שב"חית | צב מאצר

אל"מ יאיר קולס, קצין המודיעין של פיקוד מרכז, חתום על צו מעצר מינהלי מלא שגיאות תוכן ומחיקות טיפקס. האם מעצר בלי משפט לשישה חודשים הוא עניין כה פעוט, שאינו מחייב בדיקה של הפרטים?

עמירה הס
שב"חית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמירה הס
שב"חית

זה התחיל במה שחווים עשרות פלסטינים מדי חודש: באישון לילה בעיטות בדלת או צעקות מאחוריה, הבית מוצף חיילים שמכוונים רובים. הפעם הרובים מכוונים לעבר ילדה בת 14 וסבתה בת ה-67, שמתארחות אצל הדודה בת ה-53 ובתה בת ה-22 בביתן באל-בירה. הצעירות סיפרו אחר כך שהחיילים נבחו, כהגדרתן, הוראות, שאלות, איומים.

החיילים באו לעצור את ד"ר אחמד קטאמש, בן 60. ב-1998 הוא שוחרר מחמש וחצי שנות מעצר מינהלי. החשד - בכיר בחזית העממית לשחרור פלסטין ופעילות בארגון - מעולם לא הוכח במשפט. השב"כ נזקק להארכות של צו המעצר המינהלי, כלומר למעצר מתמשך בלא משפט. אפילו לא משפט צבאי, שידוע בוותרנותו המופלגת על עקרונות והליכים נורמטיביים.

מאז שחרורו קטאמש השלים דוקטורט במדע המדינה, והוא מתפרנס מהוראה. הוא המשיך לכתוב ספרים ולפרסם מאמרים נגד הסכם אוסלו, בעד מדינה דמוקרטית אחת, נגד השחיתות ברשות הפלסטינית.

ופתאום - ב-21 באפריל לפנות בוקר, עשרה חיילים בבית, עשרות מסביב. ההוראה: שקטאמש (שהיה אצל אחיו) יתייצב מיד. קטאמש התעקש שהחיילים יבואו אליו, והסביר איך להגיע.

ב-28 באפריל הוארך מעצרו בבית המשפט הצבאי במחנה "עופר". התביעה הצבאית ביקשה 11 יום מעצר. בא כוח התביעה, חוקר המשטרה איציק שמואל, אמר שמדובר בחשד בחברות ובפעילות בחזית העממית. הפרטים - ב"דו"ח הסודי". עוד אמר: "היתה כוונה לעצור את החשוד מעצר מינהלי ולאור התפתחות הוחלט בשלב זה לבקש את הארכת מעצרו לצורך חקירה... החקירה היא דומיננטית ובהתאם להתפתחויות יוחלט אם לחקור את החשוד או לא".

קטאמש התנגד להגדרתו כ"חשוד". הרי מדובר בדעות שהוא מביע בגלוי ולכן נעצר, אמר. אם יהיה משפט - הוא יהיה פוליטי, לא ביטחוני. השופט, סא"ל שמואל קידר, קבע שב"חומר הראיות שנצבר עד כה... אין עדיין כל ממש שיש בהם כדי להצדיק המשך מעצר, אך הוגש על ידי החוקר דו"ח חסוי מהיום אשר בו מפורטים חשדות כבדים לפעילות עוינת וכן פעילות החקירה אותה מבקשות הרשויות לבצע". הוא פסק שישה ימי מעצר, עד 3 במאי, חמש אחרי הצהריים.

ב-3 במאי התחיל יום של זיג-זג מערכתי:

בוקר. פקידת רישום בבית הכלא מודיעה לעו"ד מחמוד חסאן מאגודת א-דמיר (לתמיכה באסירים) שקטאמש משתחרר, ולכן אין דיון בהארכת מעצר. הפקידה שבה ומאשרת מידע זה בשתיים אחרי הצהריים (כלומר, "החשדות הכבדים" והחסויים מ-28 באפריל לא העלו דבר).

ארבע אחרי הצהריים. המשפחה מחכה לקטאמש במחסום ביתוניא - משם הכניסה / היציאה לבית המשפט הצבאי ולבית הכלא "עופר".

חמש אחרי הצהריים. פקידת הרישום לחסאן: בוא, יש דיון בהארכה כי מתכוונים להוציא צו מעצר מינהלי.

חמש וחצי. חסאן ממהר למחסום ביתוניא. החיילים: לא רשום שום דיון, אין לך רשות לעבור. חסאן מתקשר לתובע צבאי. זה אומר: אין צו מינהלי, אין דיון, קטאמש משתחרר. פקידת הרישום בכלא מאשרת: אין דיון וקטאמש משתחרר. היא מכינה אותו לשחרור.

שבע בערב. פקידת הרישום לחסאן: יש בעיה עם הלקוח שלך. השב"כ ביקש ממני להמתין.

שמונה. פקידת הרישום: השב"כ אומר שיש צו (מעצר מינהלי). ברגע שיגיע, אתקשר.

אחת עשרה בלילה (שש שעות אחרי שפג תוקף הארכת המעצר של קטאמש). פקידת הרישום מודיעה לחסאן שהגיע בפקס צו המעצר המינהלי. על הצו חתום אל"מ יאיר קולס, קצין מודיעין (קמ"ן) של פיקוד המרכז.

ביום רביעי בבוקר מקבל חסאן את הצו, ונדהם: הצו מוגדר "הארכה" של מעצר מינהלי; מתחת לשם העצור, מספר תעודת הזהות שלו ותקופת המעצר, הכתובים בכתב יד, מזוהים סימני מחיקה בטיפקס; שנת הלידה המצוינת שגויה (1952 במקום 1951); בשורה האחת שמתייחסת לעילת המעצר כתוב: "בגין היותו פעיל חמאס המסכן את ביטחון הציבור". בהארכת המעצר נאמר שקטאמש הוא פעיל החזית העממית. איך קפצו מכאן לפעילות בחמאס בצו המעצר המינהלי?

ברור שאיפשהו בפיקוד מרכז נלקח צו הארכה של פלוני, צולם ושופץ ברשלנות מרבית. צה"ל אולי חוסך נייר, אבל האם מעצר לשישה חודשים, בלי משפט, הוא עניין כה פעוט לקמ"ן שאינו מחייבו בבדיקה אלמנטרית של הפרטים?

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "בליל 03.05.11 היה אמור לפוג מעצרו של אחמד מוסא קטאמש, אשר נעצר עד למועד זה לצורכי חקירה. עם זאת, באותו היום נתקבל בידי גורמי הביטחון מידע עדכני, שלא היה ברשותם קודם לכן, שיש בו כדי להסביר על סיכון חמור הנשקף מהעצור. לפיכך הוצא כנגדו צו מעצר מנהלי. הצו נחתם כשהחומר הביטחוני עומד לנגד עיניו של המפקד הצבאי. בשל הבהילות בהוצאת הצו נפלו מספר טעויות בנוסח הצו והן תוקנו בדיעבד".

נס קרה בישראל! מתישהו בין חמש לשמונה, ממש לפני שעמד להשתחרר, התקבל מידע טרי על הסיכון הביטחוני החמור הנשקף מקטאמש.

נ"ב: מיום מעצרו ועד 2 במאי קטאמש נחקר פעם אחת. החקירה נמשכה, הוא אמר לעורך דינו, כעשר דקות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ