מזכ"ל האו"ם באן קי-מון לנשיא שמעון פרס: לא אמשוך את דו"ח גולדסטון

נשיא המדינה קרא למזכ"ל האו"ם לצאת בפומבי נגד הדו"ח. עוד אמר כי הארגון אינו יכול להישאר נייטרלי לנוכח הירי על ישראל

הארץ
שלמה שמיר
כתב "" בניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ
שלמה שמיר
כתב "" בניו יורק

"האו"ם אינו יכול להישאר נייטרלי נוכח ירי הטילים מעזה לישראל", כך אמר היום (שישי) נשיא המדינה, שמעון פרס, למזכ"ל האו"ם באן קי-מון, בפגישתם בניו יורק.

"איני יכול לתאר לך את מצב הרוח במדינתי בעקבות האירועים מאתמול", אמר פרס בהתייחסו לירי הטיל על אוטובוס התלמידים. "לפני כמה שבועות נרצחה משפחה שלמה באיתמר. ואנחנו שואלים למה? גם העם בישראל זקוק לתשובות ולא נהסס להפעיל את זכותנו להגנה עצמית".

המזכ"ל השיב: "כפי שאתה יודע, אני מגנה את מטח הטילים האחרון שפצע נער ישראלי, ובאותה נשימה אני מתנגד לפעולות צה"ל בעזה המובילות גם להרג בצד השני".

באן ופרס בניו יורק. תצלום: מארק ניימן, לע"מ

אחד הנושאים המרכזיים שעלו בשיחה היה כצפוי דו"ח גולדסטון. הנשיא פרס תבע מבאן קי-מון לצאת בפומבי נגד הדו"ח. "דו"ח גולדסטון הוא שערורייה", אמר הנשיא. "גולדסטון אמר שהוא לא ידע שהחמאס התחילו בירי הטילים. זו בדיחה? המצב הרי ברור כשמש - ישראל הבליגה על ירי הטילים במשך שמונה שנים שהחמאס ירה ורק כשהגיבה העולם התייחס. הוא לא קרא עתונים?".

עוד טען הנשיא כי "לעלילות ולאגדות שיצר גולדסטון יש חיים משל עצמם והם יצרו נזק חמור לישראל שלא בצדק". פרס טען, "על האו"ם לגנוז את הדו"ח המוטעה והמטעה".

מזכ"ל האו"ם הבהיר כי הוא אינו מתכוון למשוך את הדו"ח וכי לו ישראל היתה משתפת פעולה עם החקירה, מסקנות הדו"ח היו שונות בתכלית. המזכ"ל ציין כי הוא עצמו עודד את כתיבת הדו"ח כדי לגרום לשני הצדדים לחקור את עצמם. הנשיא טען כי "החמאס מעולם לא חקר את עצמו והאו"ם אינו פוצה פה. מדוע האו"ם אינו לוחץ על החמאס לחקור את עופרת יצוקה?".

בשיחתם, החמיא באן לפרס על פגישותיו בוושינגטון. "כולם שם עדיין תחת רושם של הפגישות המצוינות שקיימו עמך", אמר. יחד עם זאת, הוסיף המזכ"ל, "כולנו מוטרדים מהיעדר התקדמות בתהליך השלום. הדבר עלול להוביל להכרה חד-צדדית במדינה פלסטינית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ