מחשש לנסיגה אפשרית בגדה, המתנחלים נערכים להיאחז בשטחים שיפונו

נאומו המתוכנן של נתניהו הכניס את הנהגת המתנחלים לתזזית. מחוץ לאיתמר השתתפו אתמול דניאלה וייס, הרב דב ליאור והרב משה לוינגר בהקמת מאחז, והצעירים הרדיקליים כבר מתכננים כיצד ימנעו פינוי בכוח

חיים לוינסון
חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים לוינסון
חיים לוינסון

500 איש לבושים בחולצות לבנות התכנסו אתמול על הגבעות שממול איתמר, להקים יישוב חדש בארץ ישראל שיענה לשם "רגב". דניאלה וייס, הרב דב ליאור והרב משה לוינגר הקשיש והחולה נאמו. הצעירים הקימו אוהל, וחומה מתל של אבנים. שוטרי מג"ב צפו בהם משועממים.

הניסיון מלמד שרגב, כשאר המאחזים שהקימה דניאלה וייס, לא יהפוך להיות יישוב של ממש. או שיפונה ויוקם וחוזר חלילה או שיינטש בתוך זמן קצר. אך חשיבותו של האירוע היה במתחולל כעת בקרב המתנחלים, לקראת הניסיון של הפלסטינים להכריז באופן חד-צדדי על הקמת מדינה בספטמבר הקרוב.

מאז תום ההקפאה, שקטו ראשי המתנחלים. הקמפיינים שעשו לפיטורי שר הביטחון אהוד ברק ושחרור מכרזים לבנייה בגושי ההתיישבות לא עוררו הד נרחב ונגנזו. כעת, כשמתרבים הסימנים כי בכוונת נתניהו לעשות קולות של מהלך מדיני בזמן הקרוב, המערכת שוב מתחילה לרתוח.

באותה שעה שבה הוקם המאחז אתמול באיתמר, ערכה המועצה האזורית שומרון הפנינג בתוך תחומי היישוב איתמר, עם מתקנים מתנפחים לילדים ושאר הפעלות. וייס יזמה את האירוע שלה ממול, מחוץ לגדר, כדי לאותת שהיא ותומכיה, מעטים במספר אך נחושים ברוחם, אינם חלק מהמערכת המבקשת להישאר בתוך תחומי היישובים. "רגב זה לא חלק מאיתמר. זה נמצא מחוץ לגדרות, מערבית לאיתמר, על גבעה שמשקיפה על העיר שכם", אמרה וייס, "מצטרפים אלינו אנשים אידיאליסטיים שחלקם זה דור ההמשך של ההתיישבות וחלקם באים מהערים השונות, אנשים עם רגש חזק מאוד לארץ ישראל".

הזרם הרדיקלי של המתנחלים חושש בעיקר ממהלך של העברת שטחים מ-C ל-B ול-A, כפי שפורסם ב"הארץ". אם כוונה זו תהפוך למהלכים ממשיים בשטח, יש כוונה נרחבת של צעירים לצאת ולהשתלט על שטחים אלו, ולמנוע בכוח את פינויים. בחוגים הקיצוניים מבכים לאחרונה את "הפקרת הבקעה". לבד מאורנה קובוס, שהקימה מאחז בבקעת הירדן, בחבל ארץ זה כמעט שאין צעירים או נקודות חיכוך. לפי ההערכות, נתחים נכבדים מהבקעה יועברו לפלסטינים, לטובת קידום מוסדותיהם. בימים האחרונים החלו כמה גורמים לסמן אזורים בעייתיים, במטרה להשתלט עליהם בשעת האמת.

בקרב מועצת יש"ע וראשי המתנחלים, רק בערב פסח הבינו כי בכוונת נתניהו ליזום מהלך משמעותי. נכון לאתמול, המודיעין שברשותם דל. אחד משרי השביעייה, המדליף להם באופן קבוע, ממלא פיו מים. ספק אם נגזר עליו לשמור על שתיקה, ספק אם הוא יודע בעצמו מה נתניהו מתכוון לעשות. יותר משראשי המתנחלים חוששים מהקמת המדינה החד-צדדית, הם חוששים שנתניהו בלחצו יעניק לפלסטינים מחוות שלא חלמו לקבל. בהתייעצויות של הימים האחרונים, הוחלט להפעיל את חברי הכנסת של הליכוד וחברי המרכז ללחץ מסיבי על נתניהו, שלא להתחייב לדברים שלא יצאו לפועל. בכיר במועצת יש"ע הגדיר את מושב הקיץ הקרוב כמושב מכריע עבור ממשלת נתניהו. זה המושב שבו יוכרע לאן פניו של נתניהו, לבחירות או לסיום הכהונה. לדבריו, זה הזמן להפעיל לחץ מסיבי על ראש הממשלה - כמו הלחץ שהופעל ומנע את המשך ההקפאה למרות הכוונה לעשות כך מלכתחילה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ