שיחת היום | "קלייטון סווישר, אתה מצר על הדלפת מסמכי הרשות?"

שיחת היום

נטשה מוזגוביה
שיחת היום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נטשה מוזגוביה
שיחת היום

קלייטון סווישר, העומד בראש "יחידת השקיפות" של הערוץ "אל ג'זירה" והאדם שמאחורי חשיפת "המסמכים הפלסטיניים", מתחיל השבוע מסע פרסום לספרו החדש: "מסמכי פלסטין- סוף הדרך?", שיצא לאור באנגלית בהוצאת "הספרוס".

המהפכות בעולם הערבי די השכיחו את הסערה שעוררו המסמכים. למה אתה חושב שזה סוף התהליך?

"אם הציבור הערבי היה מקבל היום אפשרות להצביע בעד שלום עם ישראל, או להתאחד כערבים ולהתחייב לשחרור כל פלסטין ההיסטורית, אני בטוח שהם היו בוחרים באפשרות השנייה. אלה ממשלות קש נתמכות על-ידי המערב שמבטיחות את הביטחון שישראלים נהנים ממנו היום. אך המצב משתנה, והממסד הביטחוני הישראלי יודע שאני צודק. בגלל זה אנשים כמו לבני כותבים בוושינגטון פוסט שהדמוקרטיות הערביות החדשות צריכות לחתום על "הקוד האתי" של דמוקרטיה, כלומר להתחייב שהם יאהבו את ישראל ויפסיקו להתנגד לכיבוש. אני פשוט לא רואה את זה קורה".

התחלת את הדרך כנחת אמריקאי, המשכת כסוכן מיוחד, הפכת לסופר החושף את תפקיד ארה"ב בכשלון שיחות קמפ דיוויד, ונחתת לבסוף ככתב באל-ג'זירה באנגלית. המתווך הפלסטיני סאעב עריקאת אמר שאתה סוכן הסי-איי-אי, שקיבל משימה לפגוע בלגיטימציה של הרשות לקראת ההצבעה במועצת הביטחון על ההתנחלויות.

"עריקאת חזר בו מאוחר יותר. נפגשנו לאורך עשור, ריאיינתי אותו ב-2003 לספר הראשון שלי. הוא אמר לי כמה נהנה לקרוא את הספר על קמפ דיוויד ואיך המליץ לכולם לקרוא אותו. אני חושב שהוא טעה כשחשב בעקבות הספר הראשון שאני חסיד של הרשות הפלסטינית. בראיון האחרון הוא אמר לי, כשהמצלמה עוד מצלמת: 'רק אל תגרום לי להיראות מטופש'. אמא שלי היתה אומרת לי: 'האמת כואבת לפעמים'. הטענות שלו גם לא התייחסו לשאלה שרבים שאלו - כמה פגעו ביציבות ובמאמצים של הרשות הפלסטינית עצמה? במיוחד כשהם קיבלו החלטות להילחם נגד פלסטינים אחרים (כולל החמאס), כדי לרצות את ישראל והמערב".

עריקאת התפטר בעקבות הפרשה.

"הוא אמר שיתפטר אם יוכח שהמסמכים הודלפו מהלשכה שלו, כי הם פרצה גדולה בביטחון הלאומי. אז הוא התפטר, ואמר שזה מסר לדור הבא של הפלסטינים על החשיבות של שקיפות במשרה ציבורית. אבל מקורות אומרים לי שהוא לא הולך לשום מקום. עבאס לא קיבל את התפטרותו".

בניתוח שלך אתה מציג את התנהלות הממשל האמריקאי, כולל זה של אובמה, באור שלילי.

"ממשל אובמה חזר על כל כך הרבה טעויות. מתמיכה בפוליטיקאים הלא פופולריים מן הרשות, ועד להמשך המגמה של בניית מדינת משטרה בגדה המערבית. ארה"ב ממשיכה למשכן את ערכי הדמוקרטיה והחירות שלה בחו"ל בשם הפוליטיקה האמריקאית הפנימית. מינוי של אנשים מתקופת קלינטון, שקיבלו אישור של השדולה הישראלית, כמו מתווך הצללים של תהליך השלום דניס רוס וסגנית לשעבר של מיטשל מרה רודמן, גם זה הוכח כאסון. אך בוושינגטון אין השלכות לטעויות בכל הקשור למדיניות במזרח התיכון. אחד המתווכים הפלסטינים אמר לי, שהגינות ממשל אובמה כלפי הפלסטינים זהה ליחס של הכהונה השנייה של בוש, רק שעם הרפובליקאים לפחות הם ידעו איפה הם עומדים".

לדבריך, בכירי הרשות סובלים מתסמונת סטוקהולם.

"זה מטורף שאני קורא שאבו-מאזן קורא לשרון ידיד טוב ב-2005, או אחמד קריע אומר ללבני שהוא היה מצביע בשבילה, או קרבתו של ד"ר עריקאת לקדימה והתקוות לסלק את נתניהו. אני מקווה שאיזה דוקטורנט המתמחה בפרופיילינג פסיכולוגי יכתוב יום אחד דוקטורט על התנהגות של הרשות במו"מ. ברצינות".

אך המצב בגדה השתפר.

"אם עבאס ועריקאת חושבים שהם נציגים לגיטימיים של העם הפלסטיני, הם צריכים לקחת את הביטחון הזה למחנות הפליטים ולראות איך התפישות שלהם מתקבלות שם. אבל למה שהם יעדכנו את הציבור שלהם, אם הם לא חייבים לו דין וחשבון? עדנאן אבו-אודה, מי שעמד בראש המודיעין הירדני בזמן המלך חוסיין, אמר לי פעם לחשוב על הרשות בתור קופת גמל, עם עבאס כיו"ר שלה, ישראלים בוועד המנהלים שמקצה את הפנסיה לעובדי הרשות תמורת התנהגות טובה. ארה"ב, האו"ם והאיחוד האירופי הם אלה שמממנים את הסיפור. כשחושבים על זה ככה, מבינים מדוע זו תהיה התאבדות כלכלית בשביל עובדי הרשות לנטוש את התהליך שהתחיל באוסלו".

יש הרגשה שאתה דוחף לקו הנצי. מה גורם לך לחשוב שחמאס הוא התשובה?

"חמאס היה מוכן לקבל הודנה לטווח ארוך וגבולות 67', ממה שהם כתבו או מהדיווח של הממשל האמריקאי על זה ב'וויקיליקס'. זה יותר רחוק ממה שממשלת ישראל הנוכחית מוכנה ללכת".

האמריקאים כמתווך מקובלים על שני הצדדים, בעוד אתה, אמריקאי, מציג את ההתערבות כמזיקה ולא הוגנת כלפי הפלסטינים. אז מה בדיוק אתה מציע?

"נאט"ו צריכה לקחת את מקומה וליצור אזור חיץ בגדה המערבית, עד שכל ההתנחלויות היהודיות יוכלו לסגת לקווי 1967. ב-2004 העליתי את זה באוזני דניס רוס, ואז הוא אמר: ?למה שנעשה את זה? זה יהיה גמול לפלסטינים על האלימות'. המתווכים האמריקאים מאמינים שהערבים מטומטמים וצריך שתהיה פיקציה של תהליך השלום ?כדי שהם לא ישנאו אותנו'. הם לא מבינים שההמונים רואים את האמת. לאלה שחושבים להמשיך במודל עסקים כרגיל - הם לא ראו את הסיסמאות על עזה בכיכר תחריר? גם אם תל-אביב וושינגטון אובסיסיביות לגבי איראן, בשביל הערבים גורל ירושלים והסכסוך הם עדיין הליבה".

צברת אויבים בוושינגטון וברשות הפלסטינית. יש סיכוי שכעת יודבק לך גם תואר של שונא ישראל.

"הנאמנות שלי היא לקידום האמת והצדק. אני לא פוחד מהשדולות שלהם והפוליטיקאים שעיוורים בכל מקרה. נאבקתי נגדם בוושינגטון ואני יודע ממה הם עשויים. אני לא מתרשם מזה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

משה טוב עם אשתו רות וילדיהם. הסיפור הוסתר במשך שנים

מתחת לאף של פינושה, השגריר הישראלי הציל מאות צ'יליאנים ממוות

התינוק הרוקד של "אלי מקביל"

אנחנו נתקלים במילה הזאת כל הזמן, מעטים יודעים מה מקורה

לפי תושבים, הורים המחפשים לילדיהם עתיד טוב יותר לא רושמים אותם לבתי הספר הממלכתיים-ערביים

למעט מאוד ערבים ביפו יש תואר אקדמי. המכשולים מתחילים כבר בגן

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

ב-1 בספטמבר כבר לא אהיה מורה. שבעה רגעים מתוך המסע שלי במערכת

גרירת המסעדה, בשבוע שעבר. בלטה בקו הרקיע של נמל אברדין מאז 1976

המסעדה הצפה שהיתה מסמלי הונג קונג טבעה, ועבור התושבים זה סימן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ