שר הביטחון אהוד ברק: איראן לא תשתמש בפצצת גרעין נגדנו

בראיון ל"הארץ" אומר שר הביטחון: "יכולנו לשחרר את שליט ב-2008", ומתייחס לדימויו: "אני לא יותר אמיד מביבי ולא יותר נהנתן מאולמרט"

גידי וייץ
גידי וייץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גידי וייץ
גידי וייץ

שר הביטחון אהוד ברק יוצא נגד זריעת הבהלה בציבור בנושא הגרעין האיראני.

רק השבוע התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו לאיראן כשאמר כי "קמו עלינו צוררים חדשים". בשנים האחרונות השווה נתניהו כמה פעמים את מרוץ החימוש האיראני למרוץ החימוש של הרייך השלישי. "איראן היא גרמניה, ואחמדינג'אד במרוץ חימוש גרעיני", הכריז נתניהו והשווה את המצב ל-1938.

בראיון שיתפרסם מחר במוסף "הארץ" מותח שר הביטחון ביקורת על האנלוגיה: "אני לא אוהב את ההשוואה ל-1938. אני לא חושב שזה אותו הדבר, כי מה המסקנה בזה? מה היה צריך לעשות יהודי שהיה בגרמניה ב-1938? על פי המסקנות בדיעבד, הוא היה צריך להסתלק משם. אני חושב שההפך נכון פה. אני לא רוצה להסתלק משום מקום".

אתה חושב שאם תהיה לאיראנים פצצה הם לא יזרקו אותה?

"לא עלינו ולא על שכן אחר", מפתיע ברק, "אבל אני לא חושב שמישהו יכול להגיד באופן אחראי שהאייתוללות האלה, אם יש להם נשק גרעיני, זה דבר שאפשר לסמוך עליו. אני לא חושב שהם יעשו משהו כל זמן שהם בחושיהם המלאים, אבל להגיד שמישהו באמת יודע ומבין מה קורה עם הנהגה כזאת, שיושבת בבונקר בטהראן וחושבת שהיא הולכת ליפול עוד כמה ימים, והיא מסוגלת לעשות את זה? אני לא יודע מה היא עושה".

"אני לא חושב במונחים של פאניקה", ממשיך ברק, "מה קורה עם פקיסטאן, יש שם איזה melt down (קריסה) פוליטי, וארבע פצצות מגיעות לאיראן. אז מה? אז מתייצבים בלוד? סוגרים את המדינה רק כי קיצרו להם את הדרך? לא. אנחנו עדיין הכי חזקים במזרח התיכון".

ברק מעריך כי השלטון האיראני ייפול במוקדם או במאוחר: "אני חושב שאנחנו רואים את תחילת הסוף של הדיקטטורות בעולם הערבי, כולל זו האיראנית". ביחס להתפתחויות במצרים אומר ברק: "אני לא חושב שהסכם השלום בסכנה מיידית, או שצפויה לנו עוד פעם חוויה כמו ב-73' איתם, זה רחוק מאוד. אני לא יודע מה יקרה בסוריה. אני חושב שסוריה בסכנה שהמשטר ייאבד את השליטה".

בהתייחסו לחייל החטוף גלעד שליט אומר ברק כי לעניות דעתו, "היה אפשר לשחרר את שליט לפני שלוש שנים. אולמרט טעה אפילו ביצירת המבנה של העסקה. עקבתי כראש אמ"ן אחרי עסקאות קודמות. אנחנו מעולם לא נתנו לצד השני לקבוע שמות".

ביחס לטענת המתנגדים לעסקה עם החמאס שתכלול שחרור מחבלים עם דם על הידיים לגדה, משמיע ברק עמדה מתונה: "חלק מהאנשים שטוענים בלהט שהמשוחררים ירצחו אנשים, מאמינים בזה באמת. אני לא יכול להגיד לך בביטחון שאף אחד לא ירצח. אני אומר שבפועל, העובדה היא שאנחנו נמצאים בתקופה הכי שקטה זה זמן, למרות שמשוחררי העסקאות הקודמות נמצאים בגדה המערבית. זה תמיד עניין של קונטקסט".

ברק טוען כי ממשלת ישראל חייבת ליזום מהלך מדיני מרחיק לכת לקראת הכרת האו"ם במדינה פלסטינית בגבולות 67', כדי לא להידחק בעתיד לפינה שבה מצאה עצמה דרום אפריקה בשנות האפרטהייד.

אנחנו בקיפאון מדיני שנמשך כבר שנתיים. האם אתה, במקום נתניהו, היית הולך על יוזמה מדינית מוקדם יותר?

"אני מזמן הייתי הולך. אין לי שום דיסוננס עם זה. ממשלה בראשותי, או בראשות דן מרידור, או בראשות פרס, היתה עושה את זה מזמן".

עם זאת, ברק מותח ביקורת על תוכנית השלום החדשה של נשיא המדינה, הכוללת השארת התנחלויות בשטח הפלסטיני: "הוא כבר התחיל להגג על האפשרות שחלק מההתנחלויות יישארו. למה? כי זה איזה רעיון מבריק? לא, כי זה פרס, זה נראה לו כרגע שזה מה שעוזר לו לנווט את דרכו במסגרת הצורך לגלוש תמיד על הגל. זה לא ריאלי".

בראיון מתייחס ברק בהרחבה לדימויו הציבורי, שנמצא בחודשים האחרונים בירידה ניכרת, בין השאר בשל העובדה שנתפש כנהנתן: "אני לא יותר אמיד מביבי נתניהו או מאריק שרון. אני לא מרגיש שאני יותר נהנתן מאהוד אולמרט, או מיצחק רבין או משמעון פרס".

אתה מיליונר?

"מה זה מיליונר? בשקלים בטח. גם בדולרים. מה זה מיליונר? אני לא טייקון ולא כלום. אבל האם הרכוש שלי הוא כמה מיליוני דולרים? ברור שכן. הדירה הזאת לבד. ואני לא מתבייש בזה. במשך חמש-שש שנים לא הייתי איש ציבור. אז יש אנשים שיגידו ?אנחנו לא מקבלים. אזרח שלא חי כמו לובה אליאב, לא מקובל עלינו, הוא לא יכול להיות מנהיג'. בוא נעמיד את זה במבחן המעשה. אני אומר לך, תסתכל על נשיאי ישראל בדור האחרון ותמצא לי את זה שלא היה נהנתן ולא נסע במטוסים פרטיים, ולא שתה קוניאק טוב. לא תמצא".

ברק ניתח את הגלגולים השונים שעוברת דמותם של מנהיגים פוליטיים בתודעה הציבורית: "אני לא רוצה להתווכח עם חוסר הזיכרון הציבורי. רבין לא היה מה שמתארים אותו. הוא לא היה איש שלום כזה והוא תיעב את ערפאת. על רבין לא אמרו שהוא שיכור? שהוא נהנתן? שהוא לא ישר? הכל, מה שאתה רוצה. הכל. זה עבר, זה הזדכך, זה קיבל איזה ממד אחר של הסתכלות לאחור על רקע נסיבות הירצחו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ