ויקיליקס | בהולנד זעמו אחרי ביקור ליברמן: "ככה מאבדים ידידים"

"הוכינו בתדהמה", כך הגדירו בהולנד את התנהגות שר החוץ בביקור במדינה ב-2009. הדברים נחשפו בתיק הישראלי של ויקיליקס

יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן

דצמבר 2009

מאת: שגרירות ארה"ב בהאג

אחד המסמכים שהופיעו בתיק הישראלי של מסמכי ויקיליקס יכול ללמד דבר או שניים על האופן שבו מנהל שר החוץ, אביגוד ליברמן, את יחסי החוץ של מדינת ישראל.

"הוכינו בתדהמה" ו"זוהי דוגמה כיצד לאבד ידידים" - כך הגדירו פקידים הולנדים בכירים את התנהגותו של ליברמן בביקורו בהולנד בדצמבר 2009. הדברים מופיעים במברק שכתבה שגרירות ארצות הברית בהאג על סמך שיחות של נציגיה עם עמיתים הולנדים. "ביקורו של שר החוץ ליברמן היה מפגן של איך להרגיז אנשים ולאבד ידידים", נכתב במברק, המתאר כיצד ליברמן "דיבר לאורך 20 דקות ברציפות בלי להניח לפרהאחן (שר החוץ של הולנד לשעבר) הזדמנות לקיים דו-שיח והחלפת דעות".

כשסוף כל סוף הצליח השר המארח לשאת את דברו הוא אמר לליברמן: "אתם זקוקים לידידים" והדגיש את ידידותו שלו לישראל, אך אמר כי "הולנד לא תוכל להגן על ישראל בלי שזו תבצע צעדים" שיסייעו להצדיק את התמיכה בה.

ההולנדים התרשמו כי הפעם ליברמן היה "בשליטה מוחלטת" של השיחה וכי סגנו דני איילון ופקידים נוספים שתקו לכל אורכה. המברק מציין עוד, כי אבחנה זו של ההולנדים נעשתה על רקע העובדה שבפגישה קודמת של שר החוץ ההולנדי עם ליברמן בירושלים "ליברמן נראה מתוסכל" והניח לצוותו לדבר.

לצד התדהמה, זעם שר החוץ ההולנדי על שליברמן לא טרח בעת ביקורו, וגם לא לאחר מכן בשיחת הטלפון שהתקיימה בין השניים, ליידע אותו על התכנית לבנות יחידות דיור חדשות בשכונת גילה שמעבר לקו הירוק בירושלים.

בשיחה עצמה בין שני שרי החוץ, "ליברמן לא הפגין שום תזוזה בעניין ההתנחלויות והשלום, היה פסימי וציני לגבי כל פלסטיני, כולל מחמוד עבאס, וטען כי הכדור נמצא במגרש הפלסטיני משום שהבעיה אינה אצלנו".

שר החוץ של ישראל גם הפגין חוסר אמון כלפי טורקיה, והעריך כי "ההתקרבות בין טורקיה לאיראן ולסוריה היא חלק מהתכנית לחלק את עיראק לאחר שהאמריקאים יעזבו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ