ערב הבחירות ברשות, הזהיר עמוס גלעד מהשתלטות חמאס

ראש האגף הביטחוני-מדיני היה אחד הבודדים בישראל שצפה במדויק את השלכות הבחירות בינואר 2006: "הן יהיו חופשיות אך לא יסתיימו בדמוקרטיה. אנו אבודים אם חמאס יהפוך לכוח אמיתי בעזה"

יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן

"הבחירות לרשות הפלסטינית יהיו הרות גורל", הזהיר אלוף (במיל') עמוס גלעד את ארה"ב בסוף ספטמבר 2005 - כארבעה חודשים לפני הבחירות שהובילו לניצחון החמאס. גלעד, ראש האגף הביטחוני-מדיני במשרד הביטחון, אמר את הדברים בשיחה עם אליזבת דיבל, פקידה בכירה במחלקת המזרח התיכון של משרד החוץ האמריקאי. דיווח על כך נשלח משגרירות ארה"ב בתל אביב ב-21 בספטמבר, זמן קצר לאחר נסיגת צה"ל מעזה וביצוע תוכנית ההתנתקות.

דברים אלה של גלעד מראים כי הוא היה אחד הפקידים הבודדים בישראל שהעריכו נכונה ומבעוד מועד את משמעות הבחירות הרשות הפלסטינית. לאחר הבחירות אמרו מומחים בישראל כי התוצאות הפתיעו אותם. התקשורת דיווחה כי גורמי המחקר בקהילת המודיעין של ישראל לא העריכו נכונה את הצפוי. הערכת המודיעין היתה שהחמאס אכן יגביר את כוחו ויזכה בשיעור נכבד של הקולות, אך לא שיזכה בניצחון של יותר מחמישים אחוזים.

הפתעה זאת נבעה בין השאר מהשאננות שהפגינה ישראל כלפי הבחירות ומכך שבממסד הביטחוני הישראלי ובממשלה לא תפשו את המשמעות ההיסטורית של המהלך. אולם, אפשר לייחס אדישות זו גם לחשש שמא ישראל תוצג כמי שמתנגדת לרצון הפלסטינים לאמץ ערכים דמוקרטיים. היה גם חשש שכל התבטאות ישראלית שתביע הסתייגות מהבחירות תתפרש כביקורת על ממשלו של הנשיא האמריקאי ג'ורג בוש, שהטיף לדמוקרטיזציה בעולם כולו ובמזרח התיכון בפרט.

"אין לי ספק שהבחירות יהיו חופשיות, אך הן לא יסתיימו בדמוקרטיה", העריך גלעד, "משום שיו"ר הרשות מחמוד עבאס כבר הכריז בפומבי כי הוא לעולם לא יפרק את תשתיות הטרור". לדברי גלעד, "לחמאס יש סבלנות. ראשית הם יזכו בכארבעים אחוזים מהקולות בבחירות", העריך גלעד. "בכך יפגינו את כוחם אך לא ייאלצו לשאת באחריות לשלטון. הם יפריחו הבטחות (לקראת הבחירות) כדי לנצח ולשלוט בעיריות. יש להם תוכנית להשתלט על שכם ועל כל התפקידים הבכירים שם. הדבר יעניק להם עוצמה בלתי רגילה. אחר כך הם יכינו את הרחוב הפלסטיני כדי שתסכוליו יתפרצו".

במברק נכתב עוד כי "גלעד הודה שאינו בטוח שממשלת ישראל נתנה את תשומת לבה לבחירות הפלסטיניות ולמשמעותן", והדגיש ש"אנחנו אבודים (השתמש בביטוי - We are doomed י"מ) אם חמאס יהפוך לכוח אמיתי ולחלק מהתהליך הפוליטי, במיוחד אם הרשות הפלסטינית תמשיך להיות חסרת אונים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ