לראשונה, הכנסת תנהל דיון פתוח לציבור על רצח העם הארמני

בעוד היחסים עם טורקיה מתרופפים, אישרה מליאת הכנסת לקיים דיון בנושא בוועדת החינוך. בעבר נערכו רק דיונים חשאיים

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

מליאת הכנסת החליטה היום (רביעי) לאפשר לוועדת החינוך לקיים דיון פומבי בפרשת רצח העם הארמני, לבקשתה של ח"כ זהבה גלאון (מרצ). לאורך שנים, מנעו הממשלה והכנסת דיון בנושא, בשל החשש לפגיעה ביחסים בין ישראל לטורקיה. בשנתיים האחרונות פחתה הנחישות למנוע דיון בנושא רצח מיליון וחצי ארמנים בידי הטורקים לפני 96 שנים, בין היתר בשל התרופפות היחסים עם הטורקים.

בשנה שעברה, אישרה מליאת הכנסת ליו"ר מרצ לשעבר, חיים אורון, לקיים דיון בנושא שואת העם הארמני בוועדת החוץ והבטחון של הכנסת, שדיוניה מתנהלים בחשאי, ללא נוכחות הציבור או התקשורת. הדיון בוועדת הכנסת יאפשר, לראשונה, לנציגי העדה הארמנית בישראל להשתתף בדיון בכנסת בנושא השנוי במחלוקת.

"אני מאמינה שזו חובתה של כנסת ישראל להביע עמדה ברורה בנושא הזה, בפרט על רקע השתיקה הרועמת של ממשלות ישראל, לאורך שנים רבות כל כך", אמרה היום גלאון במליאת הכנסת. "חשוב לי להדגיש - החובה המוסרית להכיר ברצח העם הארמני אינה נושא של ימין ושמאל. למאמצים להעלות את הנושא לסדר היום הציבורי בישראל היו שותפים לאורך השנים אנשים מכל קצוות המפה הפוליטית; השר בני בגין, השר עוזי לנדאו, וכמובן, יו"ר הכנסת, ח"כ רובי ריבלין".

לדבריה, "במשך יותר מדי שנים רצח העם הארמני משמש כלי משחק בידי מדיניות החוץ של מדינת ישראל, שבחרה להקריב את ערכי הזיכרון, ההכרה וההנצחה על מזבח אינטרסים צרים. ישראל בחרה לאמץ את העמדה הטורקית, שמסרבת להכיר ברצח העם הארמני".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ