הערכות: העימות חיזק את נתניהו פוליטית

תגובתו התקיפה של ראש הממשלה לנאום אובמה שלשום הובילה לשקט קואליציוני. בכיר בליכוד: "נתניהו איגף אותם מימין"

מזל מועלם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מזל מועלם

בתום שתי יממות מדיניות גדושות, ששיאן העימות בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין נשיא ארה"ב ברק אובמה, יצא נתניהו כשמעמדו בליכוד מחוזק והימין מאוחד סביבו. תגובתו התקיפה לנאומו של אובמה הובילה לשקט קואליציוני בממשלת הימין, כשגם הסמן השמאלי ביותר בממשלה, שר הביטחון אהוד ברק, שלח לו אתמול מסר של תמיכה.

לדברי ברק, "אני לא חושב שהנאום של הנשיא הוא דבר כל כך גרוע. אני חושב שטוב עשה ראש הממשלה שהעיר את תשומת הלב לכך שאנחנו מצפים שתהיה הכרה בגושי ההתנחלויות ובכך שאנו רוצים שהפליטים ייקלטו בתוך המדינה הפלסטינית".

בנוסף אמר שר הביטחון כי הוא אינו סבור שנשיא ארה"ב אמר שצריך לחזור לקווי 67', אלא שצריך להתחיל בדיון על בסיס גבולות 67'. "אני חושב שהאמריקאים יודעים היטב את הדקויות של עמדתנו", אמר, והוסיף כי הוא נשאר בממשלת נתניהו על מנת לוודא שהתהליך המדיני יתרחש.

מנגד, הסמנים הימניים בממשלת נתניהו ובתוך הליכוד - ובראשם יו"ר ישראל ביתנו שר החוץ אביגדור ליברמן, יו"ר ש"ס אלי ישי והשר משה יעלון - שמרו על חזית שקטה. לדברי בכיר בליכוד, "נתניהו איגף אותם מימין. אף אחד לא יכול לטעון שהוא שבר לשמאל. לכן אף אחד מהימין גם לא תקף אותו".

יעלון חיזק את נתניהו ואמר כי "ראש הממשלה מקפיד להדגיש סוגיות עקרוניות אלה מתוך ידיעה שרק עמידה איתנה בנושאים הללו יכולה להוביל לסיכוי לשלום אמת".

גם סגן שר החוץ דני אילון (ישראל ביתנו) נשמע אתמול רגוע. באירוע שבתרבות בחולון אמר כי "מנאום אובמה ברור כי לא יהיה כל הסכם כפוי על ישראל וכי המהלך החד-צדדי נידון לכישלון. סוגיית גבולות 67' כפי שהעלה אובמה היא סוגיה במחלוקת בין ידידים".

ח"כ דני דנון, מנצי הליכוד, שכדרך קבע מזהיר את נתניהו לבל יסטה שמאלה, דווקא ביקש בסוף השבוע לחזק את נתניהו: "אני מחזק את ראש הממשלה על עמידתו האמיצה מול הניסיון הכוחני של הנשיא", אמר.

עם זאת, מי שיצאו בתקיפות נגד נתניהו היו אנשי קדימה, שקראו לראש הממשלה ללכת לבחירות כדי לתת לציבור להכריע. ח"כ מאיר שטרית אמר כי "הממשלה הנוכחית הביאה את ישראל לעימות מול רוב מדינות העולם, כולל ארה"ב, והפקירה את השטח המדיני לטובת הפלסטינים, אשר היטיבו להשתמש בו על מנת לגבש תמיכה בינלאומית רחבה בעמדותיהם".

ואילו יו"ר ועדת חוץ וביטחון ח"כ שאול מופז אמר כי "בתום יממה בלבד מתחילת ביקורו הצליח נתניהו להעמיק את המשבר עם ידידתו הטובה ביותר". מופז הזהיר כי נתניהו מוביל לעימות דפלומטי חסר תקדים עם ארה"ב ולעימות אלים עם הפלסטינים שתוצאותיו יהיו קשות וכואבות."

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ