תמיהות במערכת הביטחון על מינוי בכיר מכהן במוסד למתאם המשא ומתן

גורמי ביטחון: המינוי - פיצוי על אי קידומו במוסד

יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן

מינוי דוד מידן לנציג ראש הממשלה למשא ומתן עם חמאס לשחרורו של גלעד שליט מעורר תמיהות במערכת הביטחון. זו הפעם הראשונה שלתפקיד זה מתמנה אדם שמכהן בתפקיד רשמי במוסד. כל נושאי המשרה בעבר היו יוצאי מערכת הביטחון, אנשי שב"כ, מוסד, צה"ל או עורכי דין שאינם אנשי המערכת. בשב"כ, במוסד ובאמ"ן יש אמנם יחידות או נושאי תפקידים המטפלים בנושא, אך שמם אינו מתפרסם והם רק מסייעים למי שנושא בתפקיד נציגו של ראש הממשלה, המשמש בעצם חלון הראווה למערכת שמצויה מאחורי הקלעים. משום כך תמוה עוד יותר המינוי הנוכחי, בין היתר בשל העובדה שאסור לפרסם את שמם ותמונתם של מי שעובדים במוסד ובשב"כ, למעט העומדים בראש הארגונים.

מקורות במערכות המודיעין והביטחון מסרו שני הסברים אפשריים למינוי: האחד כי התפקיד נועד להעניק למידן פיצוי לאחר שנרמז לו על ידי ראש המוסד תמיר פרדו כי הוא לא ימונה לסגנו, כפי שקיווה מידן. האפשרות השנייה היא כי התפקיד נועד דווקא כדי לשמור אותו בארגון ולמנוע את פרישתו, כדי שיוכל להתמודד בבוא הזמן על תפקיד הסגן ומשם אף על ראשות המוסד. כך או כך, נראה כי הסגן הנוכחי, ר', ימשיך בתפקידו עד לקיץ 2012 ואז, כך אומרים במוסד, יחליף אותו י', ראש אגף צומת העומד לצאת לחופשת לימודים.

דוד מידן היה עד לאחרונה ראש אגף תבל במוסד, האחראי על קשרי הארגון עם ארגוני ביון ברחבי העולם ועם מדינות שאינן מקיימות קשרים דיפלומטיים עם ישראל. את מרבית שנותיו במוסד עשה מידן כ"ערביסט", ושירת כקצין איסוף (קצ"א) באגף צומת האחראי על איתור, גיוס והפעלת סוכנים. במהלך הקריירה שלו עמד מידן בראש כמה שלוחות של המוסד בחו"ל והיה אחראי על הפעלתם של כמה קציני איסוף. הוא הגיע למוסד לאחר שירות צבאי ביחידה 8200 של אמ"ן.

על כישוריו ותכונותיו של מידן יש מחלוקת בקרב יוצאי מוסד שהכירו אותו מקרוב. אחדים מהם משבחים את יכולותיו כאיש מקצוע, גם בהיותו בצומת וגם אחר כך כראש תבל. מצד שני יש כאלה שמזכירים כי בעברו, במיוחד כראש שלוחה, נקלע לעימותים עם הכפופים לו וגם עם הממונים עליו.

בכל מקרה, תמוהה גם העובדה כי חגי הדס, ששימש נציג ראש הממשלה למשא ומתן בעניינו של שליט, החליט לפרוש מתפקידו לאחר פחות משנתיים. הדס הסביר את פרישתו מסיבות אישיות ומשפחתיות, אבל נראה גם כי הגיע למסקנה שאין ביכולתו לקדם את המשא ומתן ולהביא לביצוע המשימה וזאת בשל עמדתו התקיפה של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שאינו מוכן להיענות לדרישות החמאס, כמו קודמו אהוד אולמרט.

משום כך נראה כי יותר משצריך מנהל משא ומתן ראוי כמו דוד מידן, יש צורך בהכרעה של ראש הממשלה, של הקבינט ומליאת הממשלה. ברור כי החמאס לא יסכים להגמיש את התנאים שנקבעו כבר וסוכמו בעזרת תיווך מצרי וגרמני כבר בתקופת כהונתו של קודמו של חגי הדס, עופר דקל. לפי תנאים אלה, ישראל תשחרר 425 מחבלים ובהם כאלה שהיו מעורבים בפיגועים הקשים ביותר ובנוסף לכך, תשחרר את מרואן ברגותי, אחד ממנהיגי הפתח, ואת אחמד סעדה, מנהיג החזית העממית. סלע מחלוקת נוסף הוא התנגדות ישראל לכך שתושבי הגדה שישוחררו יחזרו לבתיהם. ישראל דורשת כי יועברו לעזה או לחו"ל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ