בניגוד לרוב נסיעותיו של נתניהו לחו"ל מאז כניסתו לתפקיד ראש הממשלה, הפעם נשארה רעייתו שרה בישראל. בסביבתו של ראש הממשלה אמרו אתמול כי שרה מעולם לא תיכננה להצטרף לנסיעה.

את מקומה של שרה נתניהו יתפוס שר החוץ אביגדור ליברמן, שהתארח במטוסו של נתניהו בדרך לחנוכת הקונסוליה החדשה במינכן. למרות שלא יודה בכך לעולם, גם ליברמן מוטרד בבעיות מבית, אולי אפילו יותר מנתניהו. היועץ המשפטי לממשלה עשוי להודיע, ייתכן אפילו לפני פסח, על הגשת כתב אישום נגדו בכפוף לשימוע.

העיסוק בפרשיית "ביבי-טורס" השתלט על חלק משמעותי מלוח הזמנים של ראש הממשלה. מדי יום מתקיימות התייעצויות עם חברי כנסת ושרים מקורבים על הבדיקה בה עומד לפתוח מבקר המדינה, והתייעצויות אחרות על המשך ההתמודדות עם התקשורת.

עם זאת, בניגוד לקודמו אהוד אולמרט, שזכה לעדנה בביקוריו בחו"ל כראש ממשלה, בנסיעתו לברלין נתניהו אינו צפוי להתקבל בחיבוקים חמים. למרות שהעיסוק התקשורתי מצומצם יותר, הלחץ החיצוני על נתניהו מצד הקהילה הבינלאומית להתקדמות בתהליך השלום אינו כבד פחות מהלחץ הפנימי שעוררה פרשת "ביבי-טורס".

בסביבתו של ראש הממשלה יש תסכול רב מהעובדה שנתניהו נתפש בציבור יותר ויותר כלא רלוונטי. כמה ממקורביו ויועציו דוחפים אותו למהלך מדיני, בנימוק שחוסר המעש שלו והקיפאון בתהליך השלום הם אלה שהביאו עליו את פרשת "ביבי-טורס", והם שיביאו בסופו של דבר לנפילתו מהשלטון.

מנגד, ליד אוזנו השנייה של נתניהו יש קבוצה אחרת של יועצים, כמו רון דרמר והמקורב החדש-ישן אורי אליצור, שמתנגדים לכל יוזמה מדינית. האחרונים ממליצים על מדיניות של שב ואל תעשה, בתקווה שהפלסטינים יעשו טעות או שיקרה נס שיחלץ את ישראל מהלחץ הבינלאומי.

יחסיו של נתניהו עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל גרועים לפחות כמו יחסיו עם הנשיא אובמה. חוסר האמון המוחלט של מרקל בנתניהו נחשף בשיחת הטלפון הקשה בין השניים לפני כמה שבועות, ושעליה פורסם לראשונה ב"הארץ". נתניהו לא נרגע מאותה שיחה, ויותר מכך מהעובדה שפקידים גרמנים הם שהדליפו את תוכנה.

מרקל, שתארח היום את נתניהו לארוחת צהריים בלשכתה, ממתינה עדיין לשמוע מנתניהו על התכנית המדינית החדשה שהבטיח לה באותה שיחת טלפון. אז הוא דיבר על "נאום בר אילן 2" בתוך שבועיים-שלושה. מאז עבר יותר מחודש ונראה שנתניהו גנז את הרעיון.

למרקל, שממילא התייאשה מנתניהו, לא תהיה סבלנות רבה להאזין לסיסמאות הרגילות על ההסתה הפלסטינית, או על הצורך לא לשתף פעולה עם מהלך פלסטיני חד-צדדי באו"ם בספטמבר. דיפלומטים גרמנים ציינו השבוע כי הקנצלרית רוצה מעשים, לא דיבורים.

נתניהו משתדל להכחיש את הפרסומים על יחסיו הגרועים עם מרקל, אולם בשיחות שקיים באחרונה עם סנאטורים אמריקאים, נשא מונולוג ארוך על "גל האנטישמיות באירופה". מקורבו זלמן שובל אף כתב מאז שני מאמרים בעיתון הבית של נתניהו "ישראל היום", בהם תקף את האירופים על "התבשיל המורעל" שהם מכינים לישראל.

נתניהו סבור שגרמניה היא זו שדוחפת את האיחוד האירופי ואת יתר חברות הקוורטט - רוסיה, ארה"ב והאו"ם - להצגת תוכנית שלום בינלאומית. לפי תוכנית זו תוקם מדינה פלסטינית על בסיס גבולות 1967 עם חילופי שטחים, שבירתה מזרח ירושלים. נתניהו אף חושד שמרקל מתואמת בעניין בצורה מלאה עם הנשיא אובמה.

אתמול נפגש יועצו עו"ד יצחק מולכו עם שליחי הקוורטט בירושלים, אחרי שאלה הגיעו מפגישה עם אבו מאזן בעמאן. נתניהו עדיין מקווה שיצליח לגייס את הרוסים לצדו ולפלג את הקוורטט, אך הסיכוי לכך קלוש. לכאורה ארה"ב אינה מתלהבת מהיוזמה האירופית, אך מנגד - אין לממשל האמריקאי שום הצעה אחרת.

המבוכה של חברות הקוורטט והערכתן כי הסיכוי לחידוש המו"מ בין ישראל לפלסטינים אפסי, עשויה להקנות לנתניהו כמה שבועות נוספים לחשוב על מוצא. מיד אחרי פסח יהיה עליו להתחיל להיערך לנסיעתו לוושינגטון, בסוף מאי, שתסיים כמעט שמונה חודשי היעדרות מהבית הלבן ללא פגישה עם הנשיא אובמה. נתניהו עדיין מעוניין לנאום בקונגרס, השאלה היא אם יהיה לו מה להגיד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ