אירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה נפתחו הערב (ראשון) ביד ושם בירושלים, בטקס המרכזי בו השתתפו נשיא המדינה שמעון פרס וראש הממשלה בנימין נתניהו. מחר ב-10 בבוקר תשמע צפירת דומייה ויחל טקס הנחת הזרים ביד ושם. במקביל ייערך בכנסת מעמד הקראת שמות הנספים "לכל איש יש שם".

נשיא המדינה וראש הממשלה, הקדישו חלק נרחב מנאומיהם לאיום האיראני. נתניהו אמר כי "לקחי השואה צריכים לשמש לנו מצפן ומפה בהמשך דרכנו". הוא הוסיף כי "הלקח הראשון והחשוב ביותר הוא שאם מישהו מאיים להשמיד אותנו - אל לנו להתעלם מאיומיו. בל נטמון ראשנו בחול, בל נבטל את האיום במילות לעג וזלזול. האם העולם למד לקח זה? ספק בעיני. האם אנחנו למדנו אותו? אני מאמין שכן".

נתניהו, התייחס בפתח דבריו למותו של השופט משה לנדוי, "משופטיו של הצורר אייכמן". הוא סיפר על הרושם הרב שהותיר עליו משפט אייכמן, אותו ניהל לנדוי. לדבריו, המשפט "חשף אותנו בעוצמה בלתי רגילה לזוועות השואה ולא פחות לסיפורם של הניצולים. משנה לשנה פוחת לצערנו מספרם של ניצולי השואה אבל בד בבד גוברת ההערכה שלנו לגבורתם, לתרומתם לתקומה וכן הצימאון לשמוע את סיפורם", אמר ראש הממשלה.

טקס יום הזיכרון, הערב ביד ושם. תצלום: דניאל בר און

ראש הממשלה הוסיף כי היום "קמים עלינו צוררים חדשים ובעודם מכחישים את השואה הם קוראים להשמדת עמנו - איראן וגרורותיה חיזבאללה וחמאס קוראים בגלוי להשמדת העם היהודי". הוא הוסיף כי "האיום על קיומנו אינו תיאורטי וחובה לעצור אותו". נתניהו דרש מהעולם לגנות את איראן ובעת ובעונה אחת אמר כי אחד מלקחי השואה הוא ש"אי אפשר להפקיד את גורלנו בידי אחרים. ידע העולם כולו שכשעם ישראל וצה"ל אומרים לעולם לא עוד - אנו מתכוונים לכל מילה", אמר ראש הממשלה.

פרס: ישראל היא בגדר נס

נשיא המדינה שמעון פרס, ראשון הנואמים בטקס, התייחס גם הוא לאיום האיראני וקרא למדינות העולם למנוע מאיראן השגת נשק גרעיני. "גם לאחר השואה קיים עדיין משטר שראשיו מכחישי שואה ומסיתי שואה. זה צריך לעורר חלחלה בקרב כל אדם, וזעזוע בכל מצפון. הצמרת הפנאטית של איראן היא סכנה לעולם כולו. לא רק איום על ישראל. היא סכנה לכל בית, בכל אתר. סכנה אמיתית לגורל האנושות. מדינות העולם הכריזו שהן לא ישלימו עם נשק גרעיני בידי איראן. הן עומדות עכשיו במבחן התחייבותן", אמר הנשיא.

פרס הדגיש בנאומו כי "היינו לבדנו. ללא מדינה משלנו. מפציצי בעלות הברית שחלפו מעל אושוויץ-בירקנאו לא הטילו ולו פצצה אחת על מתקני הרצח ההמוני. השואה קבעה סופית, שאין תחליף לבית משלנו. אין ממלא מקום לצבא הגנה לישראל. היום הקימונו בית משלנו. היום יש לנו צבא מעולה שהעולם למד לכבדו. יש לנו משטר דמוקרטי היודע להתגונן כראוי ולשחר שלום כדרוש. זו תשובתנו לצורר. לכל צורר".

הנשיא סיים את דבריו בפנייה לאזרחי המדינה כשאמר כי "ישראל היא בגדר נס. מפני שניצולי השואה שבאו מהתופת המחרידה היו לבוני גאולה". לדבריו, "מחר תתעורר ישראל ליום חדש: אוטובוסים ייסעו, גברים ונשים יצאו לעבודה, חיילינו יתייצבו בעמדותיהם וילדים ילכו לבתי הספר. הזיכרון יישמר. הבנייה וההגנה יתעצמו ועמם גם היכולת הנפלאה שלנו לקוות ללא הפסקה. ליצור גם בכאב. לצפות ליום אביב - בימות סגריר. להאמין בתום שעולם טוב יבוא לנו. לשכנינו. לכל אדם באשר הוא אדם. נצח ישראל לא ישקר. והאדם ינצח".

מדי שנה הולכים לעולמם 12,800 ניצולי שואה

ערב יום השואה חיים בישראל כ-204 אלף ניצולים והשנה הוא עומד בסימן: "שברי זיכרון - הפנים שמאחורי המסמכים, החפצים ותצלומים". לקראת יום הזיכרון לשואה הכריזו ביד ושם על מבצע לאומי לאיסוף מסמכים, תעודות, יומנים, תצלומים, חפצים ויצירות אמנות מתקופת השואה הנמצאים בידיהם של אנשים פרטיים בארץ.

במוסד קוראים לאזרחים פרטיים לתרום את החפצים שברשותם כדי שיתועדו וישומרו לדורות. בנוסף יועלה השנה "קיר זיכרון וירטואלי" שיופעל באתר פייסבוק. הציבור יוכל להנציח שמות של נספים בקיר וכל שם יקושר למידע שיש על אותו קורבן במאגר השמות הדיגיטלי של יד ושם.

לפני כמה חודשים הצליחו להגיע ביד ושם לארבעה מיליון שמות נספים מתוך ששת המיליונים. השמות נאספו מתוך דפי העד שנמסרו ליד ושם, מסמכים גרמנים ומסמכים של בעלות הברית וכן מתוך מקורות שונים כמו, למשל, מצבות וקירות זיכרון בבתי כנסת, הקדשות לספרי קודש שמנציחים נספים ועוד. המאמץ לאיתור שמות נוספים נמשך. על פי הערכת דו"ח מכון ברוקדייל, מדי שנה הולכים לעולמם בממוצע כ-12,800 ניצולים ועד 2015 יירד מספר הניצולים ב-30% ל-145 אלף ניצולים. בשנת 2025 יהיה מספר הניצולים 48 אלף בלבד.

ברחבי הארץ יתקיימו הערב ומחר טקסים רבים, בין השאר בתיאטרון הקאמרי בתל אביב, שם יוקראו קטעים ותוצג תערוכה, ובתיאטרון היידשפיל שם תתקיים עצרת בסימן 50 שנה למשפט אייכמן. בתיאטרון תמונע יתקיים טקס אלטרנטיבי במהלכו יעלו בזה אחר זה אמנים, אנשי רוח, עיתונאים ומוזיקאים בכדי לדבר מנקודת מבטם האישית על השואה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ