עמירה הס
עמירה הס

פדל תמימי, בן 52, נהג מונית ואב לתשעה ילדים, מוחזק במעצר כבר שבועיים על סמך טענת חייל - ששבוע קודם למעצר יידה עליו תמימי אבנים ואחת מהן פגעה ברגלו. חוקר משטרתי לא בירר את האליבי שמסר תמימי, משום שמספר הטלפון שניתן לו הוא של חברת הסלולר הפלסטינית וטנייה והוא לא יכול היה להתקשר למספר זה מהטלפון שברשותו.

אי לכך הורה השופט הצבאי, רס"ן אברהם איינהורן, לעצור את תמימי עד תום ההליכים. הדיון בערעור על המעצר, שהגיש עו"ד לימור גולדשטיין, אמור היה להתקיים ביום רביעי שעבר אך נדחה ליום ראשון.

ביום שישי, 22 באפריל, לפנות הצהריים, עמד החייל יצחק דהן מגדוד רותם בגבעתי במחסום נייד בכניסה לכפר נבי סאלח, מצפון מערב לרמאללה. במקום עבר פדל תמימי במוניתו. דהן החליט לעצרו לאחר שזיהה אותו לדבריו בוודאות, כמי ששבוע קודם לכן יידה אבנים עליו ועל חיילים אחרים בתוך הכפר.

דהן, שפלוגתו מוצבת בבסיס ליד התנחלות חלמיש, אמר לחוקר המשטרתי רס"מ יוסף בן ארוש, שב-15 באפריל נכנס עם חיילים אחרים לכפר, שיש בו מדי יום שישי "הפגנות והפרות סדר", כדי "לטפל באירועים". דהן סיפר שהיה "לוחם ראשון בטור השמאלי" בשני טורי החיילים שצעדו בכפר ושילדים יידו עליהם אבנים וברחו לוואדיות. לדבריו, שם לב במיוחד לאדם מבוגר שיידה אבנים.

הוא סיפר לחוקר: "ראיתי את הבחור זורק אבנים במשך כשלוש דקות ויידוי האבנים היה בצורה נמרצת, של עשרות אבנים. וראיתי שאחת האבנים שזרק פגעה בי ברגל אבל לא נגרם לי נזק ולא הייתי צריך לקבל טיפול רפואי על זה". לדבריו, לא התקיים "מרדף" אחר המבוגר משום שהודיעו להם בקשר לצאת מהכפר.

דהן אמר עוד לחוקר שכאשר התבונן במבוגר המיידה אבנים ממרחק כ-30 מטר, זיהה אותו גם מראיונות ביוטיוב באינטרנט. "שם רואים אותו מדבר על המצב בכפר והוא מגיע להפגנות עם מסכת האב"כ שלו... ולכן אני בטוח במאה אחוזים שאני לא טועה כי בראש שלי עברה מחשבה שהוא מתראיין על האירועים ובפועל הוא זה שזורק את האבנים לעברנו".

החוקר המשטרתי בן ארוש, ששמע את דהן, חקר את תמימי. תמימי אמר לחוקר שמעולם לא התראיין לאינטרנט או לתקשורת. תמימי סיפר שעבר לא מזמן התקף לב, אושפז לשלושה שבועות "ולא כדאי לי לזרוק אבנים". אחד מבניו עצור על יידוי אבנים, סיפר. עוד אמר שלפני כחודש וחצי קנה מונית, וביום שישי ה-15 באפריל היה בשעה שש ברמאללה. הוא מסר לחוקר שני מספרי טלפון, של שני נהגים עמיתים, שיוכלו לאמת את דבריו.

החוקר ציין בכתב שמספר אחד שהתקשר אליו לא היה זמין, ולשני "לא ניתן להתקשר" כי זו "רשת וטנייה" (חברת טלפון סלולרי חדשה יחסית).

לאחר שישה ימים במעצר הובא תמימי לפני השופט איינהורן בבית המשפט הצבאי בעופר, להקראת כתב האישום. דהן ובן ארוש הם שני עדי התביעה. עו"ד גולדשטיין, ממשרד גבי לסקי, טען שתשתית הראיות דלה ביותר ושהחקירה היתה רשלנית ופגומה. עוד אמר שבזמן אמת לא הוגשה תלונה ואין כל תיעוד של הפגיעה בחייל, ושלא נעשה ניסיון ממשי לחזור ולבדוק את האליבי שמסר תמימי.

עוד ציין גולדשטיין שהחייל טוען שהאיש יידה אבנים על החיילים, אך בה בעת אומר שלא ידוע לו על חיילים אחרים שזיהו אותו מיידה אבנים. גולדשטיין גם הזכיר שלא נבדק ה"יוטיוב" שהחייל טוען שבו מופיע פדל תמימי.

התובע הצבאי, סרן אשחר ארז, ציטט פסיקות קודמות הקובעות ש"יידוי אבנים כלפי כוחות הביטחון, בין אם היתה פגיעה ובין אם לא, במהלך אירוע הפרות סדר, מקיים עילת מסוכנות למעצר עד תום ההליכים".

השופט רס"ן איינהורן, עו"ד אזרחי שגויס למילואים בבית המשפט הצבאי, קבע שבשלב זה עדות החייל עומדת ללא סתירה והוא "אינו רואה בה שום חולשה בזיהוי הנאשם ובעבירה המיוחסת לו". עוד כתב בפסיקתו ש"קשה לקבל את טענת הנאשם שהוא בעל משפחה גדולה, דבר שכנראה לא הפריע לו להשתתף במעשים, כפי שמיוחסים לו בכתב האישום".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ