ח"כ שלי יחימוביץ' הודיעה כי תפרוש מראשות ועדת האתיקה "לטובת הפריימריז"

בכנסת מעריכים: היו"ר לא תשוב לתפקיד

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

חברת הכנסת שלי יחימוביץ' (עבודה), הודיעה אתמול על פרישתה מתפקיד יו"ר ועדת האתיקה של הכנסת. יחימוביץ' אמרה כי פרישתה היא זמנית, עד לתום הפגרה בשבוע הבא, בשל העומס המוטל עליה לקראת ההתמודדות על ראשות מפלגת העבודה. ואולם, גורמים בכנסת טענו אתמול מנגד כי הסיכויים שהיא תשוב לתפקיד בקרוב אינם גבוהים. זאת בשל הסכסוך הממושך בין חברי הוועדה ששיתק את פעילותה בחודשים האחרונים, ובשל כוונת יו"ר הכנסת לשנות את הרכב החברים בה נוכח הפילוג במפלגת העבודה, ששינה את יחסי הכוחות בוועדה בין הקואליציה לאופוזיציה. יו"ר הכנסת, ראובן (רובי) ריבלין, החליט אתמול למנות את ח"כ יצחק וקנין (ש"ס) לתפקיד ראש הוועדה.

בחודשים האחרונים חל שיתוק בתפקודה של ועדת האתיקה, שנחשבת לאחת הוועדות הרגישות בכנסת בהיותה הרכב מעין שיפוטי באמצעותו "מענישים" חברי כנסת את עמיתיהם. מרבית חברי הוועדה הודיעו כי איבדו את אמונם בתפקודה של יושבת הראש, לאחר שיחימוביץ' סרבה בתוקף לאפשר לקיים בוועדה דיון בעשרות תלונות שהוגשו אליה בעקבות השתתפותה של ח"כ חנין זועבי במשט הטורקי לרצועת עזה.

התלונות עסקו בהתנהלותה של זועבי ובהתנהלותם של חברי הכנסת שמחו נגד זועבי בדיון שהתקיים במליאה לשלילת זכויות היתר שלה. יחימוביץ' הודיעה שלא תקיים דיונים בנושא כל עוד פרשת זועבי נתונה תחת חקירת משטרה וממתינה להכרעת היועץ המשפטי לממשלה. החלטה זו קוממה עליה חברים בוועדה, בהם ח"כ אריה אלדד (האיחוד הלאומי) וח"כ רחל אדטו (קדימה). גורמים שלקחו חלק בישיבות הוועדה טענו כי הרקע להחלטתה של יחימוביץ' היה החשש שחברי הכנסת המזוהים עם הימין ינצלו את הוועדה כדי לנקום בזועבי כחלק מרדיפה פוליטית. יחימוביץ' זכתה לגיבוי מלא בהחלטתה מצדו של היו"ר ריבלין.

יחימוביץ' אמרה אתמול ל"הארץ" כי אינה חוששת שעזיבתה את הוועדה כעת תביא לכך שחבריה ירתמו אותה למטרות פוליטיות. "אין ספק שהתנהלותם של חברי הוועדה היא זו שמנעה ממני לעזוב קודם לכן", אמרה יחימוביץ' אך הבהירה כי הוא מותירה אותה בידיים ראויות. יחימוביץ' היא זו שהמליצה לריבלין למנות את וקנין לראשות הועדה. לדבריה, "ההתמודדות על ראשות מפלגת העבודה היא מהלך חשוב ורציני התובע ממני את כל זמני. אין ספק שהמערכה מפחיתה לצערי את הפעילות הפרלמנטרית, אבל בסופה אוכל להשפיע עוד יותר משאני משפיעה עכשיו. אני מודה ליו"ר הכנסת על הגיבוי המוחלט שהעניק לי בסוגיות עקרוניות שעלו על סדר יומה של הועדה". ריבלין הודה אתמול ליחימוביץ' ואמר כי הוא "מעריך את התייצבותה האיתנה על עקרונותיה ועל עמידתה הנחושה בפני לחצים שונים". לדבריו, הוא "מצר על פרישתה של יחימוביץ' מהוועדה אך מבין את מניעיה, להתמסר למרוץ לראשות מפלגת העבודה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ