אביגדור ליברמן: המטאור הפוליטי שהפך לחשוד, ולא חדל להתנגח עם חוקרי המשטרה

לאורך השנים הצליח שר החוץ להתקדם במערכת הפוליטית, חרף התנהלותו השנויה במחלוקת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

כתב האישום שיוגש נגד ליברמן בכפוף לשימוע הוא כנראה המכשול המשמעותי הראשון בדרכו של המטאור הפוליטי אביגדור ליברמן. לאורך השנים, הצליח שר החוץ להתקדם במערכת הפוליטית, חרף התנהלותו השנויה במחלוקת.

ליברמן, בן 53, עלה לארץ בשנת 1978. הוא החל את פעילותו הפוליטית בהסתדרות העובדים הלאומית ומשם עבר לליכוד והיה למנכ"ל התנועה. בקדנציה הראשונה של בנימין נתניהו כראש ממשלה, היה ליברמן מנכ"ל משרד ראש הממשלה ונחשב לאיש סודו ולמקורבו של נתניהו. ב-1999 הקים את מפלגת ישראל ביתנו, שבהמשך התאחדה לגוש ימני תחת השם "האיחוד הלאומי-ישראל ביתנו". בבחירות האחרונות, כשהתמודדה לבדה, הפכה מפלגתו למפלגה השלישית בגודלה בישראל עם 15 מנדטים.

עד היום כיהן ליברמן בממשלות אולמרט ונתניהו כשר התשתיות, שר התחבורה והשר לנושאיםאסטרטגיים. דמותו של ליברמן הפכה, בפרט מאז מינויו לשר החוץ, לסדין אדום בקרב השמאל. ליברמן מצדו טורח רבות כדי לקדם את הדימוי הכוחני שלו - החל מחוקים שהוא וחברי סיעתו מקדמים, ועד להתבטאויות יוצאות דופן עבור שר חוץ.

כך למשל הוא הביך כמה פעמים את ראש הממשלה באמירות על כך שישראל אינה מחויבת לתהליך אנאפוליס, או כאשר הציג באו"ם את תוכניתו לחילופי שטחים וטען ש"הסכם שלום כולל בשנים הקרובות אינו ריאלי". ליברמן גם נודע בזכות אמירותיו הקשות נגד הח"כים הערבים והצעות החוק השנויות במחלוקת שלו ושל חברי סיעתו. כך, למשל, ההצעה לחקור את ארגוני השמאל, שנתפסת כמקרתיסטית ואפילו פשיסטית.

לא תהיה זו הפעם הראשונה שליברמן מגיע לבית המשפט. ב-2001 הוא הורשע במסגרת עסקת טיעון בתקיפת ילד שהכה את בנו. במסגרת עסקת הטיעון הוא חויב לשלם קנס של 7,500 שקלים ו-10,000 שקלים פיצויים לילד.

ליברמן זוקף לעצמו לא מעט התבטאויות שנויות במחלוקת, ובפרט כאלה הנוגעות למשטרה ולחקירותיו. בשנת 1997, לאחר שנחקר בפרשת בר און-חברון, אמר כי "הממסד ישראלי עושה עכשיו גול עצמי. אני יכול לעשות פרפראזה - כמה שיותר כתבי אישום, כך יותר מנדטים".

ליברמן ניצל במהלך הקריירה הפוליטית שלו, כמעט כל הזדמנות לתקוף את מערכת אכיפת החוק. הוא טען כי מאז שהתמנה למנכ"ל משרד ראש הממשלה בשנת 1996, היה נתון תמיד בחקירה כלשהי - חקירות שנועדו, לטענתו, לחסל אותו פוליטית.

במאי 1999 המליצה המשטרה להעמיד אותו לדין בעקבות התבטאויות שפורסמו ב"ידיעות אחרונות" שבהן גידף את ראשי אגף החקירות. ליברמן צוטט באומרו כי ראשי אגף החקירות הם "גזענים אנטישמיים" וכי "מקומם בבית הסוהר ולא בתור סוהרים". התיק נסגר על ידי הפרקליטות.

"המשטרה והפרקליטות מנהלות נגדי מסע ציד, תוך סחיטה באיומים", אמר במסיבת עיתונאים שכינס לפני כשלוש שנים, בה האשים את המשטרה בהדלפות מחקירותיו ושיתוף פעולה עם התקשורת. ליברמן טען אז כי החוקרים סוחטים באיומים נחקרים שנשאלו בעניינו, במטרה להפלילו: "אני לא מוכן להיות פוליטיקאי על-תנאי שכל רגע אפשר לעשות לו סיכול ממוקד", אמר.

ביולי 2008 עתר ליברמן לבג"ץ בדרישה להורות ליועץ המשפטי לממשלה דאז, מני מזוז, לקבל החלטה בענינו. העתירה נפתחה במילים "לא היה כדבר הזה בתולדות מדינת ישראל". באוגוסט 2009 המליצה היחידה הארצית לחקירות הונאה להעמיד את ליברמן לדין. הוא הגיב בביטול: "אם החשדות היו מבוססים, החקירה לא הייתה נמשכת למעלה מעשור".

לפני כשנה, תקף ליברמן שוב את המשטרה בעקבות פרסום החשדות לפיהם קיבל מהשגריר לשעבר במינסק, זאב בן-אריה, מידע חסוי על החקירה הפלילית נגדו. הוא האשים את החוקרים בהדלפת פרטי החקירה "כדי להפעיל לחץ על מערכת המשפט ולייצר דעת קהל עוינת".

לאורך השנים, סירב ליברמן להתייחס בפומבי לחשדות נגדו. "הוזהרתי עשרות פעמים שאסור לי להתייחס לחקירה ואני לא יכול לדבר ולהתווכח, ומצד שני, (במשטרה) עובדים קשה כדי ליצור מצג שווא". במערכת אכיפת החוק דחו את טענותיו ואמרו כי התנהלותו של ליברמן היתה אחד הגורמים העיקריים להתמשכות החקירה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ